Քննարկվել են հայ-իրանական տնտեսական կապերի հետագա ընդլայնմանն ուղղված հարցեր
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Հայաստանում Իրանի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին, հայտնում են կառավարության պաշտոնական կայքից:
Վարչապետը շնորհավորել է պարոն Սաջադիին դեսպանի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և համոզմունք հայտնել, որ նրա ակտիվ գործունեությունը կնպաստի երկու երկրների ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդմանը, քաղաքական, տնտեսական և հումանիտար ոլորտներում հայ-իրանական փոխգործակցության հետագա զարգացմանն ու խորացմանը: Հովիկ Աբրահամյանը կարևորել է տնտեսության տարբեր ճյուղերում կապերի ընդլայնումը և համոզմունք հայտնել, որ Հայաստանի և Իրանի կառավարությունների սերտ փոխգործակցությունը, նախորդ ամիս տեղի ունեցած ԻԻՀ նախագահի առաջին տեղակալ Էսհաղ Ջահանգիրիի պաշտոնական այցը ՀՀ և երկու երկրներում անցկացված գործարար համաժողովները նոր թափ կհաղորդեն համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:
Դեսպան Սաջադին վարչապետ Աբրահամյանին է փոխանցել ԻԻՀ նախագահի առաջին տեղակալ Էսհաղ Ջահանգիրիի ջերմ ողջույններն ու նշել, որ պատրաստ է իր ակտիվ աշխատանքով ջանքեր ներդնել Հայաստանի և Իրանի միջև հարաբերությունների զարգացման ու ամրապնդման համար: Դեսպանը բարձր է գնահատել վարչապետ Աբրահամյանի գործուն մասնակցությունը հայ-իրանական տնտեսական փոխգործակցության խորացման հարցում և վստահություն հայտնել, որ առաջիկայում այդ ուղղությամբ կգրանցվեն մեծ հաջողություններ: Սեյեդ Քազեմ Սաջադին ընդգծել է, որ դրանում մեծապես շահագրգիռ են նաև Իրանի իշխանությունները:
Այնուհետև զրուցակիցները քննարկել են հայ-իրանական համատեղ տնտեսական ծրագրերի իրականացմանն առնչվող մի շարք հարցեր:

Обсуждены вопросы расширения армяно-иранских экономических связей
Премьер-министр Овик Абраамян принял новоназначенного Чрезвычайного и полномочного посла Ирана в Армении Сейеда Казема Саджади, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Премьер-министр поздравил господина Саджади с назначением на должность посла и выразил убежденность, что его активная деятельность будет способствовать укреплению дружбы между народами двух стран, дальнейшему развитию и углублению армяно-иранского сотрудничества в политической, экономической и гуманитарной сферах. Овик Абраамян отметил важность расширения связей в различных сферах экономики и выразил уверенность, что тесное взаимодействие между правительствами Армении и Ирана, состоявшийся в прошлом месяце официальный визит первого заместителя президента ИРИ Эсхака Джахангири в РА и проведенные в обеих странах бизнес-форумы придадут новый импульс осуществлению совместных программ.
Посол Сейед Казем Саджади передал премьер-министру Овику Абраамяну теплые приветствия первого заместителя президента ИРИ Эсхака Джахангири и отметил, что готов своей активной работой предпринять усилия для развития и укрепления отношений между Арменией и Ираном. Посол высоко оценил действенное участие премьер-министра Овика Абраамяна в вопросе углубления армяно-иранского экономического взаимодействия и выразил уверенность, что в ближайшее время в этом направлении будут зафиксированы большие успехи.
Сейед Казем Саджади подчеркнул, что в этом очень заинтересованы также и власти Ирана.
Затем собеседники обсудили ряд вопросов, касающихся осуществления совместных армяно-иранских экономических программ.