ՄԻԵԴ-ի վճռից հետո որևէ պետություն այլևս հակված չի լինելու քրեականացնել Հայոց ցեղասպանության հերքումը
2015 թվականի հոկտեմբերի 15-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի Մեծ պալատը հրապարակեց «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով վերջնական վճիռը: «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն հարցի շուրջ զրուցել է Միջազգային իրավունքի մասնագետ, փաստաբան Լևոն Գևորգյանի հետ:
- Ինչպե՞ս կգնահատեք Փերինչեքի գործով դատավճիռը կողմերից յուրաքանչյուրի համար:
- Շվեյցարիայի համար, ըստ էության, դատավճիռը նշանակում է, որ նա կաշկանդված է լինելու կիրառելու ցեղասպանության հերքման քրեականացման վերաբերյալ օրենսդրությունը̦ քրեական օրենսգրքի դրույթը Հայոց ցեղսպանության համատեքստում: Սա նշանակում է` կամ Շվեյցարիան պարտավորված է լինելու փոխել տեքստը և սահմանափակել այն միայն միջազգային ատյանների կողմից ճանաչված ցեղասպանությունների նկատմամբ, կամ ստիպված է լինելու իր դատարաններում խիստ սահմանափակ ձևով կիրառել այդ դրույթը և որևէ դեպքում չկիրառել Հայոց ցեղասպանության համատեքստում: Դրա համար, բնականաբար, դա պարտություն էր Շվեյցարիայի համար:
Փերինչեքի համար` որպես հայցվոր կողմ, միանշանակ հաղթանակ էր, որովհետև նա հասավ նրան, ինչ ուզում էր: Նրա հայտարարություններն այսուհետև պաշտպանության են ենթարկվում Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածի լույսի ներքո, ինչը համարվում է մարդու իրավունքի դրսևորում:
Եթե փորձենք գնահատել Հայաստանի Հանրապետության` որպես երրորդ կողմի հաղթած կամ պարտված լինելն, իհարկե պայմանական կերպով, որովհետև երրոդ կողմը չի կարող հաղթել կամ պարտվել, կարող ենք ասել արդյոք երրորդ կողմի շահերը կամ հետաքրքրություններն արդյունավետ կերպով պաշտպանվեցին, թե ոչ, ապա սա «պարտություն է» որովհետև մենք հասկանում ենք, որ Հայաստանի համար առաջնային կարևորություն ունի այն խնդիրը, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համատեքստում չպետք է լինի տարբերակված մոտեցում Հոլոքոստից կամ որևէ այլ ցեղասպանությունից: Իսկ վճիռը, վերջին հաշվով, դնում է այս տարբերակումն` արձանագրելով, որ ի տարբերություն Հոլոքոստի` Հայոց ցեղասպանության հերքումը կարող է որակվել որպես խոսքի ազատության դրսևորում:
Տարածված երկու հակասական մոտեցում կա: Մեկի համաձան այս դատավճիռը լիովին համապատախանում է Հայաստանի շահերին: Եվ կա հակառակ մոտեցումը, որ այն պարտություն էր Հայաստանի համար և հետընթաց Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացում: Ո՞ր մոտեցման կողմնակիցն եք Դուք, և ինչո՞ւ:
- Պետական մարմինների կողմից առաջ է քաշվում այն գաղափարը̦ որ մենք  հաղթել ենք: Առաջ է քաշվել այն մոտեցումը, թե իբրև սա կարելի է որակել որպես հաղթանակ, որովհետև մեր կողմից առաջ քաշված բոլոր պահանջներն ի կատար են ածվել: Բայց մենք հասկանում ենք, որ պահանջները կարող են իրական շահերի հետ այնքան էլ համահունչ չլինել: Այս տեսանկյունից ես դժվարանում եմ համաձայնվել որևէ կարծիքի հետ, որ վճիռը կարող է ինչ-որ ձևով դրական դիտարկվել Հայաստանի Հանրապետության համար:
Մասնավորապես, մենք խոսում ենք, որ ցեղասպանության իրողության համատեքստում մենք միայն ճանաչման գործընթացն ենք առաջ տանում, մենք չենք փորձում այն լուծել որևէ դատական ճանապարհով, և ճանաչման առավել արդյունավետ իրագործման միջոցը դա հերքման քրեականացումն է, երբ պետությունները ճանաչում են ցեղասպանությունը, այնուհետև նաև քրեականացնում են ցեղասպանության հերքումն իրենց տարածքում:
Այս առումով մենք ակնհայտ հետընթաց ունեցանք, որովհետև Հայոց ցեղասպանության հերքման քրեականացումը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը այսուհետև չի համարում թույլատրելի միջամտություն առնվազն եվրոպական պետությունների տարածքում: Այս տեսանկյունից, այն միանշանակ հակասում է մեր շահերին:
-Կարո՞ղ է արդյոք այն խոչընդոտող գործոն դառնալ այլ երկրներում Հայոց Ցեղասպանության մերժումը քրեականացնող օրինագծերի ընդունման համար:
-Միանշանակ: Որովհետև Եվրոպական դատարանը դնում է Հոլոքոստից տարբերակման շատ կոնկրետ չափանիշներ: Առաջինը, ժամանակագրական` ասելով, որ ի տարբերություն Հոլոքոստի` շատ ժամանակ է անցել: Երկրորդը աշխարհագրական տարանջատումն է` ասելով, որ եվրոպական պետությունները անմիջական պատմական և աշխարհագրական ներգրավվածություն չեն ունեցել Հայոց ցեղասպանության իրողությանը: Հետևաբար, ի տարբերություն Հոլոքոստի, Հայոց ցեղասպանության հերքման քրեականացման անհրաժեշտություն, որպես այդպիսին, չկա: Բնականաբար, եվրոպական պետությունները հակված չեն լինելու քրեականացնել Հայոց ցեղասպանության հերքումը:
Մեկ այլ հարց է, որ եթե այդ հերքումն իրականացվի բացահայտ վիրավորական, ռասայական խտրականության դրսևորումներով, իր մեջ ներառի հայերի դեմ բռնության որոշակի կոչեր, նման հայտարարությունները բոլոր դեպքերում կորակվեն որպես քրեորեն դատապարտելի:
Ես կարծում եմ, որ այս վճռից հետո որևէ պետություն այլևս հակված չի լինելու քրեականացնել Հայոց ցեղասպանության հերքումը:

После решения ЕСПЧ ни одна страна не прибегнет к криминализации отрицания Геноцида армян
15 октября Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) в Страсбурге обнародовал вердикт по делу "Перинчек против Швейцарии". Суд постановил, что правительство Швейцарии "нарушило право на свободу слова" лидера Турецкой рабочей партии Догу Перинчека. В эксклюзивном интервью ИАА "Армедиа" эксперт по международному праву Левон Геворкян анализирует последствия такого вердикта.
-       Как Вы оцените решение ЕСПЧ по делу "Перинчек против Швейцарии" для каждой из сторон?
-       По сути, для Швейцарии решение суда означает, что она будет ограничена в применении законодательства о криминализации отрицания Геноцида. Это означает, что Швейцарии либо придется изменить положение Уголовного кодекса в контексте Геноцида армян и ограничить его только в отношении геноцидов, признанных международными организациями, либо ей придется в судах использовать это положение в очень ограниченной форме и ни в коем случае не использовать его в контексте Геноцида армян. В этом смысле, естественно, это поражение для Швейцарии.
Для Перинчека - в качестве истца - это однозначная победа, поскольку он добился того, чего хотел. Отныне его заявления будут рассматриваться в свете 10-ой статьи Европейской конвенции по правам человека, которая считается показателем прав человека.
Если попробуем рассмотреть дивиденды Республики Армении в деле Перинчека – победа это или поражение, то надо отметить, что Армения выступала в суде в качестве третьей стороны,  и, конечно, третья сторона не может выиграть или проиграть. Мы можем говорить лишь о том, были ли учтены интересы Армении или нет? В определенном смысле для Армении это было "поражением", поскольку мы понимаем: для Армении важно, чтобы Геноцид армян не рассматривался дифференцировано в случае с Холокостом или другими геноцидами. А решение суда, по сути, ставит это различие - в отличие от Холокоста, отрицание Геноцида армян может быть охарактеризовано как проявление свободы слова.
-       Существует два противоречивых подхода. Согласно первому, решение суда полностью совпадает с интересами Армении. Согласно второму, это - поражение для Армении и шаг назад в процессе признания Геноцида армян. За какой из подходов лично Вы и почему?
-       Государственные органы Армении заявляют о том, что это победа. Согласно их подходу, вердикт надо оценивать это как победу, поскольку все выдвинутые Арменией требования выполнены. Но мы понимаем, что требования могут не совпадать с реальными интересами. С этой точки зрения мне трудно согласиться с мнением, что решение ЕСПЧ каким-то образом может считаться положительным для Республики Армения.
В частности, мы говорим, что в контексте Геноцида армян мы продвигаем только процесс признания, не пытаясь решить проблему судебными средствами, и наиболее эффективным средством реализации процесса признания является криминализация отрицания, когда страны признают геноцид, а потом также криминализируют его отрицание на своих территориях.
В этой связи решение ЕСПЧ для нас - явный шаг назад, поскольку криминализацию отрицания Геноцида армян Европейский суд по правам человека отныне не считает допустимым вмешательством, по крайней мере,  на территории европейских стран. С этой точки зрения решение однозначно противоречит нашим интересам.
-       Может ли этот вердикт стать препятствующим фактором в деле принятия законопроектов о криминализации отрицания Геноцида армян в других странах?
-       Однозначно, поскольку Европейский суд ставит очень конкретные критерии в вопросе дифференциации с Холокостом. Первый критерий – хронологический: говорится о том, что в отличие от Холокоста, со времени Геноцида армян прошло много времени. Второй – географический: говорится о том, что европейские страны не имели непосредственной географической и исторической вовлеченности в Геноцид армян. Таким образом, в отличие от Холокоста, необходимости криминализировать отрицание Геноцида армян как такового, для ЕСПЧ не существует.  И, естественно, европейские страны не будут стремиться криминализовать отрицание Геноцида армян.
Другой вопрос, что если это отрицание будет сопровождаться явным выражением оскорбительной расовой дискриминации, будет содержать в себе призывы к насилию в отношении армян, то такие заявления в любом случае будут уголовно преследуемыми. Но я все же думаю, что после этого вердикта ЕСПЧ отныне никакая страна не будет стремиться криминализировать отрицание Геноцида армян.