ԵՄ-ն դադարեցնում է Լուկաշենկոյի հանդեպ պատժամիջոցները
ԵՄ-ն կկասեցնի Բելառուսի, այդ թվում նաև նախագահ Լուկաշենկոյի հանդեպ պատժամիջոցները։ Այդ մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը՝ հղում կատարելով դիվանագիտական աղբյուրներին:
Այդ մասին որոշում պետք է կայացվի հոկտեմբերի 12-ին ԵՄ արտգործնախարարների խորհրդի նիստին: Նման որոշման հիմք են ծառայել վեց քաղբանտարկյալների ազատ արձակումն ու ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորմանը Բելառուսի աջակցությունը:
«Կախված նախագահական ընտրությունների ժամանակ Լուկաշենկոյի վարքագծից՝ չորս ամսով պատժամիջոցները դադարեցնելու մասին որոշումը կընդունվի երկուշաբթի օրը»-հայտնել է աղբյուրը:

ЕС может приостановить санкции в отношении Лукашенко
ЕС приостановит действие санкций в отношении Беларуси, в том числе и против белорусского президента Александра Лукашенко. Об этом, как передает Gazeta.ru,  сообщает Reuters со ссылкой на дипломатический источник.
Министры иностранных дел ЕС могут принять решение уже в понедельник, 12 октября. В качестве причин, положительно повлиявших на переговоры министров, рассматривалось помилование шести политзаключенных, которое произошло в августе этого года, и содействие Беларуси в ходе мирных переговоров по кризису на Украине.
"В зависимости от поведения Лукашенко на президентских выборах решение о приостановке санкций на четыре месяца будет официально принято уже в понедельник", - отметил источник.