Սահմանադրության ընդունումը կենաց-մահու պայքար չէ. Գալուստ Սահակյան
Սահմանադրության ընդունումը մահու-կենաց պայքար չէ, դա վերաբերում է բոլորին՝ կընդունվի՝ լավ, չի ընդունվի՝ կյանքը դրանով չի վերջանում։ Պարզապես որոշ մարդիկ դա օգտագործում են իրենց կրքերը իրացնելու համար: Tert.am-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում ասել է ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը:
«Որևէ  բան չի տապալվելու, սա անձերի խնդիր չէ, կառավարման մոդել է, մի ձևից մյուսին անցնելը, սրա տապալելը ո՞րն է։ Մենք ասում ենք, որ սա հնարավորություն է»,-ասել է Սահակյանը:
Անդրադառնալով ՀՀԿ քարոզարշավի պասիվության մասին դիտարկմանը՝ ԱԺ նախագահը նշել է.  «Չեմ կարծում, որ սա ՀՀԿ-ի բեռն էր, սա այն քաղաքական ուժերի բեռն էր, որ տարիներ շարունակ աշխատում էին, որ գործի այս մոդելը, պարզապես ՀՀԿ-ն միացավ այդ գործընթացին: Այնպես որ չեմ կարծում, որ սա կյանքի ու մահու խնդիր է, որ ասենք՝ ո՛չ ռեժիմին, մա՛հ ռեժիմին, ո՞ր ռեժիմին, ի՞նչ ռեժիմին՝ անհայտ է»:

RA NA Speaker: Adoption of New Constitution is not a Matter of Life and Death
Adoption of Constitutional changes is not a matter of life and death, it refers to all. If it is adopted – good, if not – life will not end with that. The Speaker of the RA NA Galust Sahakyan told reporters, Tert.am writes.
"Nothing will happen. This is not a question of persons, it is about management model – passing from one to another. Then how can it be toppled? We say that this is an opportunity," he said.
Referring to the passiveness of the Republican party during the campaign, the NA speaker said: "I do not think that this was the party's burden, this is the burden of those political forces that have worked for this model. The Republican Party just joined the process. So I do not think that this is a matter of life and death that people say "no to the regime", "death to the regime".