ԻՊ-ի մատակարարը խոստովանել է, որ զենք է գնել Ուկրաինայում
Լիբանանցի Ուսամա Հայաթը, որը ձերբակալվել է Քուվեյթում ԻՊ-ին աջակցելու կասկածանքով, խոստովանել է, որ զենք է գնել Ուկրաինայում և Թուրքիայով այն ուղարկել Սիրիա՝ խմբավորման գրոհայիններին: Այս մասին հայտնում է Associated Press-ը՝ հղում անելով Քուվեյթի ՆԳՆ-ին:
Նոյեմբերի 19-ին հաղորդվեց տարբեր երկրների 6 քաղաքացու ձերբակալության մասին, որոնք զբաղվել են ԻՊ-ի մատակարարմամբ: ՆԳՆ-ում նշում են, որ իր տվյալներով՝ հենց Հայաթն է ծայրահեղականների վնասազերծված բջջի ղեկավարը:
Հայաթը նաև խոստովանել է, որ ԻՊ-ին օգնել է գրոհայիններ ներգրավել և փող հավաքել, որն ուղարկվել է Թուրքիայում ԻՊ-ի հետ կապ ունեցող բանկային հաշիվներին:

Снабженец "Исламского государства" закупал оружия в Украине
Ливанец Усама Хаят, арестованный в Кувейте по подозрению в оказании поддержки "Исламскому государству", признался, что покупал оружие в Украине и через Турцию отправлял его боевикам группировки в Сирию. Об этом сообщает Associated Press со ссылкой на кувейтское МВД.
Ранее в четверг, 19 ноября, сообщалось о задержании шестерых граждан разных стран, которые занимались снабжением ИГ. МВД уточняет, что, по его данным, именно Хаят является главарем обезвреженной ячейки экстремистов.
Как передает lenta.ru, Хаят признался также в том, что помогал "Исламскому государству" привлекать боевиков и собирать деньги, которые отправлялись на банковские счета в Турции, имеющие отношение к ИГ.