Իռլանդական սփյուռքն ամենամեծն է աշխարհում. տեղեկանք
Ընդունված է համարել, որ բնակչության թվով աշխարհում առաջին տեղը զբաղեցնող Չինաստանի սփյուռքն ամենամեծն է աշխարհում. Այն հաշվվում է շուրջ 35 մլն մարդ: Սակայն, որքան էլ զարմանալի է, արտերկրում բնակվող հայրենակիցների թվով Չինաստանին այսօր գերազանցում է 4,5 մլն բնակչություն ունեցող Իռլանդիան: Իռլանդական սփյուռքի ներկայացուցիչների թիվը հասնում է շուրջ 80 մլնի: Ստորև ներկայացված է՝ երբ և ինչպես է ձևավորվել իռլանդական սփյուռքը, ինչպիսին են հայրենիք-սփյուռք կապերը և համագործակցության ինչ մեխանիզմներ են գործում:
Իռլանդական սփյուռքը ձևավորվել է 17-րդ դարի ավարտին, 18-րդ դարի սկզբին: Այսօր իռլանդացիների մեծ մասը Բրիտանիայից բացի կենտրոնացած է ամերիկյան մայրցամաքում` հիմնականում Միացյալ Նահանգներում: Անդրատլանտյան կայսրության ձևավորումից ի վեր  Անգլիան իր նոր գաղութներում աշխատուժի կարիք ուներ: 1641թ. իռլանդական ապստամբությունից հետո Անգլիան անհնազանդ կղզիաբնակներին փորձում է «հանդարտեցնել» նրանց սեփական հողից արտաքսելու միջոցով, և շատ իռլանդացիներ հարկադրաբար տեղափոխվում են Նոր Աշխարհ: Անգլիայի քաղաքացիական պատերազմի և Կրոմվելի իռլանդական նվաճումից հետո (1649-53թթ.) կղզու շատ բնակիչներ ստիպված էին ընտրություն կատարել հարկադիր գաղթի և մահապատժի միջև: Միայն 1652-59թթ. 50 հազ. իռլանդացիներ են տեղափոխվում Արևմտահնդկաստան, Վիրջինիա և Բերմուդա:
Բացի պատերազմական գործողություններից և բռնի տեղահանություններից՝ կղզու բնակիչները հարազատ վայրերը ստիպված էին լքել նաև քաղցի պատճառով: 18-րդ. դարի կեսին Իռլանդիայի Թագավորությունն ուներ շուրջ 2 մլն 400 հազ. բնակիչ: 1740-41թթ. ծայրահեղ ցուրտ և անձրևոտ եղանակը համատարած սովի պատճառ է դառնում, արդյունքում «Իռլանդական սովի» մեկ տարին խլում է կղզու բնակիչների շուրջ 38%-ի կյանքը: Հազարավոր մարդիկ հեռանում են կղզուց: Խիստ զրկանքների տարիները վերադառնում է շուրջ մեկ դար անց. 1845-52 թվականներն Իռլանդիայի պատմության մեջ հայտնի են որպես «Մեծ սովի» տարիներ, երբ համաճարակներով ուղեկցվող քաղցը շուրջ մեկ միլիոն մարդու կյանք է խլում, ևս մեկ միլիոնը հեռանում է կղզուց:
Արտերկրում իռլանդացիները սկսում են համախմբվել` սեփական լեզուն և ավանդույթները պահպանելու նպատակով: Արդյունքում 18-րդ դարում ձևավորվում է իռլանդական սփյուռքը:
1700 թվականից ի վեր կղզուց արտագաղթածների թիվը կազմում է 9-10 մլն, ինչն ավելին է, քան կղզու բնակչության թիվն իր աճի գագաթնակետին՝ 1830-ականների 8.5 մլն-ը (այժմ Իռլանդիայի Հանրապետությունում ապրում է շուրջ 4.5 մլն. մարդ, ողջ կղզում՝ գրեթե 6.5 մլն):
1890թ. արդեն Իռլանդիայում ծնվածների 40%-ն ապրում էր կղզուց դուրս: Գաղթականները հիմնականում տեղափոխվում են Բրիտանիա՝ մասնավորապես Լիվերպուլ՝ որպես հնարավոր ամենամոտ և հասանելի վայր: Նրանք, ովքեր ունեին բավարար միջոցներ, այնուհետև տեղափոխվում էին Ամերիկա (շուրջ 5 մլն մարդ):
Այսօր արդեն Իռլանդիայից դուրս բնակվում է  իռլանդական արմատներ ունեցող շուրջ 80 մլն մարդ:  Թեև իռլանդական ծագում ունեցող բոլոր անհատներն էլ, ըստ էության, կազմում են իռլանդական սփյուռք կոչվածը, այնուամենայնիվ հաճախ տարաձայնություններ են առաջանում այն հարցի շուրջ, թե ում կարելի է համարել սփյուռքի ներկայացուցիչ: Դժվար է ասել՝ արտագաղթածների մինչև որերորդ սերունդը կարող է ընդգրկվել սփյուռք կոչվածում. Իռլանդիայի կառավարության սահմանմամբ սփյուռքը կազմում են մշտապես արտերկրում բնակվող բոլոր իռլանդացիները: Վերջիններիս թվում են արտասահման մշտական բնակության մեկնած Իռլանդիայի քաղաքացիները և նրանց երեխաները,  ովքեր ևս Իռլանդիայի օրենսդրությամբ երկրի քաղաքացի են համարվում: Ի դեպ, Իռլանդիայի քաղաքացիություն կարող են ստանալ նաև արտագաղթած քաղաքացիների թոռները, ովքեր գրանցվում են Արտերկրում ծնվածների մատյաններում, ինչպիսիք պահվում են Իռլանդիայի բոլոր օտարերկրյա դիվանագիտական ներկայացուցչություններում: Քաղաքացիություն կարող են ստանալ նաև արտագաղթած քաղաքացիների ծոռները, եթե նրանց ծնողներից առնվազն մեկն ունեցել է քաղաքացիություն:
Սփյուռք հասկացությունը չի տարածվում միայն քաղաքացիություն ունեցող անձանց վրա, արտերկրում իռլանդերեն են խոսում, իռլանդական համայնքների կյանքի կազմակերպմանն են մասնակցում իռլանդական արմատներ ունեցող տասնյակ միլիոնավոր անձինք:
Ինչպես նշվեց, իռլանդական սփյուռքի մեծ մասն այսօր կենտրոնացած է Միացյալ Նահանգներում` ավելի քան 33 մլն մարդ: Ընդ որում, այստեղ մեծ թիվ են կազմում Իռլանդիայի Հանրապետության անկախացումից ի վեր Օլսթերից ԱՄՆ մեկնած բնակիչները: Երկրորդ տեղում է Մեծ Բրիտանիան, որտեղ բնակվում է շուրջ 10 մլն իռլանդացի: 7 մլն իռլանդացիներ ապրում են Ավստրալիայում, 4 մլն` Կանադայում: Մեծաթիվ համայնքներ կան նաև Արգենտինայում, Բերմուդյան, Կարիբյան կղզիներում, Մեքսիկայում, Չիլիում, Ուրուգվայում:
Համայնքների հետ հարաբերությունները համակարգելու նպատակով 2014թ. հուլիսին Իռլանդիայի կառավարությունը հիմնել է Սփյուռքի նախարարությունը, որն այժմ գլխավորում է Ջիմմի Դեենիհանը:
Աշխարհում հայտնի շատ գործիչներ ունեն իռլանդական ծագում, նրանց թվում են Մեծ Բրիտանիայի նախկին վարչապետ Թոնի Բլերը, Ֆրանսիայի երբեմնի նախագահ Շառլ դը Գոլը, որի նախնիները կրել են ՄակՔարթան ազգանունը, Ջեյմս Քալագանը, Չե Գևարան, ԱՄՆ 35-րդ նախագահ Ջոն Քենեդին, Կանադայի 21-րդ վարչապետ Փոլ Մարտինը և այլոք: Իռլանդուհի է եղել նաև ԱՄՆ ներկայիս նախագահ Բարաք Օբամայի մայրը:
Իռլանդիայի՝ սփյուռքի քաղաքականությունը
Թեև իռլանդական սփյուռքը ձևավորվել է 17-18-րդ դարերում, իսկ Իռլանդիան անկախություն է ձեռք բերել նախորդ դարասկզբին, հայրենիք-սփյուռք՝  համագործակցության կայուն մեխանիզմներ դեռ ձևավորման փուլում են:
Հանրային լայն քննարկումներից հետո այս տարվա մարտին հրապարակվել է «Իռլանդիայի՝ սփյուռքի քաղաքականությունը»: Այն կառավարության կողմից ընդունված առաջին հստակ հռչակագիրն է, որում նշվում է, որ Իռլանդիան «յուրօրինակ և կարևոր հարաբերություններ ունի իր սփյուռքի հետ, որոնք պետք է հղկվեն և զարգացվեն»: Փաստաթուղթն ընդգծում է սփյուռքին միաժամանակ և՛ առաջնորդելու, և՛ օժանդակելու անհրաժեշտությունը:
Թեև հայրենիք-սփյուռք հարաբերություններին անդրադառնում է նաև Իռլանդիայի սահմանադրությունը, որի 2-րդ Հոդվածը նշում է, որ «իռլանդացիները փայփայում են իռլանդական արմատներ ունեցող և արտերկրում բնակվող անձանց հետ իրենց մերձավորությունը, ովքեր կիսում են մշակութային նույն ինքնությունն ու ժառանգությունը», սակայն հայրենիքի հետ սփյուռքի կապերի ու համագործակցության կոնկրետ ձևերի մասին խոսվում է «Սփյուռքի քաղաքականություն» փաստաթղթում:
Ինչպես նշում են իրենք՝ իռլանդացիները, սփյուռքը միաժամանակ «և՛ ազգային հարստություն է, և՛ պատասխանատվություն, ուստի հայրենիք-սփյուռք համագործակցությունը երկկողմ երթևեկության պետք է նմանվի»: Սփյուռքի քաղաքականության գերակա ուղղություններից մեկը հենց արտերկրում գտնվող իռլանդացիներին կառավարության կողմից օժանդակության տրամադրումն է: 2004-ից Իռլանդիայում գործում է Արտագաղթածների օժանդակության ծրագիրը: 2004-14թթ. ընթացքում այս ծրագրի շրջանակներում շուրջ 126 մլն եվրոյի օժանդակություն է տրամադրվել աշխարհի շուրջ 30 երկրներում գործող ավելի քան 470 իռլանդական կազմակերպությունների: Վերջին մեկ տարվա ընթացքում միայն իռլանդացի գաղթականների հետ աշխատող շուրջ 210 ընկերություն աշխարհի 20 երկրում ֆինանսական օժանդակություն է ստացել այս ծրագրի շրջանակներում: Դրամաշնորհ են ստացել տարաբնույթ կառույցներ՝ կամավորական միություններից մինչև շահույթ չհետապնդող խոշոր կազմակերպություններ: Դրամաշնորհի են արժանանում  այնպիսի ծրագրեր, որոնց նպատակն է հայրենիքի հետ «Գլոբալ իռլանդացիների» կապերի պահպանումն ու ամրապնդումը, Իռլանդիայից արտագաղթածների՝ հատկապես ծերերի, ֆիզիկական սահմանափակում ունեցող անձանց և այլ խոցելի խմբերի կարիքները հոգալը, իռլանդական ինքնության պահպանումը խրախուսելը, աշխարհում իռլանդացիների գործարար ցանցին, Իռլանդական գլոբալ տնտեսական ֆորումի ջանքերին աջակցությունը: Ծրագրի շրջանակներում հատուկ ուշադրություն է հատկացվում արտերկրում բնակվող իռլանդացիների հոգեկան առողջության խնդիրներին: Ինչպես նշվում է Սփյուռքի քաղաքականության մեջ՝ «արտագաղթն ու արտերկրում ապրելը կարող են հոգեբանական և հուզական առումով մարտահրավեր լինել»:
Սփյուռքի ծրագրի շրջանակներում սահմանված հաջորդ նպատակը Հայրենիք-սփյուռք և սփյուռքի տարբեր համայնքների միջև կապերի հաստատումն ու զարգացումն է: Իռլանդիան իր հայրենակիցներին արտերկրում գտնում է «Իռլանդիան հասնում է դուրս» նախաձեռնության միջոցով: Արտագաղթածների օժանդակության ծրագրի շրջանակներում ֆինանսավորվող այս նախաձեռնության կամավորները պարզապես հաշվառում են տարբեր տարիների ընթացքում կղզուց արտագաղթածներին, այնուհետև փորձում են կապեր հաստատել վերջիններիս և նրանց ժառանգների հետ, հրավիրում են իրենց բնակության երկրում մասնակցելու իռլանդական համայնքի կյանքին: Նախաձեռնության կամավորները խրախուսում են արտագաղթածների վերադարձը հարազատ վայրեր, օգնում են կապեր հաստատել նախկին ծանոթների և համայնքի այլ անդամների միջև:
Առաջնահերթություն է համարվում նաև տարբեր երկրների համայնքների միջև կապերի հաստատումը: Ինչպես պարզվել է սփյուռքի քաղաքականության հանրային քննարկումների ընթացքում, «մարդիկ ձգտում են կապեր հաստատել միմյանց հետ և կառավարությունից ակնկալում են դերակատարություն ունենալ այդ գործում»: Իռլանդիայի արտաքին հարաբերությունների և առևտրի դեպարտամենտի ջանքերով գործում է «Գլոբալ իռլանդացի» նախաձեռնությունը, որը յուրօրինակ տեղեկատվական հանգույց է, և որի միջոցով իռլանդացիները կարող են տեղյակ լինել հայրենիքում և սփյուռքի տարբեր համայնքներում տեղի ունեցող իրադարձություններին, այն ամենին, ինչը կարող է առնչվել ցանկացած իռլանդացու աշխարհի ցանկացած ծայրում: Նախաձեռնության համար տեղեկատվություն ապահովող, ինչպես և սփռող կարևոր ռեսուրս են ինչպես էլեկտրոնային կայքը, այնպես էլ Իռլանդիայի դիվանագիտական և հյուպատոսական ներկայացուցչություններն արտերկրում: Նախաձեռնության շրջանակներում է հրավիրվել Գլոբալ իռլանդացի առաջին տնտեսական ֆորումը 2009-ին, որի արդյունքում մասնակիցները ձևավորել են «Գլոբալ իռլանդացի» ցանցը: Վերջինս համախմբում է հարյուրավոր իռլանդացի գործարարների ողջ աշխարհում, ֆորումը հրավիրվում է երկու տարին մեկ անգամ Իռլանդիայում: Ֆորումի նպատակներն են Իռլանդիայի գործարար և առևտրային հարաբերությունների զարգացումը, բիզնես ոլորտի ուղղակի ներդրումների խրախուսումը, Իռլանդիայի միջազգային հեղինակության բարձրացումը: Ֆորումը Իռլանդիայի կառավարությանը հնարավորություն է տալիս միջազգային գործարար հանրության կարևոր դերակատարների հետ ուղղակիորեն քննարկելու երկրի տնտեսական զարգացման հարցում իր մոտեցումներն ու կարիքները:
Իռլանդացի գործարարների ջանքերով է ստեղծվել նաև «Միացի՛ր Իռլանդիային» կազմակերպությունը, որի նպատակն օտարերկրյա տարբեր ընկերությունների՝ Իռլանդիա մուտքը խրախուսելն է՝ նոր աշխատատեղեր ապահովելու նպատակով:
Այս տարվա հունիսին Դուբլինում առաջին անգամ հրավիրվել է նաև «Գլոբալ իռլանդացի»
սոցիալական ֆորումը, որը համախմբել է սփյուռքի կառույցների հետ աշխատող շուրջ 140 կազմակերպությունների ներկայացուցիչների:
Իռլանդիայի կառավարությունը հատուկ ուշադրություն է հատկացնում նաև հեռուստատեսությամբ սփյուռքի կյանքի և խնդիրների լուսաբանմանը: Այս նպատակով ձևավորվել է «Գլոբալ իռլանդացի» մեդիա հիմնադրամը:
Իռլանդական ինքնության պահպանման կարևոր գրավական են իռլանդերենը, ինչպես նաև ազգային մշակույթն ու ավանդույթները: Ազգային տոները դարձել են համայնքի անդամների և համայնքների միջև կապերի ամրապնդման միջոց: Այս առումով ողջ աշխարհում իռլանդացիների համար յուրօրինակ նշանակություն ունի Սբ Պատրիկի օրը, որը նշում են մարտի 17-ին՝ Իռլանդիայի երկնային հովանավոր սուրբ Պատրիկի (մոտ 385-461 թթ.) մահվան օրը: Այն խորհրդանշում է իռլանդացիների կողմից քրիստոնեության ընդունումը: Կառավարությունն իր միջոցներով խրախուսում է ազգային տոների, մշակութային տարբեր միջոցառումների կազմակերպումն արտերկրում:
Միաժամանակ Իռլանդիայում և սփյուռքում գործում են տարբեր հիմնադրամներ, որոնց կողմից հովանավորվող ուսումնասիրությունների թիրախում սփյուռքի կարիքների գնահատումն ու կառավարության կողմից հնարավոր օժանդակության դիտարկումն են:
Սփյուռքի հետ համագործակցությունը զարգացնելու անհրաժեշտության գիտակցմանը զուգահեռ՝ Իռլանդիան լուրջ մարտահրավեր է համարում նաև արտագաղթը: Ուստի տարբեր հիմնադրամներ և ծրագրեր կոչված են ինչպես արտերկրում երկրից արտագաղթածներին օժանդակելուն, այնպես էլ նրանց վերադարձը հայրենիք խրախուսելուն: Արտագաղթածների օժանդակության ծրագրի շրջանակներում Իռլանդիայի կառավարությունը հովանավորում է «Ապահով տուն» նախաձեռնությունը: Վերջինիս շրջանակներում տեղեկատվական և խորհրդատվական օժանդակություն է տրամադրվում բոլոր նրանց, ովքեր ցանկանում են վերադառնալ հայրենիք՝ մշտական բնակության:

Irish Diaspora Is the Biggest in the World
We use to say that Chinese Diaspora is the largest in the world. There are 35 million Chinese Diaspora representatives. However, no matter how surprising it may sound, Ireland, with 4.5 million population, exceeds China. There are 80 million Irish Diaspora representatives.  Below you can find answers to the following questions: how and when was Irish Diaspora formed?  What are the connections between Diaspora representatives and their homeland? What are mechanisms for their cooperation?
Irish Diaspora was formed at the end of 17th century and at the beginning of 18th century. Today majority of the Irish people lives on the American continent, mainly in the United States. Since the formation of the transatlantic empire, England needed workforce in its new colonies. In 1641, England deported disobedient residents from their homeland in an attempt “to appease” them.  Thus many Irish people were forcibly moved to the new world.
After the civil war in England and the invasion of Ireland by Cromwell (1649-1653), many residents of Ireland were under the pressure to make a choice between forced migration and death penalty. Only between 1652 -1659, 50 thousand Irish people were moved to Western India, Virginia and Bermuda.
The Irish people started to get united abroad to preserve their language and culture. And in the 18th century Irish Diaspora was formed.
Since 1700, the number of immigrants from the Ireland has reached 9-10 million, which is more than the number of island population at times of the peak of its  growth – 8.5 million in 1830s (nowadays 4.5 million people live in the Irish Republic, while 6.5 million people live in the island).
Today 80 million people of the Irish origin live outside Ireland. Although all the people of the Irish origin are in a sense part of the so-called Irish Diaspora, often there is disagreement on who can be considered a Diaspora representative. It is hard to say representatives of up to which generation should be included in the Diaspora. According to the definition given by the Irish government all the Irish people, who have left for permanent stay abroad, are considered   Diaspora representatives. Their children (citizens of Ireland according to the Irish legislation) are also considered Diaspora representatives. By the way, grandchildren of Irish emigrants can also get Irish citizenship. Their names are recorded in the registries for the ones born abroad, as well as are kept in all the offices of Irish diplomatic representatives abroad. The great-grandchildren can also get citizenship in case at least one of their parents has an Irish citizenship.
However, Diaspora does not constitute of only those people with Irish origin, who have citizenship. There are ten million people with Irish origin, who speak Irish and are engaged in the organization of everyday activities of Irish communities.
As it was mentioned above, majority of Irish Diaspora representatives, more than 33 million people, reside in the Unites States. In the second place is Great Britain with 10 million Irish people. There are 7 million Irish people in Australia and 4 million in Canada.
There are also large Irish communities in Argentina, Bermuda, the Caribbean, Mexico, Chile, and Uruguay.
The Ireland’s Diaspora Policy
Although Irish Diaspora was formed from 17 to 18 centuries, while Ireland got its independence in the beginning of the previous century, there is no stable mechanism for Diaspora-homeland cooperation yet.
At the beginning of this year, after wide public debates, “Ireland’s Diaspora Policy” was published. It is the first declaration, adopted by the government, which preciously states that “Ireland has unique and important relations with its Diaspora, that are to be further developed.” The document underlines the necessity of leading and at the same time assisting Diaspora.
One of the main priorities of Irish Diaspora’s policy is to prove assistance to the Irish people abroad by the government. Since 2004 there has been a program for assistance of emigrants. In the framework of this project, 470 Irish organizations in 30 countries got financial assistance in the amount 126 million Euros.  Those Irish organization implement project which aim at preserving the connection between the so-called “Global Irish” and his homeland and their Irish identity. In addition the money is used by those organizations to assist those with physical and psychological health problems, grown-ups and other vulnerable groups.  As it is noted in the policy document “emigration and living abroad can become an emotional and psychological challenge.”
Second main priority is establishing and developing connections between homeland and Diaspora as well as among different communities within Diaspora. Ireland reaches its compatriots abroad via the program called “Ireland Reaches Out.”  In the framework of the project the names of the people who at different times left Ireland are recorded in the registries later to establish connections with them and their heirs to invite them to participate in the community life of Irish Diaspora in the country they live. Within the same project Diaspora representative are also encouraged to return to their homeland to establish connections with previous acquaintances and community members.
Among other priorities is to establish connections between the communities in different countries. As the public discussions showed “people are eager to connect with each other and they expect from the government to have its role in it”. There is the so-called Global Irish initiative organized by the Irish Department of Foreign Affairs and Trade, which is a unique information hub through which Irish people can get information on the various events in their homeland and in different Irish communities abroad; the ones that can somehow refer to an Irish in any corner of the world.
The Web page and the Irish diplomatic representatives abroad serve as a means of communication for the initiative.
In the framework of Global Irish initiative the first economic forum was invited in 2009 as a result of which the network Global Irish was formed. The network unites hundreds of Irish businessmen abroad and is invited once in two years in Ireland,
The Irish businessmen have also established “Join Ireland” organization. It aims at encouraging foreign different companies to come to Ireland and to create new job places.
This year in June Global Irish social forum was invited for the first time in Dublin, which united the representatives of over 140 companies working with Diaspora.
Irish government also pays particular attention to the coverage of Diaspora representatives’ everyday life and problems by the TV. The initiative Global Irish media foundation pursues this particular aim.
Irish language as well as national culture and traditions are important guarantees for the preservation of the Irish identity. National holidays have become means to strengthen connections among members of the same community and among different communities, such as the holiday of St. Patrick, celebrated on March 17 in honor of the heavenly patron of Ireland St. Patrick (385-461). It marks the adoption of Christianity by Irish people. The government sponsors the organization of national holidays and various cultural events.
At the same time there are various foundations both in Ireland and abroad. Those foundations conduct studies that assess needs of Diaspora representatives to provide possible assistance by the government.
Parallel to the realization that cooperation with Diaspora should be developed, immigration is also considered an important challenge for Ireland. Thus different foundations and programs aim not only at assisting emigrants but also encouraging their return to the homeland. In the framework of the project aimed at assisting emigrants Irish government sponsors Safe Home initiative. The initiative aims at providing informative and consultative assistance to all those, who want to return to their homeland for permanent residency.