Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մասնակցել է ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին
Աշխատանքային այցով Ղազախստանի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 16-ին Բուրաբայում մասնակցել է ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին: Նիստը նախագահել է հյուրընկալող երկրի Նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը: ԱՊՀ պետությունների ղեկավարները մինչ օրակարգի հարցերի քննարկմանն անցնելը շնորհավորել են Բելառուսի Նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին` երկրի Նախագահի ընտրություններում համոզիչ հաղթանակի, իսկ Ղրղզստանի Նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաևին` խորհրդարանական ընտրությունների հաջող անցկացման կապակցությամբ:
Խորհրդի նեղ, ապա ընդլայնված կազմով նիստերում նախագահները քննարկել և ընդունել են Համագործակցության շրջանակում ինտեգրացիոն փոխգործակցությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, ստորագրել շուրջ երկու տասնյակ փաստաթղթեր, այդ թվում՝ Միավորված ազգերի կազմակերպության ստեղծման 70-ամյակի առիթով Հայտարարությունը, միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի վերաբերյալ Հայտարարությունը, Չեռնոբիլի ԱԷԿ-ի վթարի 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ Դիմումը:
Նիստում հատուկ ուշադրություն է դարձվել անվտանգության ապահովման խնդիրներին և կարևորվել այդ ոլորտում փոխգործակցությունը: ԱՊՀ պետությունների ղեկավարները ստորագրել են իրավապահ ոլորտի, բնական և տեխնածին բնույթի արտակարգ իրավիճակների հետևանքների վերացման ուղղությամբ մի շարք միջազգային պայմանագրեր: Խորհրդի նիստում ընդունվել են նաև մինչև 2020թ. Ռազմական համագործակցության հայեցակարգը, 2016-2020թթ. արտաքին սահմանների սահմանային անվտանգության ամրապնդման հարցում համագործակցության ծրագիրը, հաստատվել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների արտաքին սահմաններում ճգնաժամային իրավիճակների կարգավորմանն ուղղվող ԱՊՀ մասնակից պետությունների սահմանապահ և այլ գերատեսչությունների խմբավորման կազմում ներառվող կազմավորումների Ցանկը:
Համագործակցության մասնակից պետությունների նախագահների ուշադրության կենտրոնում են եղել նաև հումանիտար ոլորտում փոխգործակցության խորացման հարցերը: Կողմերը որոշել են «Համագործակցության մշակութային մայրաքաղաքներ» ծրագիրն իրականացնել Թուրքմենստանում՝ այդ երկրի Դաշողուզ քաղաքը հայտարարելով ԱՊՀ-ի 2016թ. մշակութային մայրաքաղաք:
Որոշվել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների հաջորդ գագաթնաժողովն անցկացնել 2016թ. սեպտեմբերի 16-ին, Ղրղզստանում: ԱՊՀ նախագահությունը 2016թ. փոխանցվել է Ղրղզստանի Հանրապետությանը:

The RA President Took Part in the Session of CIS Council of Heads of State
The RA President Serzh Sargsyan, who has paid a working visit to the Republic of Kazakhstan, took part on October 16 in the session of the CIS Council of Heads of State in Burabay. The session was presided over by the host country’s President Nursultan Nazarbayev, the press service of the RA President informs. Prior to going on to the discussion of the agenda items, the CIS heads of state congratulated Alexander Lukashenko on taking a convincing victory in the presidential elections, and Kyrgyz President Almazbek Atambayev on the successful end of the parliamentary elections.
During the narrow and broadened sessions of the council, the presidents discussed and adopted a wide range of issues pertaining to integration collaboration within the frames of the commonwealth, concluded around two dozen documents, including the Statement on the 70th Anniversary of the Foundation of the United Nations, the Statement on the Fight Against International Terrorism, and the Address on the 30th Anniversary of the Chernobyl Disaster.
During the session, the parties put special emphasis on security issues and attached importance to collaboration in the given sphere. The CIS heads of state signed a number of international agreements related to the areas of law-enforcement and elimination of consequences of natural and technogenic emergency situations. The council session also adopted the 2020 Concept Paper on Defense Cooperation, the 2016-2020 Cooperation Program on Strengthening the Security of External Borders, and approved the list of the CIS member states’ border and other agency formations aimed at dealing with crisis situations on the CIS member states’ external borders.
The CIS heads of state also dwelled on the issues aimed at deepening humanitarian collaboration. The parties decided to implement the program "Cultural Capitals for Cooperation" in Turkmenistan, proclaiming the country’s Daşoguz city as a 2016 CIS cultural capital.
It was decided to hold the next summit of the CIS heads of state on October 16 2016 in Kyrgyzstan. The 2016 CIS chairmanship was taken by the Republic of Kyrgyzstan.