Ինչպե՞ս են Ամանորը դիմավորում Արցախում
Եթե դեկտեմբերի 31-ին  փողոցներով  քայլելիս նկատեք դրսում դրված տոնական սեղան, որի մյուս ծայրը չի երևում, մի՛ զարմացեք, ուրեմն դուք Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության)  Մարտակերտ շրջանի Ծմակահող գյուղում եք և կարող եք վստահ լինել, որ ձեր ամանորյա տրամադրությունը ապահովված է: Աշխարհի անցուդարձից հեռու, բարձր լեռների վրա գտնվող այս չնաշխարհիկ գյուղում Ամանորը վերածվում է իրական տոնի: Հավաքվում են մեծ ու փոքր,  գյուղամիջում ամանորյա սեղան են պատրաստում, այն զարդարում ավանդական հայկական յոթ ճաշատեսակներով (մայրապուր, կչեղաշ, տարեգատա և այլն)  և հայկական դհոլ-զուռնայի ներքո արցախցիները դիմավորում են Նոր տարին` յուրաքանչյուրն իր սրտում հպարտ լինելով, որ դա հնարավոր է անել ազատ, անկախ հայրենիքում:
Եթե շրջում եք մայրաքաղաք Ստեփանակերտի փողոցներով և նկատում եք, որ շրջապատի առարկաները դժվար են նշմարվում, կրկին զարմանալ պետք չէ, օդում տարածվել է հայկական ավանդական խորովածի ծուխը: Դեկտեմբերի 31-ին ժամը 20:00-ից սկսած դժվար է գտնել որևէ առանձնատուն, շենքի բակ, որտեղ դրված չլինի խորովածի պատրաստման համար անհրաժեշտ մանղալը, որի շուրջ շենքի բնակիչները համերաշխ պատրաստում են հայկական ավանդական  ուտեստը:
Իսկ եթե այնպես է ստացվում, որ այդ շենքում, այլ վայրից, օրինակ` Երևանից, հյուր ունեն, ապա հյուրը կարող է անհոգ լինել, քանի որ արցախցիների հյուրընկալության և սրտաբացության շնորհիվ նա իրեն կզգա ինչպես սեփական ընտանիքում: Ասվածը ավելի լավ պատկերացնելու համար կարող եք ուղղակի Ամանորի նախօրեին զանգահարել ցանկացած արցախցու տուն և ասել, որ ցանկանում եք Ամանորը Արցախում դիմավորել և ձեզ անհրաժեշտ է բնակարան: Չզարմանաք, որ պատասխանը լինի  Ամանորը միասին դիմավորելու առաջարկ նույն արցախցու բնակարանում:
Եթե դեկտեմբեռրի 31-ին` 24:00-ից րոպեներ առաջ, որոշեք զբոսնել տոնական Շուշի բերդաքաղաքի  ամանորյա փողոցներով և մտնել Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց մայր տաճար, որի դռները անգամ ուշ երեկոյան բաց են ձեզ համար, ապա չզարմանաք, երբ այնտեղ նուռը ձեռքին փոքրիկ մանչուկ գտնեք, ով շտապել է մայր տաճար` տոնական նուռը օրհնելու:
Դե իհարկե տոնը տոն չէր կարող լինել, եթե սահմանին կանգնած չլիներ քաջ, հայ զինվորը, ում անձնվիրության և բազկի ուժի շնորհիվ հայերը հայկական երկու հանրապետություններում կարողանում են ապահով դիմավորել Ամանորը: Պատահական չէ, որ տոնական սեղանին հիմնական կենացներից մեկը գրեթե միշտ նվիրված է հայ զինվորին:

How Do People Celebrate the New Year in Artsakh?
Do not get surprised if walking in the streets you notice a holiday table, the other side of which can hardly be seen. It means you are in Tsmakahogh village of Martakert region in Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) and you can be sure that your New Year mood is ensured. Far away from the world haste, high on the mountains in the divine village the New Year turns into a real fun. The old and young gather, a holiday table is laid in the center of the village; the table is decorated by traditional Armenian seven dishes (mayrapur, kcheghash, taregata and others) and the Artsakh people welcome New Year under the Armenian traditional music.
If you travel in the streets of the capital Stepanakert and notice that the objects around are hard to see, again you do not get surprised, it is the smoke of the Armenian traditional barbeque spread in the air. Starting from 20:00 on December 31, it is hard to find a yard of house or a building, where there is no barbecue around which the residents of the building friendly prepare Armenian traditional barbeque.
And if it happens that in that building, there is a guest from other place, for example from Yerevan, he or she  can feel  sure  that  because of hospitability and openheartedness of Artsakh people he/she can feel at home. To sense what is said you just need to call anyone from Artsakh, tell him/her that you are going to celebrate New Year in Artsakh and you need an apartment. Do not get surprised if the answer is an invitation to celebrate the New Year together in their apartment.
If you decide to walk in the streets of Shushi stronghold and enter Ghazanchetsots Cathedral; the doors of which are open for you even late at night, do not get surprised to find a child there  with a pomegranate in his/her hands. He or she just hurried to the cathedral  to have a holiday pomegranate blessed.
And of course the holiday will not be a real one, if there were not a brave Armenian soldiers standing on the borders. Because of their devotion and strength the Armenians in two Armenian republics are able to celebrate the New Year. It is not by chance that one of the main toasts around the table nearly always are devoted to Armenian soldiers.