Վարչապետն ընդունել է «Զոհալ» ընկերության ներկայացուցիչներին
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է «Զոհալ» ընկերության հիմնադիր Ա. Ջաբար Գարգաշին (Արաբական Միացյալ Էմիրություններ), «Զոհալ» ընկերության համասեփականատեր Ա. Մանժոսովին (Ավստրիա) և «Հելիոս Փաուեր» ընկերության սեփականատեր Ի. Գերգովին (Բուլղարիա):
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանում էներգետիկ բնագավառում համագործակցության ծավալման և զարգացման հեռանկարները: «Զոհալ»-ի հիմնադիր Աբդուլ Ջաբար Գարգաշը նշել է, որ ընկերությունը շահագրգռված է մեր երկրի էներգետիկ ոլորտում ներդրումներ կատարելու և տարբեր ուղղություններով (արևային, հողմային էներգետիկա և այլն) երկարաժամկետ ծրագրեր իրականացնելու հարցում:
Վարչապետը ողջունել է «Զոհալ»-ի՝ Հայաստանում էներգետիկ ոլորտում ներդրումներ կատարելու պատրաստակամությունը և վստահեցրել, որ կառավարությունը հնարավորինս կաջակցի փոխշահավետ ծրագրերի իրականացմանը: Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ կառավարությունում ներկայում քննարկվում է ՀՀ էներգետիկ համակարգի երկարաժամկետ զարգացման ռազմավարությունը, և այս համատեքստում Հայաստանը հետաքրքրված է բարեփոխումների շարունակական իրականացման և ոլորտային նոր ուղղությունների զարգացման հարցում: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության հետ համատեղ աշխատանքը՝ առաջիկա ծրագրերը հստակեցնելու առումով:

Овик Абраамян приветствует инвестиции в энергетическую сферу Армении
Премьер-министр Овик Абраамян принял учредителя компании "Джохал" Абдула Джабара Гаргаша (Объединенные Арабские Эмираты), совладельца компании "Джохал" А.Манжосова (Австрия) и совладельца компании "Хелиос Пауэр" И.Гергова (Болгария), передает пресс-служба правительства Армении.
На встрече были обсуждены перспективы развертывания и развития сотрудничества в энергетической сфере Армении. Учредитель компании "Джохал" Абдул Джабар Гаргаш отметил, что компания заинтересована в осуществлении инвестиций в энергетической сфере нашей страны и осуществлении долгосрочных программ по различным направлениям (солнечная энергетика, ветроэнергетика и др.).
Премьер-министр приветствовал готовность компании "Джохал" осуществлять инвестиции в энергетической сфере Армении и заверил, что правительство будет по возможности содействовать реализации взаимовыгодных программ. Овик Абраамян отметил, что в правительстве в настоящее время обсуждается стратегия долгосрочного развития энергетической системы РА, и в этом контексте Армения заинтересована в постоянном осуществлении реформ и развитии в сфере новых направлений. Глава правительства отметил важность совместной работы с министерством энергетики и природных ресурсов РА в плане уточнения предстоящих программ.