Լուկաշենկոն խոստացել է ներկայացնել Ադրբեջանի շահերը ԵԱՏՄ-ում
Մինսկը պատրաստ է Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում պաշտպանել Ադրբեջանի շահերը: Այս մասին հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն՝ Իլհամ Ալիևի հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ, հայտնում է Panorama.am-ը՝ հղում կատարելով «ՏԱՍՍ» գործակալությանը։
«Ադրբեջանը եղել և մնում է Բելառուսի հուսալի գործընկերը: Մենք բարձր ենք գնահատում մեր բարեկամությունը և պատրաստ ենք բաց ու անկեղծ ձևով ձեր շահերը պաշտպանել Եվրասիական տնտեսական միությունում»,- նշել է Լուկաշենկոն:
Անդրադառնալով տնտեսական դժվարությունների համատեքստում երկու երկրների հարաբերություններին՝ Բելառուսի նախագահը ուրախություն է հայտնել, որ Բելառուսին ու Ադրբեջանին հաջողվել է պահպանել առևտրային հարաբերությունների մակարդակը:
Ինչպես նշվում է, Բելառուսի նախագահը նաև հայտարարել է, որ նեղ ձևաչափով հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի հանախագահի հետ կոնկրետ ուղղվածություն ունեցող համագործակցության ոլորտների շուրջ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել:

Лукашенко обещал продвигать интересы Азербайджана в ЕАЭС
Минск готов продвигать интересы Азербайджана в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС). Об этом: как передает ТАСС, заявил президент Белоруссии Александр Лукашенко, встречаясь со своим азербайджанским коллегой Ильхамом Алиевым, который прибыл с официальным визитом в Белоруссию.
"Азербайджан был и остается надежным партнером Белоруссии. Мы высоко ценим нашу дружбу и готовы также искренне и открыто содействовать продвижению ваших интересов в Евразийском экономическом союзе", - сказал белорусский президент.
По его словам, учитывая кризисные явления в мировой экономике, странам следует акцентировать внимание "на новых идеях и направлениях взаимовыгодного сотрудничества".
"В нынешней непростой обстановке наши государства, к счастью не допустили заметного снижения взаимного товарооборота, - сказал Лукашенко. - Тем не менее время требует от нас быстрых и эффективных решений для наращивания экономического взаимодействия, в том числе на рынках третьих стран".
По словам Лукашенко, на переговорах в узком составе, "мы договорились о конкретных направлениях сотрудничества - от ВПК до нефтепереработки".