Սաուդյան Արաբիան Եմենից հետո հայացքն ուղղում է Սիրիա և Իրաք
Սաուդյան Արաբիան Եմենում արաբական կոալիցիայի ձևավորումից հետո հերթական նախաձեռնությամբ է հանդես գալիս: Միապետությունը գլխավորապես մուսուլմանական 34 երկրներից բաղկացած հակաահաբեկչական կոալիցիա է ստեղծում «ահաբեկչական խմբավորումների դեմ» պայքարը համակարգելու համար: Ինչպես հայտնում է Al-Jazeera-ն̦ կոալիցիայի մեջ մտնում են Թուրքիան̦ Եգիպտոսը̦ Լիբանանը̦ Կատարը̦ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները̦ ինչպես նաև մերձավորարևելյան̦ ասիական և աֆրիկյան այլ երկրներ: Կոալիցիայի ստեղծման մասին հայտարարել է սաուդական միապետության պաշտպանության նախարար̦ թագաժառանգի փոխանորդ Մուհամեդ բեն Սալմանը:
Նա նշել է̦ որ կոալիցիան աշխատելու է բոլոր ահաբեկչական խմբավորումների̦ ոչ միայն «Իսլամական պետության» դեմ: Կոալիցիան գործելու է Իրաքում̦ Սիրիայում̦ Լիբիայում̦ Եգիպտոսում և Աֆղանստանում: Եվ սա այն դեպքում̦ երբ նույն Սիրիան և Իրաքը̦ ինչպես նաև Իրանը̦ ներգրավված չեն այս կոալիցիայում:
Սաուդական միապետության հայտարարության մեջ ասվում է̦ որ կոալիացիան գլխավորելու է Սաուդյան Արաբիան̦ որի մայրաքաղաքում էլ տեղակայվելու է «համատեղ գործողությունների կենտրոնակայանը»̦ որը համակարգելու է այս երկրների ջանքերը: Սաուդյան Արաբիայի պաշտպանության նախարարը հայտարարել է̦ որ ռազմական գործողություններն իրականացվելու են տեղի օրենքների համաձայն` համագործակցելով միջազգային հանրության հետ:
Նշենք̦ որ այս երկրներում պաշտոնապես գործում է ԱՄՆ-ի գլխավորած հակաահաբեկչական կոալիցիան̦ ինչպես նաև ավիահարվածներ են իրականացվում Ռուսաստանի կողմից:
«Սիրիայում և Իրաքում գործողությունների պարագայում միջազգային համակարգում է լինելու գերտերությունների և միջազգային կազմակերպությունների հետ»̦ - Մուհամեդ բին Սալմանի խոսքերը մեջբերում է Reuters գործակալությունը: Որպես գլխավոր նպատակ նշվում է «իսլամական ժողովրդին բոլոր տեսակի ահաբեկչական չարիքներից պաշտպանելու պարտքը»:
Արևմտյան լրատվամիջոցները մատնանշում են̦ որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման բազմիցս հայտարարել է̦ որ Ծոցի արաբական միապետությունները պետք է ավելին անեն ահաբեկչության դեմ պայքարում: Մյուս կողմից̦ վերծուծաբանները նշում են̦ որ Եմենում ՄԱԿ-ի միջնորդությամբ ընթացող բանակցությունների արդյունքում հրադադար է հաստատվում̦ և նոր կոալիացիայի ստեղծումը նշանակում է̦ որ Սաուդյան Արաբիան մտադիր է ուշադրությունը կենտրոնացնել իր սահմաններից հյուսիս ընկած հակամարտությունների վրա:

After Yemen Saudi Arabia will Go Back to Syria and Iraq
After the formation of the Arab coalition in Yemen Saudi Arabia has a new initiative. The monarchy announces about the creation of a coalition which consists of mainly Islamic 34 countries. The aim of the coalition is to coordinate fight against "terrorist organizations". According to Al-Jazeera, countries such as Egypt, Turkey, Lebanon, Qatar and the UAE will join the coalition, as well as Middle Eastern, Asian, and African states. The alliance was announced by Mohammed bin Salman, the country's Defence Minister and deputy crown prince.
He noticed that the coalition would target "any terrorist organization, not just Islamic State" in countries including Iraq, Syria, Libya, Egypt, and Afghanistan. But Syria and Iraq, as well as Iran are not involved in this coalition.
Saudi officials say that the group will be led by Saudi Arabia, which will host a "joint operations centre to coordinate" efforts. Saudi Arabia’s Defence Minister said the military operations would be held in accordance with local laws and in cooperation with the international community.
It should be noted that the US led antiterrorist coalition is currently acting in this area, as well as theair strikes are being conducted by Russia.
"There will be international coordination with major powers and international organizations in terms of operations in Syria and Iraq," Reuters quotes Mohammed bin Salman’s words. The aim of the coalition in the official announcement is written in the following way: "A duty to protect the Islamic nation from the evils of all terrorist groups and organizations."
The Western media points to the fact that the US President Barack Obama has recently stressed that Gulf Arab states should do more to aid the military campaign against the Islamic State militant group based in Iraq and Syria. On the other hand, analysts notice that after Yemen Saudi Arabia intends to turn its back to the conflicts north of its borders.