Եգիպտոսը մեծ վնասներ է կրում, իսկ Airbus A321-ի նկատմամբ ահաբեկչության հեղինակն արդեն հայտնի է
Ձմռան ամիսներին Եգիպտոսում հյուրանոցների ամրագրման չեղարկման հետևանքով երկիրը կկրի 500 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վնաս: Այս մասին հայտարարել է Եգիպտոսի զբոսաշրջային պալատի ասոցիացիայի կառավարման անդամ Հուսամ Ալ-Շաիրը:
«Մի շարք երկրների կողմից թռիչքների դադարեցումը և ձմռան ամիսներին հյուրանոցների ամրագրման չեղարկումը Եգիպտոսին հասցրել է 500 միլիոն դոլարի վնաս: Մեր հաշվարկներով, եթե այդ հարցը չլուծվի 4-5 օրվա ընթացքում, Եգիպտոսը տարվա ընթացքում կկորցնի մինչև 2 միլիարդ դոլար»,- ասել է նա:
Եգիպտոսի հետ ավիահաղորդակցությունն արդեն դադարեցրել են Մեծ Բրիտանիան, Հոլանդիան, Իռլանդիան և Ռուսաստանը: Դեպի Եգիպտոս չվերթները դադարեցրել են նաև եվրոպական և մերձավորարևելյան մի շարք ավիափոխադրողներ: Բազմաթիվ երկրներ էլ խորհուրդ են տալիս իրենց քաղաքացիներին զերծ մնալ Եգիպտոս ճանապարհորդություններից:
Նշենք, որ զբոսաշրջությունը Եգիպտոսի տնտեսության առավել եկամտաբեր ճյուղերից է, և այդ ոլորտում բացասական զարգացումները լուրջ և տևական ազդեցություն են ունենում ամբողջ տնտեսության վրա:
Այսպես, 2011 թվականի հեղափոխությունից հետո զբոսաշրջության ոլորտում արձանագրված անկումային ցուցանիշների ֆոնին Եգիպտոսին միայն այս տարի էր հաջողվել առաջին հաջողություններն արձանագրել: Սեպտեմբերին Եգիպտոսի զբոսաշրջության նախարար Խիշամ Զաազուան հայտնել էր, որ 2014 թվականի համեմատ 2015 թվականի հունվարից մինչև օգոստոս զբոսաշրջիկների թիվն ավելացել է 300 հազարով՝ հասնելով 6,6 միլիոնի: Համեմատության համար նշենք, որ 2010 թվականին Եգիպտոս այցելած զբոսաշրջիկների թիվը կազմել է 14,7 մլն:
Եգիպտոսի զբոսաշրջային ոլորտին այս անգամ լուրջ հարված  է հասցրել  հոկտեմբերի 31-ին Շարմ Էլ-Շեյխ-Սանկտ Պետերբուրգ չվերթն իրականացնող Airbus A321 ինքնաթիռի վթարը, ինչի հետևանքով զոհվել է 224 մարդ: Ինչպես հաղորդում է Reuters-ը` վկայակոչելով ինքնաթիռի վթարի պատճառների հետաքննության Եգիպտոսի հանձնաժողովի անդամներին, վթարի պատճառն ինքնաթիռում ռումբի պայթյունն է եղել:
«Սև արկղերի ցուցումներն ու վերլուծությունը պնդում են, որ դա ռումբ է եղել: Մենք դրանում 90 տոկոսով վստահ ենք»,-հայտարարել է հանձնաժողովի անդամը` հավելելով, որ պատրաստ չէ քննարկել մյուս 10 տոկոսը:
Բրիտանական The Sunday Times թերթը իր հերթին բրիտանական իշխանություններին հղումով գրում է, որ A321 ինքնաթիռում պայթյունի հավանական կազմակերպիչը «Վիլայաթ Սինայ» ահաբեկչական խմբավորման ղեկավար Աբու Ուսամա Ալ-Մասրին է: Բրիտանական հետախուզության հրապարակած տվյալներով՝ ռումբն ինքնաթիռ է տարել օդանավակայանում աշխատող խմբավորման անդամներից մեկը:
Ռուսաստանում, սակայն, ահաբեկչության մասին շատ զգուշությամբ են խոսում: ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկով, անդրադառանալով Օբամայի հայտարարությանն այն մասին, որ ռուսական ինքնաթիռի վթարի պատճառն ահաբեկչությունն է եղել, նշել էր, որ դա վթարի վարկածներից միայն մեկն է: «Коммерсантъ»-ը, հղում անելով հետաքննության ընթացքին ծանոթ աղբյուրին, գրում է, որ ինքնաթիռում պայթյունի վարկածը կստուգեն փորձաքննությունների միջոցով: Աղբյուրը նշել է, որ լաբորատորիա կուղարկվեն ինքնագիրների աղմուկի ձայնագրությունները, ինքնաթիռի բեկորներ, ինչպես նաև զոհվածների մարմինների մասեր:
Հիշեցնենք, որ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման եգիպտական ճյուղն արդեն ստանձնել է հոկտեմբերի 31-ին ռուսական ինքնաթիռի վթարի պատասխանատվությունը:

Версия о теракте на борту А321 подтверждается
​Прямые убытки туристического сектора Египта от приостановки странами полетов в эту страну и, как следствие, отмены бронирования отелей в зимние месяцы составят около $500 млн. Об этом сообщает РБК со ссылкой на заявление члена правления Ассоциации туристических палат Египта Хусама аш-Шаира.
"Прямые убытки из-за приостановки рядом стран полетов и отмены бронирования гостиниц на зимние месяцы составляют около $500 млн. По нашим подсчетам, если этот вопрос не разрешится в течение 4–5 дней, Египет в течение года потеряет до $2 млрд", - сказал он.
Отметим, что туризм является одним из наиболее прибыльных секторов египетской экономики.
Турсектор в структуре экономики страны занимает ведущую роль и, по разным подсчетам, его доля составляет около 15%. Доходы от туризма формируют около 11,5% ВВП Египта и составляют 14,5% поступлений в иностранной валюте.
Негативные тенденции в этой отрасли оставляют серьезный и длительный след на всю экономику Египта. Так, после революции 2011 года в этом году Египет впервые зафиксировал положительные тенденции в этой области, в частности: к концу августа 2015 года Египет посетили на 5% больше туристов в сравнении с аналогичными показателями в прошлом году.
Однако после крушения самолета А321 от полетов в Египет отказались Великобритания, Ирландия, Нидерланды, Россия, а также ряд европейских и ближневосточных перевозчиков. Некоторые страны советуют своим гражданам воздержаться от поездок в Египет. Как отмечает Reuters со ссылкой на члена египетской комиссии по расследованию причин гибели российского пассажирского лайнера A321, на борту самолета была взорвана бомба. Эксперты добавили, что уверены в этом на 90%.
"Показания черных ящиков и их анализ указывают, что это была бомба. Мы уверены в этом на 90 процентов", - отметил член комиссии, при этом добавив, что оставшиеся 10% он обсуждать не готов.
Британская газета The Sunday Times в свою очередь со ссылкой на британские власти пишет, что возможный организатор взрыва российского пассажирского лайнера в Египте Airbus А321 - глава террористической группировки "Вилаят Синай" Абу Усама аль-Масри.  Согласно данным, опубликованным британской разведкой, бомбу на борт воздушного судна пронес один из членов группировки, работавший в аэропорту.
В России, однако, о версии теракта говорят очень осторожно. Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, комментируя слова Обамы о теракте на борту российского самолета, отметил, что речь идет лишь об одной из версий.
"Коммерсантъ" со ссылкой на свой источник, знакомый с изучением обстоятельств падения лайнера, пишет, что поводом для официального подтверждения версии о теракте может стать итог спектрального анализа и лабораторная экспертиза шумов бортовых самописцев.
Напомним, что 31 октября египетская группировка, подконтрольная ИГ, взяла на себя ответственность за катастрофу российского лайнера на Синае.