Ով ինչպես է Եվրոպայում վերաբերվում փախստականներին
Եվրոպայում վերաբերմունքը փախստականների հանդեպ ամենևին  միանշանակ չէ: Հետաքրքիր է, որ բացասական վերաբերմունք ունեն հիմնականում նախկին սոցիալիստական ​​երկրները, ինչպիսիք են Հունգարիան, Ռումինիան, Բուլղարիան̦ Գերմանիայի այն հատվածը, որը նախկինում կոչվում էր Գերմանիայի Դեմոկրատական ​​Հանրապետություն և այլն:
Իսկ ահա չեխերն̦ օրինակ̦ ոչ միայն բացասաբար են տրամադրված փախստականների հանդեպ, այլ նաև բաց չեն թողնում ցանկացած հնարավորություն ՝ միգրացիոն ճգնաժամի մեջ ռուսներին մեղադրելու համար: Ինչպես հայտարարել է Չեխիայի պաշտպանության նախարար Մարտին Ստրոպնիցկին̦ ռուսական կողմը ֆինանսավորում է  փախստականների տրանսպորտային ծախսերը  դեպի Եվրոպական միություն̦ ինչը նախարարն անվանել է Ռուսաստանի կողմից զանգվածային քարոզարշավ ԵՄ-ի դեմ:
Եվրոպայի մեկ ուրիշ ծայրից էլ ՝ Նորվեգիայից̦̦ հաղորդագրություն է ստացվել  արդարադատության և հանրային անվտանգության նախարար Անդերս Անունդսենի կողմից, ով ասել է, որ Նորվեգիայի իշխանությունները որոշել են հետ ուղարկել Ռուսաստան սիրիացի փախստականներին̦ ովքեր սկանդինավյան թագավորության են ժամանել ռուս-նորվեգական սահմանով:
Իսկ Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարար Բորգե Բրեդեն իր հերթին ռուսաստանցի գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում տեղեկացրել է նրան նորվեգական իշխանությունների՝   փախստականներին  Ռուսաստան հետ ուղարկելու մտադրության մասին:
Ֆրանսիայում, ընդհակառակը̦ կարծես թե  ավելի մարդկային են տրամադրված միգրանտների հանդեպ̦ իսկ ֆրանսիական երկաթուղիներից մեկը «մարդասիրական նկատառումներից» ելնելով պատրաստվում է անվճար տեղափոխել փախստականներին:
Իհարկե, այս լուրը մեծ արձագանք է գտել Ֆրանսիայում̦ որտեղ արմատականները մեղադրվում են SNCF երկաթուղային այդ ընկերությանը քողարկված մաքսանենգության մեջ:
Ի պատասխան,  սակայն, ընկերության ներկայացուցիչը պարզաբանել է, որ խնդիրը շատ նուրբ ու բարդ է̦ և կարիք չկա զրպարտություններ տարածել̦ երբ խոսքը վերաբերում է ընդամենը փախստականներին անվճար տոմսեր տրամադրելուն:

Кто и как относится к беженцам в Европе?
Отношение к беженцам в Европе неоднозначно. Интересно, что отрицательно к ним относятся в основном в странах бывшего социалистического лагеря, например, в Венгрии, в той части Германии, которая когда-то называлась ГДР, на Балканах, в Румынии, Болгарии и т.д.
А вот чехи не только негативно настроены к беженцам, но даже не упускают возможности, как говорится, в тренде времени, обвинить в этом русских. Так, по сообщению "Радио Прага", министр обороны Чехии Мартин Стропницкий сделал заявление относительно участия России в регулировании миграционного потока, направленного в страны Евросоюза. По мнению главы военного ведомства Чехии российская сторона финансирует перевозки беженцев в ЕС. Стропницкий назвал действия России "актуальной массивной кампанией, нацеленной на Европейский союз".
В определенном смысле подтверждая эту версию, поступило сообщение из другого конца Европы - Норвегии. По Норвежской вещательной корпорации выступил министр юстиции и общественной безопасности Норвегии Андерс Анундсен, который заявил, что норвежские власти решили отправлять обратно в Россию сирийских беженцев, прибывающих в скандинавское королевство через российско-норвежскую границу.
А по сообщению Reuters, министр ИД Норвегии Берге Бренде во время телефонного разговора уведомил своего российского коллегу Сергея Лаврова о намерении норвежских властей отправлять беженцев обратно в РФ.
А вот французы, кажется, решили поступить с вынужденными мигрантами более гуманно. Некоторые французские СМИ сообщили о том, что французские железные дороги, "из соображений гуманности" будут перевозить беженцев бесплатно.
Конечно, эта весть вызвала бурную реакцию у французских правых и радикалов, которые обвинили железнодорожную компанию SNCF в раздаче бесплатных билетов беженцам и в том, что компания выполняет грязную работу - занимается "контрабандой людей".
В ответ представитель компании пояснил, что речь не идет о раздаче бесплатных билетов. Он отметил, что тема "очень сложная" и что большинство мигрантов имеют при себе билеты. При этом, встречаются и беженцы без билетов или с неправильно оформленными проездными документами.
"Не всегда просто купить правильный билет в пункт назначения, если вы не говорите по-французски", - подчеркнул представитель перевозчика.
В таких ситуациях кондукторам было дано распоряжение не высаживать беженцев из поезда, а оформлять билеты с нулевой стоимостью и позволить им продолжить путешествие...