Էրդողանը «բացահայտել» է հերթական աղմակահարույց սպանությունը Թուրքիայում
Թուրքիայի խոշոր քաղաքներում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նոյեմբերի 28-ին սպանված է հայտնի քուրդ փաստաբան Թահիր Էլչիի հիշատակին նվիրված ակցիանները ցրվել են ոստիկանության կողմից: Ամենամեծ ակցիային, որը նախօրեին տեղի է ունեցել Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակում մարդիկ եկել էին «Դուք չեք կարող սպանել մեզ բոլորիս» ցուցանակներով: Սրան ի պատասխան՝ պաշտոնական Անկարան ջրաշիթերի և արցունքաբեր գազի միջոցով ցրեց ակցիան:
Նշենք, որ Էլչին լրագրողներին էր ներկայացրել Հյուսիսային Քրդստանի 15 քաղաքապետերի նամակը, որտեղ վերջիններս հանդիպում էին խնդրում Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (PKK) առաջնորդ Աբդուլա Օջալանի հետ:
Թուրքական պետական Anadolu գործակալությունը նշում է, որ հարձակման հետևում ամենայն հավանականությամբ կանգնած է PKK-ն, որը Թուրքիայում արգելված է որպես ահաբեկչական կազմակերպություն:
Հարձակման կազմակերպիչների հարցում, սակայն, որևէ կասկած չունի Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը. նա միանգամից՝ առանց հետաքննության և ոստիկանության հաշվետվության, հայտարարեց, որ քուրդ իրավաբանի սպանության գործում մեղավոր են հենց քրդերը: «Այս դեպքը ցույց է տալիս, որ Թուրքիան ճիշտ է ահաբեկչության դեմ պայքարելու հարցում: Մեր պայքարը կշարունակվի մինչև հաղթական ավարտ», - հայտարարել է Էրդողանը:
Դատելով Թահիր Էլչիի գործունեությունից՝ էրդողանի այս հայտարարությունը ընդհանրապես համոզիչ չէ: Էլչին քրդերի ամենահայտնի պաշտպաններից էր ինչպես Թուրքիայում այնպես էլ միջազգային հարթակներում: Նա եղել է Թուրքիայում մարդու իրավունքների խորհրդատվական խորհրդի անդամ և պաշտպանել է քրդերի իրավունքները Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում: Նա հանդիսանում էր քրդական հարցում Էրդողանի վարած քաղաքականության ամենավառ քննադատներից մեկը: Էլչին հոկտեմբերի ձերբակալվել էր ահաբեկչություն քարոզելու մեղադրանքով այն բանից հետո, երբ հայտարարել էր, որ Քրդստանի աշխատավորական կուսակցությունը ահաբեկչական կազմակերպություն չէ, այլ՝ «քաղաքական պահանջներով զինված քաղաքական շարժում»: Նա քննադատել էր Անկարայի քաղաքականությունը, որը տարածաշրջանում ռազմական գործողությունների էր հանգեցրել:
Այս ֆոնին, իհարկեն Էրդողանի պնդումները, թե քրդերն են սպանել Էլչիին բավականին անլուրջ են հնչում: Քուրդ հայտնի փաստաբանի սպանության կապակցությամբ ավելի «խելամիտ» հայտարարությամբ հանդես եկավ երկրի «առաջին դեմքը»՝ Ահմեդ Դավութօղլուն: Վերջինս մասնավորապես հայտարարել է, որ «հանցագործությունը չբացահայտված չի մնա»:
Դավութօղլուի արձագանքն,  ի տարբերություն Էրդողանի արձագանքի, կարելի ադեկվատ համարել, սակայն նրա խոսքերը ևս վստահություն չեն ներշնչում: Բոլորս հիշում են 2007 թվականին Թուրքիայի մեկ այլ «խնդրահարույց» ազգային փոքրամասնության հայտնի ներկայացուցչի՝ «Ակօս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանությունը: Չնայած, որ մարդասպանը պատասխանատվության է ենթարկվել՝ դատապարտվելով ցմահ ազատազրկման, սակայն մինչ այժմ դատավարությունը շարունակվում է, սպանության կազմակերպիչները դեռևս բացահայտված չեն:
Հետաքրքրիր է, որ ինչպես հայ լրագրողի, այնպես էլ քուրդ իրավաբանի սպանությունը թուրքական հասարակությում բուռն արձագանք առաջացրեց: Սակայն, ինչպես երևում է իշխանությունների պահվածքից, նույնիսկ խորհրդարանական ընտրություններում իշխող կուսակցության հաղթանակը Էրդողանի մոտ իր իշխանության նկատմամբ վստահություն չի ձևավորել:

Турция: "Вы не можете убить нас всех"
Уже третий день подряд не затихает шум вокруг очередного громкого убийства в Турции - на встрече с прессой расстреляли известного курдского адвоката, председателя коллегии адвокатов юго-восточной провинции Диярбакыр Тахира Эльчи. Юрист делал заявление для прессы, когда по нему открыли стрельбу.  В частности, Эльчи представил прессе письмо 15 мэров Северного Курдистана, в котором градоначальники просили о встрече с осужденным лидером РПК Абдуллой Оджаланом, напоминает LifeNews.
Турецкое государственное агентство Anadolu сообщает, что за нападением может стоять Рабочая партия Курдистана (РПК), запрещенная в Турции как террористическая. Однако по поводу организатора этого нападения, в ходе которого был также убит полицейский, еще порядка 11 человек получили ранения, у президента Эрдогана нет сомнений - он сразу же без расследований, отчетов полиции и изучения фактов нашел виновных. Спустя несколько часов после перестрелки в Суре президент Турции заявил, что в убийстве известного курдского адвоката виноваты... курды. "Этот инцидент показывает, что Турция права, борясь с терроризмом. Наша борьба продолжится до победного конца", - приводит его слова "Российская Газета".
Судя по деятельности Тахира Эльчи, логика Эрдогана звучит крайне неубедительно. Эльчи был одним из самых известных защитников курдов - как в самой Турции, так и на международной арене – он был членом консультативного совета по правам человека Турции и защищал права курдов в Европейском суде по правам человека. Эльчи был одним из самых непримиримых критиков политики Эрдогана в курдском вопросе.
Тахир Эльчи в октябре был задержан полицией по обвинению в пропаганде терроризма. Его отпустили на свободу до суда. Обвинения адвокату были предъявлены после его интервью, в котором он заявил, что Рабочая партия Курдистана не является террористической организацией. Он назвал ее "вооруженным политическим движением с политическими требованиями". Эльчи осудил решение Анкары санкционировать военные операции в регионе.
"Мы не хотим оружия, столкновений или спецопераций здесь", - приводит "Российская Газета" последние слова Эльчи, который осуждал действия Анкары в отношении курдского населения.
На этом фоне, конечно, утверждение Эрдогана о том, что его убили курды, звучит не только несерьезно, но и смешно. Впрочем, у Эрдогана давно уже есть привычка во всех внутренних проблемах обвинять курдов и журналистов.
По поводу убийства известного курдского адвоката более разумное заявление сделал "первое лицо" Турции - премьер Ахмет Давутоглу. Давутоглу заявил, что "это преступление не останется нераскрытым".
И хотя реакция Давутоглу была более адекватной, чем реакция Эрдогана, но не стоит верить и его словам. Мы все, конечно, очень хорошо помним убийство еще одного проблематичного для Анкары известного представителя нацменьшинств Турции. Речь - об убийстве главного редактора турецко-армянской газеты "Агос" Гранта Динка, в которого стреляли в 2007 году. Прошло 8 лет, однако судебное разбирательство по этому делу продолжается до сих пор. Сам убийца приговорен к пожизненному заключению, но организаторы убийства так и не найдены.
Интересно, что смерть курдского правозащитника, как и армянского журналиста, вызвала волну протестов в нескольких городах Турции. Тысячи человек вышли на улицы в Диярбакыре, Стамбуле и Анкаре. Самая масштабная акция прошла на площади Таксим в Стамбуле. Люди пришли туда с плакатами "Вы не можете убить нас всех". Официальная Анкара дала ответ: полиция разогнала митинг слезоточивым газом и водометами. Видимо даже победа правящей партии на парламентских выборах так и не прибавила уверенности Эрдогану в своих силах...