Ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորման բանալին գտնվե՞լ է
Օրերս Փարիզում կայացած «Նորմանդական քառյակի» հանդիպման արդյունքում ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորման գործընթացում որոշակի առաջընթացի միտումներ նկատվեցին: ԴԺՀ-ն և ԼԺՀ-ն հայտարարեցին ՏԻՄ ընտրությունները հետաձգելու վերաբերյալ: Զուգահեռաբար սկսեց ակտիվորեն իրականացվել փոքր տրամաչափի զինատեսակների հետքաշումը Դոնեցկում շփման գծից, կողմերը հայտարարեցին գերիների հերթական խմբի փոխանակման պատրաստակամության մասին:
«Նորմանդական քառյակի» հանդիպումից հետո Ռուսաստանի և Ուկրաինայի նախագահները խուսափեցին մամուլի հետ հանդիպումից՝ նախընտրելով լուռ կերպով անցնել ստանձնած պարտավորությունների կատարմանը: Ինչի՞ շուրջ են պայմանավորվել քառյակի ղեկավարները, ու ի՞նչն է նրանց դրդել զիջումների:
Օրակարգում ընդգրկված հիմնական հարցերն էին զորքերի հետքաշումը, Դոնեցկի և Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետություններում ՏԻՄ ընտրությունների անցկացումը, համաներման հարցն ու գերիների փոխանակումը:
Բանաձևը, որը հանդիպումից հետո բարձրաձայնեց Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, ցույց է տալիս հակամարտության կարգավորման միջնորդների տեսլականը կամ «կարգավորման բանալին». «երբ Ուկրաինան վերականգնի իր տարածքային ամբողջականությունը, ոչ թե Ղրիմի, այլ մյուս տարածքների մասով, կարգավորման գործընթացը կավարտվի»: Ստացվում է, որ միջազգային հանրությունը Ղրիմը համարում է այն զիջումը Ռուսաստանին, որի դիմաց վերջինս պետք է օգտագործի իր լծակները Դոնբասում կարգուկանոն հաստատելու, այն Կիևի կառավարմանը վերադարձնելու համար: Հաշվի առնելով հայտարարությունները՝ գործարքը կայացել է, Ռուսաստանը խոստացել է «խոսել» Դոնեցկի և Լուգանսկի գործընկերների հետ: Արդյունքում այսօր՝ հոկտեմբերի 6-ին, վերջիններս հայտարարեցին ընտրությունները 2016թ. տեղափոխելու որոշման մասին:
Ըստ Ֆրանսիայի նախագահի հայտարարության՝ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ ՏԻՄ ընտրությունները Դոնեցկում և Լուգանսկում կանցնեն օրենսդրության ընդունումից հետո: Իսկ դա նշանակում է, որ Ուկրաինայի Սահմանադրության մեջ կկատարվեն անհրաժեշտ փոփոխությունները՝ որևէ ձևակերպման ներքո կամրագրվի Դոնեցկի և Լուգանսկի «հատուկ» կարգավիճակն Ուկրաինայի կազմում, և արդեն բոլոր ուկրաինական կուսակցությունների մասնակցությամբ երկրամասում կանցկացվեն ՏՒՄ ընտրություններ: Փաստացի, Դոնեցկն ու Լուգանսկը կվերադարձվեն Ուկրաինայի սուվերենության տակ:
Սա Մինսկի համաձայնագրերի շարունակությունն է, սակայն արդեն իսկ նոր պայմանավորվածությունների ամրագրմամբ, քանի որ նախորդները չէին գործում կամ իրականացվում էին մասամբ: Կիևը պատրաստ չէր վճարել այն գինը, որ կստիպեր դիմացի կողմին գնալ զիջումների: Սակայն հարց է մնում, թե որքանո՞վ ընկալելի և ընդունելի կլինի ուկրաինական հասարակության համար Ղրիմի զիջումը հակամարտության կարգավորման դիմաց:
Բնական է, որ սեփական դեմքը պահելու և հասարակության դժգոհությունները զսպելու համար Կիևի իշխանությունները կշարունակեն հայտարարել, որ պայքարելու են Ղրիմի համար, և Դոնեցկն ու Լուգանսկն առաջին քայլն են Ղրիմը Կիևի գերակայության տակ վերադարձնելու ճանապարհին:
Ինչ վերաբերում է կողմերի՝ զիջումների գնալու դրդապատճառներին, դրանք ամփոփվում են ոչ միայն ուկրաինական ճգնաժամն արագ կարգավորելու նրանց ցանկությամբ, այլև աշխարհաքաղաքական իրավիճակով: Մասնավորապես Գերմանիան և Ֆրանսիան՝ որպես ԵՄ առաջատար երկրներ, որոնք նաև առավել մեծ խնդիրների առաջ են կանգնում միգրացիոն ճգնաժամի պատճառով, արդեն իսկ հայտարարել են, որ միգրացիոն հոսքերի աճը կանխելու և ճգնաժամը հաղթահարելու համար անհրաժեշտ են համարում համագործակցել նաև Ռուսաստանի հետ: Համատեղ ուժերով սիրիական ճգնաժամի կարգավորումն ու ԻՊ-ի դեմ պայքարն այսօր նրանց համար միգրացիոն կոլապսից փրկվելու գրեթե միակ ռացիոնալ ելքն է:
Մյուս կողմից Ռուսաստանն իր հերթին վերջին հանդիպումների և Սիրիայում ծավալած գործունեության ֆոնին երկխոսության եզրեր է փնտրում Արևմուտքի հետ՝ հարաբերություններում ստեղծված ճեղքվածքը հաղթահարելու համար: Իսկ Ուկրաինան խնդիր ունի արագացնելու եվրաինտեգրման գործընթացն ու կայունացնելու իրավիճակը երկրում՝ Արևմուտքից ստացվող օժանդակությունը պահպանելու և առկա պայմանավորվածություններն ամբողջ ծավալով կյանքի կոչելու համար:
Հաշվի առնելով վերոնշյալ գործոնները՝ կարող ենք ենթադրել, որ կողմերը հակված են հաստատելու երկխոսություն և համագործակցելու տարբեր աշխարհաքաղաքական կարևորության հարցերում, որոնցից մեկն էլ ուկրաինական ճգնաժամն է:

Is the Key to the Ukrainian Crisis Settlement Found?
As a result of the last meeting of the "Normandy Four" some positive tendencies in the Ukrainian crisis settlement are noticed. Donetsk’s and Luhansk’s Peoples Republics have already announced about the decision to postpone the local elections. The process of the withdrawal of the heavy artillery of less than 100 mm caliber from the eastern Ukrainian regions of Donetsk and Luhansk have already started, the sides have also agreed on the exchange of prisoners.
What was agreed during the meeting of the "Normandy Four" and what made the sides make compromises?
The main issues of the discussions were the withdrawal of the artillery, the local elections in Luhansk and Donetsk, the question of the amnesty and exchange of prisoners.
The formula, announced by the Chancellor of Germany Angela Merkel after the meeting, shows the vision of the mediators and the key to the settlement of the crisis. "Ukraine quite rightly expects that its territorial integrity is respected, perhaps not with regard to Crimea, but for the rest of the country," Merkel said after a meeting with the leaders of France, Russia and Ukraine in Paris.
This shows that the international community considers Crimea a concession to Russia for which the latter should use its resources to force Donbass return under the authority of Kiev. The deal seems to be "signed", Russia promised to speak with the authorities of Donetsk and Luhansk, as a result of which on October 6 they announced about the decision to postpone the elections.
The president of France announced that the local elections in these regions will take place after the adoption of the changes in the laws. That means that after the approval of the changes in the Constitution of Ukraine and adoption of the special status of Donetsk and Luhansk in any formulation, the elections will take place and all Ukrainian parties will have a right to participate in the elections. Actually, Donetsk and Luhansk will be returned under the sovereignty of Ukraine.
This is the continuation of the Minsk process but with new arrangements, as the old ones are not fully implemented. Kiev was not ready to pay the needed price for this deal. But the question is, whether the concession in the form of Crimea can be acceptable for the Ukrainian society.
It’s natural that the authorities will do their best to show that they will continue the struggle for Crimea and will announce that the return of Luhask and Donetsk are the first step on the way of returning Crimea.
The motivation of the sides to make compromises is not only connected with the Ukrainian crisis. Germany and France, as the key players of the EU and the countries who have the most problems connected with the migration crisis, have already come to the conclusion that the issue of migrants and Syria should be solved in cooperation with Russia. And they look for the ways to resume the dialogue.
Russia also looks for the ways of cooperation with the West on Syrian crisis and ISIS, the prove of which are the last meetings in New York.
Ukraine needs progress in the crisis resolution to move forward the process of European integration not to lose the support of Europe.
All these factors can move the sides to resume dialogue on different geopolitical issues, and the Ukrainian crisis is one of the most important ones.