ԻՊ-ն սիրիական անձնագրեր տպելու սարքավորումներ ունի. զեկույց
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը, հավանաբար, ունի սարքավորումներ Սիրիայի քաղաքացիների վավերական անձնագրերի արտադրության համար, ինչը թույլ է տալիս նրանց մուտք գործել տարբեր երկրներ, ասվում է ԱՄՆ ազգային անվտանգության նախարարության զեկույցում:
Ինչպես տեղեկացնում է РИА Новости-ն, զեկույցում նշվում է, որ ԻՊ-ը, հնարավոր է, ունի տեխնոլոգիաների հասանելիությունը` սիրիական Դեյր-էզ-Զոր քաղաքի գրավումից հետո, որտեղ տեղակայված է անձնագրային բաժինը` անհրաժեշտ սարքավորումներով և մեծ քանակությամբ մաքուր բլանկերով: Եվս մեկ անձնագրային վարչություն գտնվել է Ռաքքա քաղաքում, որի գրավումից հետո այն գրեթե դարձել է գրոհայինների մայրաքաղաքը:
ABC հեռուստաալիքը նշել է, որ կեղծ սիրիական անձնագրերը բազմիցս հայտնաբերվել են Եվրոպայում: Մասնավորապես` այն օգտագործել են 2 ահաբեկիչներ, ովքեր մասնակցել են նոյեմբերի 13-ին Փարիզի ահաբեկչություններին: Զեկույցի հեղինակները, հղում անելով տեղի աղբյուրներին, հայտնում են, որ Սիրիայում արդեն շատ են կեղծ անձնագրերը, որոնք կարելի է ձեռք բերել 200-400 դոլարով:

Доклад: ИГ располагает оборудованием для печати сирийских паспортов
Террористическая группировка "Исламское государство", вероятно, располагает оборудованием для производства аутентичных паспортов граждан Сирии, что позволяет им проникать в разные страны мира, говорится в докладе Министерства национальной безопасности США.
Как передает РИА Новости, в документе отмечается, что ИГ могла получить доступ к технологиям после захвата сирийского города Дейр-эз-Зор, где располагался паспортный стол с необходимым печатным станком и большим числом пустых бланков. Еще одно паспортное управление находилось в Ракке, которая после захвата практически стала столицей боевиков.
Телеканал АВС отмечает, что фальшивые сирийские паспорта неоднократно обнаруживались в Европе: в частности, их использовали два террориста, участвовавшие в парижских нападениях 13 ноября. Составители доклада со ссылкой на местный источник сообщают, что Сирия уже наводнена фальшивыми паспортами, приобрести которые можно по цене от 200 до 400 долларов.