ՄԻԵԴ-ի վճռից հետո որևէ պետություն այլևս հակված չի լինելու քրեականացնել Հայոց ցեղասպանության հերքումը
2015 թվականի հոկտեմբերի 15-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի Մեծ պալատը հրապարակեց «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով վերջնական վճիռը: «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն հարցի շուրջ զրուցել է Միջազգային իրավունքի մասնագետ, փաստաբան Լևոն Գևորգյանի հետ:
- Ինչպե՞ս կգնահատեք Փերինչեքի գործով դատավճիռը կողմերից յուրաքանչյուրի համար:
- Շվեյցարիայի համար, ըստ էության, դատավճիռը նշանակում է, որ նա կաշկանդված է լինելու կիրառելու ցեղասպանության հերքման քրեականացման վերաբերյալ օրենսդրությունը̦ քրեական օրենսգրքի դրույթը Հայոց ցեղսպանության համատեքստում: Սա նշանակում է` կամ Շվեյցարիան պարտավորված է լինելու փոխել տեքստը և սահմանափակել այն միայն միջազգային ատյանների կողմից ճանաչված ցեղասպանությունների նկատմամբ, կամ ստիպված է լինելու իր դատարաններում խիստ սահմանափակ ձևով կիրառել այդ դրույթը և որևէ դեպքում չկիրառել Հայոց ցեղասպանության համատեքստում: Դրա համար, բնականաբար, դա պարտություն էր Շվեյցարիայի համար:
Փերինչեքի համար` որպես հայցվոր կողմ, միանշանակ հաղթանակ էր, որովհետև նա հասավ նրան, ինչ ուզում էր: Նրա հայտարարություններն այսուհետև պաշտպանության են ենթարկվում Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածի լույսի ներքո, ինչը համարվում է մարդու իրավունքի դրսևորում:
Եթե փորձենք գնահատել Հայաստանի Հանրապետության` որպես երրորդ կողմի հաղթած կամ պարտված լինելն, իհարկե պայմանական կերպով, որովհետև երրոդ կողմը չի կարող հաղթել կամ պարտվել, կարող ենք ասել արդյոք երրորդ կողմի շահերը կամ հետաքրքրություններն արդյունավետ կերպով պաշտպանվեցին, թե ոչ, ապա սա «պարտություն է» որովհետև մենք հասկանում ենք, որ Հայաստանի համար առաջնային կարևորություն ունի այն խնդիրը, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համատեքստում չպետք է լինի տարբերակված մոտեցում Հոլոքոստից կամ որևէ այլ ցեղասպանությունից: Իսկ վճիռը, վերջին հաշվով, դնում է այս տարբերակումն` արձանագրելով, որ ի տարբերություն Հոլոքոստի` Հայոց ցեղասպանության հերքումը կարող է որակվել որպես խոսքի ազատության դրսևորում:
Տարածված երկու հակասական մոտեցում կա: Մեկի համաձան այս դատավճիռը լիովին համապատախանում է Հայաստանի շահերին: Եվ կա հակառակ մոտեցումը, որ այն պարտություն էր Հայաստանի համար և հետընթաց Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացում: Ո՞ր մոտեցման կողմնակիցն եք Դուք, և ինչո՞ւ:
- Պետական մարմինների կողմից առաջ է քաշվում այն գաղափարը̦ որ մենք  հաղթել ենք: Առաջ է քաշվել այն մոտեցումը, թե իբրև սա կարելի է որակել որպես հաղթանակ, որովհետև մեր կողմից առաջ քաշված բոլոր պահանջներն ի կատար են ածվել: Բայց մենք հասկանում ենք, որ պահանջները կարող են իրական շահերի հետ այնքան էլ համահունչ չլինել: Այս տեսանկյունից ես դժվարանում եմ համաձայնվել որևէ կարծիքի հետ, որ վճիռը կարող է ինչ-որ ձևով դրական դիտարկվել Հայաստանի Հանրապետության համար:
Մասնավորապես, մենք խոսում ենք, որ ցեղասպանության իրողության համատեքստում մենք միայն ճանաչման գործընթացն ենք առաջ տանում, մենք չենք փորձում այն լուծել որևէ դատական ճանապարհով, և ճանաչման առավել արդյունավետ իրագործման միջոցը դա հերքման քրեականացումն է, երբ պետությունները ճանաչում են ցեղասպանությունը, այնուհետև նաև քրեականացնում են ցեղասպանության հերքումն իրենց տարածքում:
Այս առումով մենք ակնհայտ հետընթաց ունեցանք, որովհետև Հայոց ցեղասպանության հերքման քրեականացումը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը այսուհետև չի համարում թույլատրելի միջամտություն առնվազն եվրոպական պետությունների տարածքում: Այս տեսանկյունից, այն միանշանակ հակասում է մեր շահերին:
-Կարո՞ղ է արդյոք այն խոչընդոտող գործոն դառնալ այլ երկրներում Հայոց Ցեղասպանության մերժումը քրեականացնող օրինագծերի ընդունման համար:
-Միանշանակ: Որովհետև Եվրոպական դատարանը դնում է Հոլոքոստից տարբերակման շատ կոնկրետ չափանիշներ: Առաջինը, ժամանակագրական` ասելով, որ ի տարբերություն Հոլոքոստի` շատ ժամանակ է անցել: Երկրորդը աշխարհագրական տարանջատումն է` ասելով, որ եվրոպական պետությունները անմիջական պատմական և աշխարհագրական ներգրավվածություն չեն ունեցել Հայոց ցեղասպանության իրողությանը: Հետևաբար, ի տարբերություն Հոլոքոստի, Հայոց ցեղասպանության հերքման քրեականացման անհրաժեշտություն, որպես այդպիսին, չկա: Բնականաբար, եվրոպական պետությունները հակված չեն լինելու քրեականացնել Հայոց ցեղասպանության հերքումը:
Մեկ այլ հարց է, որ եթե այդ հերքումն իրականացվի բացահայտ վիրավորական, ռասայական խտրականության դրսևորումներով, իր մեջ ներառի հայերի դեմ բռնության որոշակի կոչեր, նման հայտարարությունները բոլոր դեպքերում կորակվեն որպես քրեորեն դատապարտելի:
Ես կարծում եմ, որ այս վճռից հետո որևէ պետություն այլևս հակված չի լինելու քրեականացնել Հայոց ցեղասպանության հերքումը:

International Law Expert: After the ECHR Decision the European Countries will not Seek to Criminalize the Denial of the Armenian Genocide
On October 15 the European Court of Human Rights (ECHR) in Strasbourg issued a verdict in the case "Perincek against Switzerland." The court ruled that the Swiss government "violated the right to freedom of expression," of the leader of the Turkish Workers' Party Dogu Perincek. In an exclusive interview with "Armedia" IAA international law expert Levon Gevorgyan explains the consequences of this verdict.
-      How would you access the ECHR decision on the case "Perincek against Switzerland" for each of the party?
- In fact, for Switzerland th court's decision means that it will be limited in applying the law criminalizing the denial of the Armenian Genocide. This means that Switzerland will either have to change the text of the Criminal Code in the context of the Armenian Genocide and to limit it only with the genocides recognized by international organizations, or it would have to use this provision in a very limited way and in any case not to use it in the context of the Armenian Genocide. In this sense, of course, it is a defeat for Switzerland.
For Perincek - as the claimant – this is a complete victory as he got what he wanted. From now on his application would be considered in the light of the 10th article of the European Convention on Human Rights, which is considered an indicator of human rights.
If you try to consider the dividends of the Republic of Armenia in the Perincek case and say whether it is a victory or defeat, it should be noted that Armenia was a third party and, of course, a third party cannot win or lose. One can only talk about whether the interests of Armenia were taken into account or not? In some sense, it was a "defeat" for Armenia because we understand that it is important for Armenia that the Genocide was not considered differently from the Holocaust and other genocides. The decision of the court, in fact, makes this differentiation - in contrast to the Holocaust, the denial of the Armenian Genocide may be described as a manifestation of freedom of speech.
- There are two conflicting approaches towards this case. According to the first, the court’s decision coincides with the interests of Armenia. According to the second one, it is a defeat for Armenia and a step backwards in the process of recognition of the Armenian Genocide. Which of the approaches are you personally for and why?
-  The state authorities of Armenia say that it was a victory. According to them, the verdict should be considered as a victory, since all claims put forward by Armenia were fulfilled. But we understand that the requirements may not coincide with the real interests. From this perspective, it is difficult to agree with the opinion that the decision of the ECHR can be considered positive for the Republic of Armenia.
In particular, we say that in the context of the Armenian Genocide we are promoting only the recognition process, without trying to solve the problem with judicial means and the most effective way of the recognition process is the criminalization of denial when countries recognize the genocide and then also criminalize its denial in their territories.
In this regard, the ECHR decision is a clear step backwards for us, since the European Court of Human Rights no longer considers the criminalization of Armenian Genocide denial a matter of interference at least in European countries. From this perspective, the decision clearly contradicts to our interests.
- Can this verdict become a hindering factor in the adoption of bills criminalizing Armenian Genocide denial in other countries?
-        Surely, as the European Court put certain criteria on the issue of differentiating it from the Holocaust. The first criterion is chronological: it is said that in contrast to the Holocaust, a long time has passed since the Armenian Genocide. The second is geographical: it is said that the European countries had no direct geographic and historical involvement in the Armenian Genocide. Thus, in contrast to the Holocaust, the need to criminalize the denial of the Armenian Genocide as such does not exist for the ECHR. And, of course, the European countries will not seek to criminalize the denial of the Armenian Genocide.
Another question is that if the denial is accompanied by racial discrimination, containing calls for violence against the Armenians, then such statements will be legally pursued.