Գերմանիայում պատանի փախստականը դուրս է ցատկել գնացքից` Իտալիա արտաքսումից խուսափելու նպատակով
Գերմանիայի Մյունխեն քաղաքում տասնյոթամյա փախստականն իրեն նետել է ընթացքի մեջ գտնվող գնացքից` փորձելով փրկվել սահմանապահներից և մահացել է` երկաթուղային գծերին բախվելով:
Բանն այն է, որ փաստաթղթերի ստուգման ժամանակ ոստիկանությունը նկատել է գնացքի նստարանների տակ թաքնվող պատանուն, ով ներկայացրել է Ավստրիայում ստացած փաստաթղթերը, որոնցից մեկում նշվում էր, որ իրեն փախստականի կարգավիճակ է շնորհվել, իսկ մյուսով նրան արտաքսում էին Իտալիա:
Ըստ վկաների` ոստիկանները պատանուն խնդրել են սպասել միջանցքում, իսկ վերջինս օգտվելով հնարավորությունից անմիջապես դուրս է նետվել պատուհանից:

Migrant Jumps to Death from German Train in Order not to be Deported to Italy
An Egyptian minor died from his injuries after jumping from a window of a moving train in Germany on Thursday, German police said according to Reuters.
Hiding under a bench on the night train, he was asked by officials to present documents proving that he had been registered as a migrant by local authorities. While police were looking at the 17-year old boy’s papers, he reportedly got anxious and escaped into another compartment, where he opened a window and jumped out.
According to the minor’s documents, he had been registered on the German-Austrian border several weeks prior where he was identified as an Egyptian national, after which federal police sent him back to Austria.