Ադրբեջանում իսլամիստները ոտքի են կանգնել իշխանությունների դեմ
Ադրբեջանում մի խումբ իսլամիստներ բողոքի ակցիա են անցկացրել Բակիխանով գյուղի ոստիկանության բաժանմունքնի մոտ այն բանից հետո, երբ ձերբակալվել է «Մուսուլմանների միասնություն» (հիմնադրվել է 2015 թվականի հունվարին) շարժման փոխնախագահ Էլչին Հասըմլին, փոխանցում է musavat.com-ը:
Նշվում է, որ Հասըմլիի ձերբակալության պատճառը նրա կողմից Նարդարանի մզկիթում հնչեցրած քննադատությունն է` շարժման ղեկավար Տալե Բագիրզադեին ոստիկանությունում դաժան ծեծի ենթարկելու առնչությամբ:
Նախօրեին շարժման զայրացած հետևորդները շրջափակել էին ոստիկանական բաժանմունքը՝ պահանջելով անհապաղ ազատ արձակել Հասըմլիին: «Մուսուլմաննե՛ր, երկրում իշխող վարչակարգը ժողովրդին սադրում է անկարգությունների: Այսօր նրանք ձերբակալել են աստվածաբան Էլչին Հասըմլիին: Մենք պահանջում ենք նրան անհապաղ ազատ արձակել», - իր կողմնակիցներին է դիմել Ադրբեջանի շիա-մուսուլմանների առաջնորդ Տալե Բագիրզադեն: Նա նաև նշել է, որ Ադրբեջանում ձերբակալվածները ենթարկվում են դաժան ծեծի՝ զգուշացնելով, որ իշխանությունները պատասխանատվություն կկրեն Հասըմլիի նկատմամբ իրականացված ցանկացած ոչ իրավաչափ գործողության համար: Բագիրզադեի այս կոչն իշխանություններն արդեն որակել են որպես հակաիշխանական կոչ:
Բողոքի ակցիան ցրվել է ոստիկանության կողմից, հաղորդվում է 20 ձերբակալվածների մասին:
Նշենք, որ վերջին շրջանում Ադրբեջանական հասարակությունում բավական տարածվել են իսլամիստական տրամադրությունները: Սա կապված է ինչպես «Իսլամական պետության» գործունեության և տարածաշրջանի համընդհանուր իսլամականացման, այնպես էլ Ադրբեջանում քաղաքական այլընտրանքի բացակայության և սոցիալական դժգոհության հետ. Ալիևի բռնապետական վարչակարգի դեմ հասարակության որոշ շերտեր փորձում են պայքարել իսլամի միջոցով: Իսլամիստներն արդեն առաջին հարձակումներն են սկսել հռչակված աշխարհիկ պետականության դեմ: Կանանց գլխաշորերն ուսումնական հաստատություններում, մասնավորապես, դպրոցներում թույլատրելու պահանջներին զուգահեռ, իսլամիստներն պահանջում են Բաքվի մետրոյում առանձին վագոններ միայն կանանց համար, ինչպես դա արվում է Եգիպտոսում և Իրանում: «Վերջին շրջանում մեր ժողովրդի բարոյական հիմքերը սկսել են կորչել, մենք պետք է վերադառնանք մեր ակունքներին», - հայտարարել են Ադրբեջանում իսլամիստների մամուլի ծառայությունում:
Ավելացնենք, որ հստակ տեղեկություններ չկան Ադրբեջանում իսլամիստների քանակի մասին: Որոշ աղբյուրների համաձայն՝ նրանց թիվը հասնում է 40-50 հազարի:

Исламисты Азербайджана - за моральные устои азербайджанцев!
В Азербайджане группа исламистов вчера вечером провела акцию протеста перед управлением полиции Сабунчинского района в поселке Бакиханова - после задержания заместителя председателя "Движения единства мусульман" (была основана в 2015 году) Эльчина Гасымлы, сообщает Minval.az. Отмечает, что причиной задержания Гасымлы стало его выступление с резкой критикой в мечети в поселке Нардаран относительно избиения в полицейском участке теолога Тале Багирзаде.
Группа возмущенных верующих и членов данной организации окружила отделение полиции, в котором содержится Эльчин Гасымлы, требуя его немедленного освобождения. Председатель Движения единства мусульман Тале Багирзаде, являющийся лидером азербайджанских мусульман-шиитов, обратился к своим сторонникам.
"Мусульмане! Правящий в стране режим провоцирует народ к беспорядкам. Сегодня они задержали и посадили под арест теолога Эльчина Гасымлы. Толпы верующих направляются к управлению полиции Сабунчинского района. Власти должны ответить за любое насилие в отношении Эльчина Гасымлы. Мы настаиваем на его незамедлительном освобождении. Лучше умереть с честью, чем жить под угнетением и унижением!", - написал он в Facebook.
В Баку уже охарактеризовали этот призыв Багирзаде как антиправительственный. Акция протестов была разогнана спецподразделением МВД. В ходе акции протеста были задержаны свыше 20 исламистов.
Отметим между тем, что в последнее время исламистские настроения среди азербайджанского общества стали очень распространенными. Это связано как с деятельностью "Исламского государства" и исламизацией региона в целом, так и с отсутствием политической альтернативы и социальным недовольством в Азербайджане: некоторые слои общества пытаются бороться против авторитарного режима Алиева с помощью ислама. Исламисты уже начали первые нападки против светского государства. Параллельно с требованиям разрешить хиджаб в образовательных учреждениях, в частности, в школах, исламисты стали требовать в метро отдельные вагоны только для женщин, как в Египте и Иране. "В последнее время моральные устои нашего народа начинают исчезать, мы должны вернуться к нашим корням", - считают азербайджанские исламисты.
Отметим, что никакой конкретной информации о количестве исламистов в Азербайджане нет. По некоторым данным, их число достигает 40-50 тысяч.