Ո՞ր երկրների քաղաքացիներն են գլխավորում Ադրբեջանի «սև ցուցակը»
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների տվյալներով՝ այդ երկրի ԱԳՆ «սև ցուցակում» ներառվել է 49 երկրի 501 քաղաքացի: Այս ցուցակում հայտնվում են որոշակի ճանաչում ունեցող այն անձիք, ովքեր այցելում են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն:
Հատկանշական է, որ  «Սև ցուցակը» գլխավորում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները և մի շարք եվրոպական երկրներ: Այսպես, այդ ցուցակում ներառված անձանց մեծ մասը՝ 133 հոգի հանդիսանում են Ռուսաստանի քաղաքացիներ, որոնց թվում են խորհրդարանականներ, պետական պաշտոնյաներ, մշակութային գործիչներ, լրագրողներ, գործարարներ: Երկրորդ տեղում է ԱՄՆ-ը, որի 41 քաղաքացի է հայտնվել այդ ցուցակում: Գերմանիան ադրբեջանական «սև ցուցակում» հայտնված 38 քաղաքացիներով եզրափակում է առաջատարների եռյակը:
Նշվում է, որ ցուցակում հայտնվել են նաև Իտալիայի 36 և Ֆրանսիայի 30 քաղաքացի: Ընդ որում՝ ցուցակում հայտնված իտալացիների մեծամասնությունը արվեստի գործիչներ են, իսկ ֆրանսիացիների հիմնական մասը՝ քաղաքական:
Ադրբեջանի սև ցուցակում ունեցած քաղաքացիների թվով տասնյակում է հայտնվել նաև Մեծ Բրիտանիան՝ 19 մարդ, և Շվեյցարիան՝ 10 մարդ: Նշվում է նաև, որ Ադրբեջանի հետ ցամաքային սահման ունեցող երկրներից Արցախ «անօրինական» կերպով այցելել է 16 մարդ. 11-ը՝ Վրաստանից, 2-ը՝ Թուրքիայից և 3-ը՝ Իրանից:
Վիճակագրության համաձայն՝ վերջին երկու տարվա ընթացում Ադրբեջանի ԱԳՆ սև ցուցակը բավականին ընդլայնվել է: 2013 թվականի օգոստոսին, երբ ԱԳՆ հրապարակեց ողջ ցուցակը, նրանում հաշվում էր 335 մարդ:
Նման միտումն, անշուշտ, խոսում է այն մասին, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության սուբյեկտայնության միջազգային ճանաչելիությունը բավականին բարձրացել է վերջին շրջանում: Հարկ է նշել նաև, որ Ադրբեջանի «սև ցուցակում» հայտնվում են ԼՂՀ այցելած ոչ բոլոր օտարերկացիները: Ցուցակից դատելով՝ պարզ է դառնում, որ այն վերաբերում է միայն հայտնի մարդկանց և պաշտոնական պատվիրակություններին: Ընդ որում, վերջիններիս միայն այն մասն է հայտնվում ցուցակում, որոնց այցը լուսաբանվել է լրատվամիջոցներում:
Ավելացնենք նաև, որ ադրբեջանական ԱԳՆ-ում նշում են, որ այդ ցուցակը «հավերժական չէ, այն ճկուն է», և եթե անձը «զղջում է իր արարքի համար, գիտակցում է իր այցի անօրինականությունը և դիմում է Ադրբեջանի համապատասխան մարմիններին բացատրություններով, ապա ադրբեջանական կողմը պատրաստ է դիտարկել այդ անձին ցուցակից հանելու հարցը»: Այս ընթացակարգով 2013 թվականի նոյեմբերին ադրբեջանական ԱԳՆ ցուցակից հանել էր իտալացի հայտնի երգիչ Al Bano-ին, ով հայտնվել էր ցուցակում 2010 թվականին:
Ադրբեջանի սև ցուցակում հայտնված հայտնի անձանց թվում են Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի անդամ բարոնուհի Քերոլայն Կոկսը (2011), ռուսաստանցի երգիչ Բեդրոս Կիրորովը (2011), օպերային հայտնի երգչուհիներ Մոնսերատ Կաբալյեն (2013, Իսպանիա) և Լյուդմիլա Կազարնովսկայան (2015 Ռուսաստան), ռուսաստանցի հայտնի գործարար Գերման Ստելիգովը և այլոք:
Հատկանշական է, որ ցուցակում հայտնված մարդիկ բավականին անտարբեր են հետագայում Ադրբեջան այցելելու արգելքի հետ կապված: Նրանցից ոմանք Բաքվի այս քայլը որակում են որպես «մեծ անհեթեթություն», «ինքնասպանություն», որի արդյունքում ավելի է մեծանում Արցախ այցելելու ցանկությունը և ԼՂՀ մասին իրազեկվածությունը: Որոշ պաշտոնական շրջանակներ էլ մեղադրում են Ադրբեջանին հակամարտության բոլոր կողմերի դիրքորոշմանը ծանոթանալուն խանգարելու համար:
Նշենք, որ հակամարտող կողմերը հաճախ են կիրառում երկիր մուտքի արգելքը, սակայն դա կիրառվում է ոչ միայն հայտնի մարդկանց և պաշտոյանների նկատմամբ, ինչպես Ադրբեջանի դեպքում, այլ թշնամական երկիր այցելած բոլոր մարդկանց նկամամբ: Դրա վառ օրինակներից է Իսրայելը, որն արգելում է իր երկիր այցելել ինչպես սիրիացիներին, այնպես էլ Սիրիա այցելած բոլոր օտարերկրացիներին:

"Черный список" Азербайджана - реклама для Карабаха
Согласно данным haqqin.az, в "черный список" Азербайджана, в который можно попасть, посетив Нагорно-Карабахскую Республику "без согласия азербайджанских властей", входит 501 иностранец из 49 стран. При этом "черный список" Азербайджана возглавляют представители стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и развитые европейские государства. Большинство из них приходятся на долю России, 133 граждан которой, в основном парламентарии, чиновники, деятели искусства, журналисты, бизнесмены, "осмелились" без оповещения азербайджанских властей посетить Нагорно-Карабахскую Республику. Второе место в списке занимают США - в списке 41 гражданин этой страны. Первую тройку стран в азербайджанском черном списке замыкает Германия с 38 гражданами.
Отмечается, что из Италии Арцах посетили 36 человек, из Франции - 30 человек.  При этом итальянцы в списке - в основном, деятели искусства, а французы - политические деятели. В топ-десятку азербайджанского списка попали также Великобритания (19 человек) и Швейцария (10 человек).
Из стран, граничащих с Азербайджаном на суше, без оповещения МИД Азербайджана Нагорно-Карабахскую Республику посетили 16 человек, 11 из которых является гражданами Грузии, двое - Турции и трое – Ирана, передает haqqin.az.
Согласно статистике, в течение последних двух лет черный список министерства иностранных дел Азербайджана достаточно расширился. В августе 2013 года, когда МИД Азербайджана обнародовал весь черный список, персонами нон-грата в Азербайджане являлись 335 человек. Это говорит о том, что международное признание субъектности Нагорно-Карабахской Республики в последние годы значительно увеличилось. Следует также отметить, что не все иностранцы, которые посещают НКР, попадают в черный список азербайджанского МИД - там либо вообще понятия не имеют, кто пересек армяно-карабахскую границу (откуда им знать?!), либо человек, посетивший НКР, недостаточно знаменит. Ведь, судя по списку, в него попадают обычно только известные люди и члены официальных делегаций. При этом в черном списке оказывается только та часть знаменитостей, чей визит был освещен в СМИ.
Добавим также, что МИД Азербайджана отмечает, что черный список не вечный, он "гибкий", и в случае, если лицо "сожалеет о своем поступке, осознает неправомерность своего визита и обратится в соответствующие органы Азербайджана с разъяснением, то азербайджанская сторона готова рассмотреть это обращение по исключению этого лица из списка". Таким образом, в ноябре 2013 года из списка было удалено имя итальянского певца Аль Бано.
Отметим, что в числе известных лиц из черного списка Азербайджана - член Палаты лордов Великобритании Кэролайн Кокс, российский певец Бедрос Киркоров, известные оперные певицы Монсеррат Кабалье и Людмила Казарновская, российский бизнесмен Герман Стерлигов...
А вообще, люди, которые попали в "черный список" Баку, совершенно равнодушны к запрету в дальнейшем посещать Азербайджан. Одни называют этот шаг Баку глупостью, вследствие которой только повышается интерес и желание посетить Карабах, другие обвиняют Азербайджан в препятствовании в вопросе объективного знакомства с позициями и точкой зрения всех сторон карабахского конфликта.