Պուտին-Օբամա՝ քննարկում փակ դռների հետևում
Փարիզում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ԱՄՆ նախագահ Բարաք  Օբամայի հանդիպումը ընթանում է փակ դռերի հետևում, հաղորդում է Интерфакс լրատվական գործակալությունը:
Երկու երկրների նախագահների  հանդիպումտ տեղի է ունեցել Փարիզում ընթացող կլիմայի խնդիրներով համաժողովի շրջանակներում:
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը նշել էր, որ երկու նախագահների հանդիպման առաջարկություն ամերիկյան կողմը չի հնչեցրել`միևնույն ժամանակ չբացառելով դրա հավանականությունը:
Յուրի Ուշակովի խոսքով`օրերս Անթալիայում կայացած մեծ քսանյակի գագաթնաժողվի շրջանանակներում երկու նախագահների հանդիպումը նույնպես չէր պլանավորվել, սակայն այն, այդուամենայնիվ ,կայացել էր:

Obama and Putin met briefly on the sidelines of global climate talks outside Paris, ABC news reports.
According to the White House Obama expressed regret for the death of a Russian pilot and crew member in that incident.
The White House says Obama told Putin that Syrian President Bashar Assad must leave power in the transition to end Syria's civil war. Obama is also calling on Russia to focus its airstrikes in Syria on Islamic State militants, not rebels fighting Assad.
The Kremlin says both Obama and Putin expressed urgency for a political resolution in Syria during their 30-minute meeting. The two leaders also discussed implementing a ceasefire in Ukraine.