Սանկտ Պետերբուրգում բացվել է Կոմիտաս վարդապետի հուշարձանը
Պաշտոնական այցով Սանկտ Պետերբուրգում գտնվող Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաքի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոյի հետ միասին մասնակցել է հայ ազգային դասական երաժշտական դպրոցի հիմնադիր, մեծ երգահան Կոմիտաս վարդապետի հուշարձանի հանդիսավոր բացման արարողությանը: Միջոցառմանը ներկա են գտնվել նաև ՌԴ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլեգ Եսայանը, Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոս Հրայր Կարապետյանը և Երևանի քաղաքապետարանի ներկայացուցչության ղեկավար Արմենակ Կարապետյանը, տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, բազմաթիվ պետերբուրգցիներ:
Մինչ հուշարձանի բացումը նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոն ողջույնի իր խոսքում, կարևորելով հայ-ռուսական դարավոր բարեկամությունը, նկատել է, որ Սանկտ Պետերբուրգում հուշարձանի կանգնեցումը երկու ժողովուրդների անխախտ բարեկամության ևս մեկ վկայությունն է` հատկապես հաշվի առնելով այն հանգամանքը, թե հայերի համար ինչ դեր ու նշանակություն ունի Կոմիտաս վարդապետի անձը:
«Ամենևին էլ պատահական չէ, որ Կոմիտաս վարդապետի հուշարձանը կանգնեցվում է հենց Վասիլեօստրովսկի վարչական շրջանում, քանի որ հենց այս շրջանում են ի սկզբանե բնակություն հաստատել ու այսօր էլ մեծ թվով հայեր են ապրում: Մշակութային կենտրոն համարվող Սանկտ Պետերբուրգում աշխարհահռչակ երգահանի հուշարձանի տեղադրումը նաև օրինաչափ է: Կոմիտասը հայ ժողովրդի հանճարեղ զավակն է՝ մարդ, ով աշխարհի բազմաթիվ երկրներում քարոզել և փառքով է պսակել հայկական երաժշտությունը: Նրա մշակույթը գերել էր աշխարհի շատ ու շատ երաժիշտների»,- նշել է Գեորգի Պոլտավչենկոն:
Ողջույնի իր խոսքում ՌԴ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլեգ Եսայանն իր հերթին նախ շնորհակալություն է հայտնել Սանկտ Պետերբուրգի կառավարությանը՝ մեծն Կոմիտասի հուշարձանը ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաքում կանգնեցնելու հարցում ցուցաբերած մեծ պատրաստակամության համար՝ նկատելով, որ այն իրոք երկու ժողովուրդների բարեկամության ևս մեկ լավագույն խորհրդանշումն է:
«Պարոն նահանգապետի դիտարկումն իսկապես տեղին է, Կոմիտասը համաշխարհային մեծություն է, և նրա արվեստը սահմաններ չի ճանաչում: Սա երկու ժողովուրդների դարավոր ու եղբայրական բարեկամության ևս մեկ վկայությունն է, որն այսօր էլ ամուր հիմքերի վրա է», - նշել է Օլեգ Եսայանը:
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել նաև Երևանի գլխավոր ճարտարապետ Տիգրան Բարսեղյանը, ով ի դեմս Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի և Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոյի, առանձնակի շնորհակալություն է հայտնել երկու քաղաքների բոլոր այն պատասխանատուներին, որոնց ջանքերով կյանքի է կոչվել հուշարձանի ստեղծման ու այն ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաքում կանգնեցնելու գաղափարը:
«Եվ հատկանշական է, որ Հայաստանը խորհրդանշող Մեծ հանճարին նվիրված հուշարձանի բացման արարողությունը տեղի է ունենում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի շրջանակում: Այն երախտիք է կոմպոզիտոր, ազգագրագետ, գիտնական, խմբավար, երգիչ, մանկավարժ, հրապարակախոս, բանաստեղծ, հայ դասական երաժշտության, ազգային կոմպոզիտորական դպրոցի հիմնադրին, ում անձը հայ ժողովուրդը նույնականացանում է հայոց այբուբենը ստեղծած Սբ Մաշտոցի հետ՝ երաժշտության ասպարեզում: Մեծն Կոմիտասի արժևորմանը միտված բազմաթիվ հոգևոր ու նյութական արժեքներ են ստեղծվել աշխարհում՝ գիտական, երաժշտական միջավայրում, հատկապես աշխարհի հայաշունչ հատվածներում: Աշխարհի տարբեր երկրներում տեղադրված նրա արձաններն ու կիսանդրիները վկայում են, որ Կոմիտասը միայն հայկական արժեք չէ: Նա համաշխարհային է, միջազգային ու համամարդկային: Ու կարծում եմ՝ սխալված չեմ լինի, եթե ասեմ, որ այս գողտրիկ պուրակում, մասնագիտական խոր նրբազգացությամբ կերտված Կոմիտաս վարդապետի այս հուշարձանով մշակութային այնպիսի հարուստ քաղաքը, ինչպիսին Սանկտ Պետերբուրգն է, այսօր հարստացավ ևս մեկ արժեքավոր ստեղծագործությամբ՝ առավել ջերմացնելով և սերունդներին փոխանցելով հայ և ռուս ժողովուրդների անխախտ բարեկամությունը», - նշել է Տիգրան Բարսեղյանը:
Վասիլեօստրովսկի վարչական շրջանի կենտրոնական Կամսկի այգում Երևանի և Սանկտ Պետերբուրգի համագործակցության շրջանակում կանգնեցված հուշարձանի բացման պատիվը վերապահվել է Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին և Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոյին, որն ուղեկցվել է աշխարհահռչակ դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանի կենդանի նվագակցությամբ: Այնուհետ Հայ Առաքելական և Ռուս Ուղղափառ եկեղեցիների սպասավորները համատեղ կատարել են Կոմիտաս վարդապետի հուշարձանի օրհնության կարգ: Միջոցառման մասնակիցները ծաղիկներ են խոնարհել հուշարձանին:
Կոմիտաս վարդապետի՝ 3,3 մետր բարձրությամբ և 1,7 մետր պատվանդանով գրանիտե հուշարձանի հեղինակը Ռուսաստանի նկարիչների միության անդամ, Սանկտ Պետերբուրգի գեղարվեստաարդյունաբերական ակադեմիայի դոցենտ Լևոն Բեյբությանն է, ճարտարապետը՝ Մաքսիմ Աթայանցը:

В Санкт-Петербурге открыт памятник великому армянскому композитору Комитасу
Находящийся с официальным визитом в Санкт-Петербурге мэр Еревана Тарон Маргарян вместе с губернатором северной столицы РФ Георгием Полтавченко участвовал в торжественной церемонии открытия памятника основоположнику классической армянской музыкальной школы, великому композитору Комитасу. В мероприятии также приняли участие чрезвычайный и полномочный посол Армении в РФ Олег Есаян, генеральный консул РА в Санкт-Петербурге Грайр Карапетян и глава официального представительства мэрии Еревана в Санкт-Петербурге Арменак Карапетян, а также представители местной армянской общины, многочисленные петербуржцы, сообщает управление информации и по связям
До церемонии открытия памятника губернатор Георгий Полтавченко в своей приветственной речи подчеркнув важность многовековой армяно-русской дружбы отметил, что место для памятника выбрано не случайно. В самом начале XVIII века на Васильевском острове появились первые армянские храмы. Рядом с ними нашли упокоение многие видные выходцы из Армении. В этой части Васильевского острова находится и одна из святынь Православия - асовня Блаженной Ксении Петербургской.
"Комитас - великий сын армянского народа, человек, который во многих странах мира исполнял, пропагандировал и прославлял армянскую музыку. Его искусством были покорены многие известные музыканты. Памятник - это символ нашей дружбы и нашего совместного будущего. Постигая культуру наших народов, мы больше узнаем друг друга, а значит больше доверяем. И в этом наша сила", - сказал Георгий Полтавченко.
В своей приветственной речи чрезвычайный и полномочный посол Армении в РФ Олег Есаян в свою очередь выразил благодарность правительству Санкт-Петербурга за проявленную готовность в вопросе установки памятника великомуКомитасу в северной столице РФ отметил, что это действительно еще один символ дружбы двух народов.
"Как верно заметил господин губернатор, Комитас является мировой величиной и его искусство не имеет границ. Это еще одно свидетельство многовековой и братской дружбы двух народов, которая и сегодня зиждится на крепкой основе", - отметил Олег Есаян.
С приветственной речью выступили также главный архитектор Еревана Тигран Барсегян, который поблагодарил мэра Еревана Тарона Маргаряна, губернатора Санкт-Петербурга Георгия Полтавченко, а также всех тех ответственных лиц двух городов, благодаря усилиям которых была воплощена в жизнь идея создания и возведения памятника в северной столице РФ.
"Стоит отметить, что церемония открытия памятника великого гения, символизирующего Армению, проходит в рамках 100-летней годовщины Геноцида армян. Это благодарность композитору, музыкальному этнографу, ученому, хормейстеру, педагогу, публицисту, поэту, основоположнику армянской национальной композиторской школы, чья личность для армянского народа ассоциируется с создавшим армянский алфавит Святым Месропом Маштоцем. В мире создано множество духовных и материальных ценностей, цель которых-чтить Великого Комитаса в научной, музыкальной среде, особенно там, где есть армянский дух. Памятники и бюсты Комитасу, установленные в разных странах мира, свидетельствуют о том, что он является не только армянским национальным достоянием, но и мировым, международным, общечеловеческим. Думаю не ошибусь если скажу, что памятник Комитасу, исполненный с высоким профессиональным мастерством и установленный в этом живописном Василеостровском сквере, обогатит Санкт-Петербург, который и так богат культурными памятниками, и это послужит укреплению армяно-русской нерушимой дружбы", - отметил Тигран Барсегян.
Честь открытия памятника, установленного в Камском саду Василеостровского административного района в рамках сотрудничества Еревана и Санкт-Петербурга, была предоставлена Тарону Маргаряну и Георгию Полтавченко, которое проходило под живой аккомпанемент всемирно известного дудукиста Дживана Гаспаряна. После открытия памятника служители Армянской Апостольской и Русской православной церквей провели обряд благословения памятника. Участники мероприятия возложили цветы к памятнику.
Автор памятника Комитасу, выполненный из гранита, высотой в 3,3 метра и пьедесталом в 1,7 метра, является член Союза художников России, доцент кафедры монументально-декоративной скульптуры Санкт-Петербургской художественно-промышленной академии Левон Бейбутян, архитектор - Максим Атаянц.