Ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորման բանալին գտնվե՞լ է
Օրերս Փարիզում կայացած «Նորմանդական քառյակի» հանդիպման արդյունքում ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորման գործընթացում որոշակի առաջընթացի միտումներ նկատվեցին: ԴԺՀ-ն և ԼԺՀ-ն հայտարարեցին ՏԻՄ ընտրությունները հետաձգելու վերաբերյալ: Զուգահեռաբար սկսեց ակտիվորեն իրականացվել փոքր տրամաչափի զինատեսակների հետքաշումը Դոնեցկում շփման գծից, կողմերը հայտարարեցին գերիների հերթական խմբի փոխանակման պատրաստակամության մասին:
«Նորմանդական քառյակի» հանդիպումից հետո Ռուսաստանի և Ուկրաինայի նախագահները խուսափեցին մամուլի հետ հանդիպումից՝ նախընտրելով լուռ կերպով անցնել ստանձնած պարտավորությունների կատարմանը: Ինչի՞ շուրջ են պայմանավորվել քառյակի ղեկավարները, ու ի՞նչն է նրանց դրդել զիջումների:
Օրակարգում ընդգրկված հիմնական հարցերն էին զորքերի հետքաշումը, Դոնեցկի և Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետություններում ՏԻՄ ընտրությունների անցկացումը, համաներման հարցն ու գերիների փոխանակումը:
Բանաձևը, որը հանդիպումից հետո բարձրաձայնեց Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, ցույց է տալիս հակամարտության կարգավորման միջնորդների տեսլականը կամ «կարգավորման բանալին». «երբ Ուկրաինան վերականգնի իր տարածքային ամբողջականությունը, ոչ թե Ղրիմի, այլ մյուս տարածքների մասով, կարգավորման գործընթացը կավարտվի»: Ստացվում է, որ միջազգային հանրությունը Ղրիմը համարում է այն զիջումը Ռուսաստանին, որի դիմաց վերջինս պետք է օգտագործի իր լծակները Դոնբասում կարգուկանոն հաստատելու, այն Կիևի կառավարմանը վերադարձնելու համար: Հաշվի առնելով հայտարարությունները՝ գործարքը կայացել է, Ռուսաստանը խոստացել է «խոսել» Դոնեցկի և Լուգանսկի գործընկերների հետ: Արդյունքում այսօր՝ հոկտեմբերի 6-ին, վերջիններս հայտարարեցին ընտրությունները 2016թ. տեղափոխելու որոշման մասին:
Ըստ Ֆրանսիայի նախագահի հայտարարության՝ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ ՏԻՄ ընտրությունները Դոնեցկում և Լուգանսկում կանցնեն օրենսդրության ընդունումից հետո: Իսկ դա նշանակում է, որ Ուկրաինայի Սահմանադրության մեջ կկատարվեն անհրաժեշտ փոփոխությունները՝ որևէ ձևակերպման ներքո կամրագրվի Դոնեցկի և Լուգանսկի «հատուկ» կարգավիճակն Ուկրաինայի կազմում, և արդեն բոլոր ուկրաինական կուսակցությունների մասնակցությամբ երկրամասում կանցկացվեն ՏՒՄ ընտրություններ: Փաստացի, Դոնեցկն ու Լուգանսկը կվերադարձվեն Ուկրաինայի սուվերենության տակ:
Սա Մինսկի համաձայնագրերի շարունակությունն է, սակայն արդեն իսկ նոր պայմանավորվածությունների ամրագրմամբ, քանի որ նախորդները չէին գործում կամ իրականացվում էին մասամբ: Կիևը պատրաստ չէր վճարել այն գինը, որ կստիպեր դիմացի կողմին գնալ զիջումների: Սակայն հարց է մնում, թե որքանո՞վ ընկալելի և ընդունելի կլինի ուկրաինական հասարակության համար Ղրիմի զիջումը հակամարտության կարգավորման դիմաց:
Բնական է, որ սեփական դեմքը պահելու և հասարակության դժգոհությունները զսպելու համար Կիևի իշխանությունները կշարունակեն հայտարարել, որ պայքարելու են Ղրիմի համար, և Դոնեցկն ու Լուգանսկն առաջին քայլն են Ղրիմը Կիևի գերակայության տակ վերադարձնելու ճանապարհին:
Ինչ վերաբերում է կողմերի՝ զիջումների գնալու դրդապատճառներին, դրանք ամփոփվում են ոչ միայն ուկրաինական ճգնաժամն արագ կարգավորելու նրանց ցանկությամբ, այլև աշխարհաքաղաքական իրավիճակով: Մասնավորապես Գերմանիան և Ֆրանսիան՝ որպես ԵՄ առաջատար երկրներ, որոնք նաև առավել մեծ խնդիրների առաջ են կանգնում միգրացիոն ճգնաժամի պատճառով, արդեն իսկ հայտարարել են, որ միգրացիոն հոսքերի աճը կանխելու և ճգնաժամը հաղթահարելու համար անհրաժեշտ են համարում համագործակցել նաև Ռուսաստանի հետ: Համատեղ ուժերով սիրիական ճգնաժամի կարգավորումն ու ԻՊ-ի դեմ պայքարն այսօր նրանց համար միգրացիոն կոլապսից փրկվելու գրեթե միակ ռացիոնալ ելքն է:
Մյուս կողմից Ռուսաստանն իր հերթին վերջին հանդիպումների և Սիրիայում ծավալած գործունեության ֆոնին երկխոսության եզրեր է փնտրում Արևմուտքի հետ՝ հարաբերություններում ստեղծված ճեղքվածքը հաղթահարելու համար: Իսկ Ուկրաինան խնդիր ունի արագացնելու եվրաինտեգրման գործընթացն ու կայունացնելու իրավիճակը երկրում՝ Արևմուտքից ստացվող օժանդակությունը պահպանելու և առկա պայմանավորվածություններն ամբողջ ծավալով կյանքի կոչելու համար:
Հաշվի առնելով վերոնշյալ գործոնները՝ կարող ենք ենթադրել, որ կողմերը հակված են հաստատելու երկխոսություն և համագործակցելու տարբեր աշխարհաքաղաքական կարևորության հարցերում, որոնցից մեկն էլ ուկրաինական ճգնաժամն է:

Нашелся ключ к урегулированию украинского кризиса
После состоявшейся на днях встречи "нормандской четверки" в Париже в процессе урегулирования украинского кризиса наметились определенные подвижки. ДНР и ЛНР объявили о переносе выборов в местные органы власти. Параллельно начался отвод вооружения малого калибра от линии соприкосновения в Донецке. Стороны также объявили о готовности к обмену очередной группы пленных.
После встречи "нормандской четверки" президенты России и Украины ушли от контакта с прессой, предпочтя молча перейти к исполнению взятых на себя обязательств. О чем договорились руководители четверки и что подвигло их на уступки?
Основными вопросами повестки встречи были отвод войск, проведение выборов в местные органы власти ДНР и ЛНР, вопросы помилования участников боев и обмен пленными.
Формула, озвученная канцлером Германии Ангелой Меркель, показывает представления посредников урегулирования конфликта или иначе – "ключи к урегулированию": Украина восстановит свою территориальную целостность в части других областей, но не Крыма, процесс урегулирования будет завершен.
Получается, что международная общественность считает Крым той уступкой России, против которой последняя должна использовать свои рычаги давления для установления порядка в Донбассе - для возвращения ее под управление Киева. Учитывая заявления, сделка состоялась: Россия пообещала "поговорить" с партнерами из Донецка и Луганска. В результате Донецк и Луганск объявили о решении перенести выборы на 2016-ый год.
Согласно заявлению президента Франции, достигнута договоренность о том, что выборы в местные органы власти пройдут после принятия соответствующего законодательства. А это означает, что в Конституцию Украины будут внесены соответствующие поправки, и в какой-либо форме будет закреплен "особый" статус Донецка и Луганска в составе Украины, и уже тогда с участием всех украинских политических партий в регионе пройдут выборы в местные органы власти. Фактически, Донецк и Луганск будут возвращены под суверенитет Украины.
Это – продолжение Минских соглашений, но уже с закреплением новых договоренностей, поскольку предыдущие не действовали или осуществлялись частично. Киев не готов заплатить ту цену, что заставит противоположную сторону пойти на уступки. Вместе с тем остается вопрос: насколько общественность Украины поймет и посчитает приемлемой уступку Крыма взамен на урегулирование конфликта.
Естественно, что для сохранения собственного лица и для сдерживания общественного недовольства киевские власти продолжат объявлять, что будут бороться за Крым, и что Донецк и Луганск – первые шаги на пути возвращения Крыма под юрисдикцию Киева. Что касается побуждений сторон идти на уступки, они определяются не только желанием скорее урегулировать украинский конфликт, но и геополитической ситуацией. В частности, Германия и Франция как передовые страны ЕС, которые также из-за миграционного кризиса стоят перед большими проблемами, уже объявили, что для предотвращения миграционных потоков и для преодоления кризиса считают необходимым сотрудничать и с Россией. Урегулирование сирийского кризиса общими усилиями сегодня для них, фактически, единственный путь избавления от миграционного коллапса.
В свою очередь Россия на фоне последних встреч и развернутых действий в Сирии ищет точки соприкосновения для преодоления разрыва в отношениях с Западом. А Украина имеет задачу ускорить евроинтеграционные процессы и стабилизировать ситуацию в стране - для сохранения западной помощи и выполнения существующих договоренностей в полном объеме.
Учитывая вышеуказанные обстоятельства, можем предположить, что стороны склонны к утверждению диалога и взаимодействию в различных вопросах геополитической важности, одним из которых является украинский кризис..