Սանկտ Պետերբուրգում բացվել է Կոմիտաս վարդապետի հուշարձանը
Պաշտոնական այցով Սանկտ Պետերբուրգում գտնվող Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաքի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոյի հետ միասին մասնակցել է հայ ազգային դասական երաժշտական դպրոցի հիմնադիր, մեծ երգահան Կոմիտաս վարդապետի հուշարձանի հանդիսավոր բացման արարողությանը: Միջոցառմանը ներկա են գտնվել նաև ՌԴ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլեգ Եսայանը, Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոս Հրայր Կարապետյանը և Երևանի քաղաքապետարանի ներկայացուցչության ղեկավար Արմենակ Կարապետյանը, տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, բազմաթիվ պետերբուրգցիներ:
Մինչ հուշարձանի բացումը նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոն ողջույնի իր խոսքում, կարևորելով հայ-ռուսական դարավոր բարեկամությունը, նկատել է, որ Սանկտ Պետերբուրգում հուշարձանի կանգնեցումը երկու ժողովուրդների անխախտ բարեկամության ևս մեկ վկայությունն է` հատկապես հաշվի առնելով այն հանգամանքը, թե հայերի համար ինչ դեր ու նշանակություն ունի Կոմիտաս վարդապետի անձը:
«Ամենևին էլ պատահական չէ, որ Կոմիտաս վարդապետի հուշարձանը կանգնեցվում է հենց Վասիլեօստրովսկի վարչական շրջանում, քանի որ հենց այս շրջանում են ի սկզբանե բնակություն հաստատել ու այսօր էլ մեծ թվով հայեր են ապրում: Մշակութային կենտրոն համարվող Սանկտ Պետերբուրգում աշխարհահռչակ երգահանի հուշարձանի տեղադրումը նաև օրինաչափ է: Կոմիտասը հայ ժողովրդի հանճարեղ զավակն է՝ մարդ, ով աշխարհի բազմաթիվ երկրներում քարոզել և փառքով է պսակել հայկական երաժշտությունը: Նրա մշակույթը գերել էր աշխարհի շատ ու շատ երաժիշտների»,- նշել է Գեորգի Պոլտավչենկոն:
Ողջույնի իր խոսքում ՌԴ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլեգ Եսայանն իր հերթին նախ շնորհակալություն է հայտնել Սանկտ Պետերբուրգի կառավարությանը՝ մեծն Կոմիտասի հուշարձանը ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաքում կանգնեցնելու հարցում ցուցաբերած մեծ պատրաստակամության համար՝ նկատելով, որ այն իրոք երկու ժողովուրդների բարեկամության ևս մեկ լավագույն խորհրդանշումն է:
«Պարոն նահանգապետի դիտարկումն իսկապես տեղին է, Կոմիտասը համաշխարհային մեծություն է, և նրա արվեստը սահմաններ չի ճանաչում: Սա երկու ժողովուրդների դարավոր ու եղբայրական բարեկամության ևս մեկ վկայությունն է, որն այսօր էլ ամուր հիմքերի վրա է», - նշել է Օլեգ Եսայանը:
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել նաև Երևանի գլխավոր ճարտարապետ Տիգրան Բարսեղյանը, ով ի դեմս Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի և Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոյի, առանձնակի շնորհակալություն է հայտնել երկու քաղաքների բոլոր այն պատասխանատուներին, որոնց ջանքերով կյանքի է կոչվել հուշարձանի ստեղծման ու այն ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաքում կանգնեցնելու գաղափարը:
«Եվ հատկանշական է, որ Հայաստանը խորհրդանշող Մեծ հանճարին նվիրված հուշարձանի բացման արարողությունը տեղի է ունենում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի շրջանակում: Այն երախտիք է կոմպոզիտոր, ազգագրագետ, գիտնական, խմբավար, երգիչ, մանկավարժ, հրապարակախոս, բանաստեղծ, հայ դասական երաժշտության, ազգային կոմպոզիտորական դպրոցի հիմնադրին, ում անձը հայ ժողովուրդը նույնականացանում է հայոց այբուբենը ստեղծած Սբ Մաշտոցի հետ՝ երաժշտության ասպարեզում: Մեծն Կոմիտասի արժևորմանը միտված բազմաթիվ հոգևոր ու նյութական արժեքներ են ստեղծվել աշխարհում՝ գիտական, երաժշտական միջավայրում, հատկապես աշխարհի հայաշունչ հատվածներում: Աշխարհի տարբեր երկրներում տեղադրված նրա արձաններն ու կիսանդրիները վկայում են, որ Կոմիտասը միայն հայկական արժեք չէ: Նա համաշխարհային է, միջազգային ու համամարդկային: Ու կարծում եմ՝ սխալված չեմ լինի, եթե ասեմ, որ այս գողտրիկ պուրակում, մասնագիտական խոր նրբազգացությամբ կերտված Կոմիտաս վարդապետի այս հուշարձանով մշակութային այնպիսի հարուստ քաղաքը, ինչպիսին Սանկտ Պետերբուրգն է, այսօր հարստացավ ևս մեկ արժեքավոր ստեղծագործությամբ՝ առավել ջերմացնելով և սերունդներին փոխանցելով հայ և ռուս ժողովուրդների անխախտ բարեկամությունը», - նշել է Տիգրան Բարսեղյանը:
Վասիլեօստրովսկի վարչական շրջանի կենտրոնական Կամսկի այգում Երևանի և Սանկտ Պետերբուրգի համագործակցության շրջանակում կանգնեցված հուշարձանի բացման պատիվը վերապահվել է Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին և Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոյին, որն ուղեկցվել է աշխարհահռչակ դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանի կենդանի նվագակցությամբ: Այնուհետ Հայ Առաքելական և Ռուս Ուղղափառ եկեղեցիների սպասավորները համատեղ կատարել են Կոմիտաս վարդապետի հուշարձանի օրհնության կարգ: Միջոցառման մասնակիցները ծաղիկներ են խոնարհել հուշարձանին:
Կոմիտաս վարդապետի՝ 3,3 մետր բարձրությամբ և 1,7 մետր պատվանդանով գրանիտե հուշարձանի հեղինակը Ռուսաստանի նկարիչների միության անդամ, Սանկտ Պետերբուրգի գեղարվեստաարդյունաբերական ակադեմիայի դոցենտ Լևոն Բեյբությանն է, ճարտարապետը՝ Մաքսիմ Աթայանցը:

The Monument to Komitas Has Been Opened in Saint Petersburg
Yerevan Mayor Taron Margaryan who is in Saint Petersburg with an official visit together with the Governor of the city Georgi Poltavchenko took part in the ceremony of opening of the monument to the founder of the Armenian national classic music, the great composer Komitas. The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the RA to Russia Oleg Yesayan, the General Consul of Armenia in Saint Petersburg Hrayr Karapetyan and the leader of Yerevan Municipality representation Armenak Karapetyan, representatives of local Armenian community, numerous residents of Saint Petersburg were also present at the event.
Before unveiling the monument Governor Georgi Poltavchenko in his greeting speech stressed the importance of the Armenian-Russian centuries-old friendship noting that the erection of the monument in Saint Petersburg is another evidence of indissoluble bonds of friendship between the two peoples, particularly taking into account the significance of Komitas Vardapet for Armenians.
''It's not accidental that the monument to Komitas Vardapet is erected in Vasileostrovski administrative district as a lot of Armenians has been living here for a long time. Placement of the monument to world-known composer in Saint Petersburg considered to be a cultural center is natural. Komitas is the genius son of Armenian people, a man who spread Armenian music in many countries. His culture fascinated many musicians throughout the world'', said Georgi Poltavchenko.
In his greeting speech the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of RA to RF Oleg Yesayan in his turn expressed gratitude to Saint Petersburg Government for the willingness in placement the monument to Komitas in Saint Petersburg, pointing out that it symbolizes the many-year friendship between the two peoples.
''As Mr Governor has rightly noted Komitas is world-famous and his art has no limits. It's one more evidence of friendship and brotherhood between the two people which has got a firm ground today'',said Oleg Yesayan.
The Chief Architect of Yerevan Tigran Barseghyan also made a greeting speech. In person of Yerevan Mayor Taron Margaryan and Saint Petersburg Governor Georgi Poltavchenko he particularly thanked ll the persons in charge of the two cities whose efforts made it possible to create the monument and to erect it in the northern capital of Russia.
''And it's noteworthy that the ceremony of erection the monument to the Great Genius symbolizing Armenia is taking place within the frames of the centennial of the Armenian Genocide. It's an action of gratitude to the composer,ethnographer, scientist, singer, teacher, orator, poet, the founder of the Armenian classic music, of the national composing school. Numerous spiritual and material values have been created with the aim of evaluation of Great Komitas particularly in the areas populated by Armenians. His monuments and busts placed in different countries prove that Komitas is not only an Armenian value. He belongs to the world, he is a human value. And I think, I won't be mistaken if I claim that this city so rich in cultural values has been enriched with this monument made with big sophistication, which has made the relationship between the two people warmer handing down this solid friendship to generations'', said Tigran Barseghyan.
The honour of opening this monument in Kamski park in Vasileostrovski region of Saint Petersburg was given to Yerevan Mayor Taron Margaryan and to Saint Petersburg Governor Georgi Poltavchenko. The ceremony was followed by live performance of world-famous duduk player Jivan Gasparyan. Afterwards the clergy of the Armenian Apostolic and Russian Orthodox Church served the ritual of blessing the monument to Komitas. The participants of the event put flowers at the monument.
The monument is of 3.3 meters height and 1.7-meter pedestal made of granite. The author of the monument is the member of the Union of Artists of Russia, Docent of Saint Petersburg art and industry academy Levon Beybutyan, the architect is Maxim Atayants.