Ինչպիսի՞ն էր 2015թ-ը տարածաշրջանի երկրների տնտեսությունների համար
Ամփոփելով 2015-ը՝ փորձենք ներկայացնել, թե ինչպիսի՞ն էր տարին մեր տարածաշրջանի երկրների համար տնտեսական տեսանկյունից:
Վրաստան
Վրացական ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալները վկայում են, որ 2015-ը կարելի է ընդհանուր առմամբ բնորոշել կորուստների բարձր մակարդակով: Այդ մասին են վկայում հատկապես առևտրի ու ֆինանսների շուկայում, մասնավորապես օտարեկրյա ներդրումների գրանցված բացասական տարբերությունները:
Վրաստանի Վիճակագրական վարչության հրապարակած տվյալների համաձայն, 2015թ. հունվար-նոյեմբեր ամիսներին երկրի արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալները կրճատվել են 14%-ով, օտարերկրյա ներդրումների ծավալները՝ 33%-ով, իսկ թեթև ավտոմեքենաների վաճառքի ցուցանիշը՝ 58%-ով: 2015թ. երկրում բնութագրվեց նաև արտաքին եկամուտների հոսքերի կրճատմամբ  ու ազգային արժույթի՝ լարիի արժեզրկմամբ:
Վրացական տնտեսության շուրջ ստեղծված վատթար միջավայրի մասին են վկայում նաև միջազգային վարկանիշային գործակալությունների  ու վերազգային ինստիուտների գնահատականները : Օրինակ, Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) հանդես է եկել կանխատեսմամբ, որ վրացական տնտեսությունն առաջիկա տարում ևս կշարունակի գործել բարդ պայմաններում: ԱՄՀ գնահատականներով՝ երկիրն առավելապես այս վիճակում է հայտնվել առևտրային հիմնական գործընկեր երկրներից եկող բացասական գործոնների պատճառով: Խոսքն վերաբերում է ՌԴ-ին, Ադրբեջանին, Թուրքիային, Հայաստանին և այլ գործընկեր երկրների:
Միևնույն ժամանակ հարկ է նշել, որ վրացական տնտեսությունն այս տարվա ընթացքում ցուցադրել է ստեղծված իրավիճակին դիմակայելու բավական մեծ կարողություններ: Այս ամենի համատեքստեում երկրի տնտեսական աճը տարեվերջին կազմում է 2.5%, ինչը գերազանցում է ավելի վաղ ունեցած սպասումները: Միջազգային վարկանիշային գործակալությունները, ինչպիսիք են S&P և Moody’s-ը, 2016-ին Վրաստանի համար կանխատեսում են տնտեսական աճ՝ 2%-ի շրջակայքում:
Ադրբեջան
Ադրբեջանական վիճակագրական ծառայություննների տվյալների համաձայն՝ ադրբեջանական տնտեսության համար 2015թ-ին Ադրբեջանի տնտեսական աճը կազմել է մոտ 3.1%: Այնուամենայնիվ, տարին բավական անբարենպաստ էր ադրբեջանական տնտեսության համար, ինչի հիմնական պատճառը նավթի գների զգալի անկում էր:
2015թ-ի օգոստոս ամսին հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերությունը կրճատել է ակտիվները 35 մլրդ 783,3 մլն ԱՄՆ դոլարով: Այն ժամանակ դեռևս ընկերության ակտիվների կրճատումը հենց ադրբեջանական Interfax.az-ի փոխանցմամբ պայմանավորված էին նավթի համաշխարհային գների անկման հետ: Իսկ այդ ընկերության ծախսերի ավելի քան 70%-ն ուղղվում է պետբյուջե: Այլ կերպ ասած՝ ընկերությունը հարկային ու մաքսային վճարումներից հետո ադրբեջանական պետական բյուջեն սպասարկող երկրորդ հիմնական աղբյուրն է հանդիսանում («Արմեդիա» ՏՎԳ ավելի մանրամասն անդրադարձել է առավել վաղ):
Բացի այդ դեկտեմբերի 21-ին ևս հայտնի դարձավ ադրբեջանական մանաթի կտրուկ արժեզրկման մասին լուրն, ինչի արդյունքում փակվել են առևտրային բազմաթիվ կետեր ու դեղատներ:
Շատ փորձագետների կարծիքով տարվա վերջին ադրբեջանական տնտեսությունում արձանագրված բացասական միտումները կպահպանվեն նաև 2016թ-ի սկզբին:
2015-ը Հայաստանի համար հակասական տարի էր: Տարվա սկզբին ու առաջին մի քանի ամիսների ընթացքում հայկական տնտեսությունը շարունակեց իր վրա զգալ նախորդ տարվա վերջին ռուսական ռուբլու փոխարժեքի անկման ու դոլարի փոխարժեքի բարձրացման հետևանքները: Փոխարժեքային ճգնաժամն առավել կտրուկ արտահայտվեց՝ կապված Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցության հետ:
2015-ին տարի լրացավ Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակն, ինչի հետ կապված հայկական տնտեսությունը սկսեց թեթև աճ գրանցել արդեն մարտ ամսվա վերջերից՝ կապված զբոսաշրջային ոլորտի աշխուժացման հետ: Զբոսաշջրային ոլորտն իր բումը գրանցեց ամռանը՝ կապված լինելով միաժամանակ երկու գործոնով՝ ամառային զբոսաշրջային սեզոնի ու համահայկական խաղերի անցկացման հետ, որոնք այս տարի աննախադեպ էին մասնակցության թվով:
Բարեբախտաբար եղանակային պայմանները շատ բարեհաճ էին գյուղատնտեսության համար: Սրանով պայմանավորված, տարվա երկրորդ կեսից արդեն նկատելի էր, որ հայկական տնտեսությունը 2015-ը կամփոփի տնտեսական աճով:  Տարբեր գնահատականների համաձայն՝ աճը կանխատեսվում էր 2.5-3 %-ի միջակայքում, սակայն չորրոդ եռամսյակում գյուղատնտեսական ապրանքների իրացման խնդրի հետ պայմանավորված, այսօր այդ թիվն ավելի փոքր է:
2016-18թթ. պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրում (ՄԺԾԾ) ներկայացված վիճակագրության համաձայ՝ 2015թ. ՀՆԱ համախառն աճը կազմել է մեկ տոկոս: Ընդ որում, ինչպես և սպասվում էր, առավելագույն աճի տեմպ է ցուցադրել գյուղատնտեսությունը՝ 4.6 %: Բացասական աճով աչքի է ընկնում շինարարության ոլորտը՝ -0.6 %: Աճ գրանցած ոլորտներից է արտադրանքի հարկերի ոլորտը՝ 0.8 %:
Կապված 2015-ին մեր տնտեսության այսօրինակ փոփոխությունների հետ, բավական տարբերվող են նաև միջազգային կառույցների նախնական ու վերջնական կանխատեսումները և սա հիմանականում վկայում է այն մասին, որ անգամ միջազգային կազմակերպությունների գնահատականներով, տարվա ընթացքում մեր երկրում տեղի ունեցած իրադարձությունները փոփոխեցին տնտեսության՝ նախապես սահմանված հավանական ընթացքի հունը: Այսպես Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) նախնական կանխատեսումը 0 % տնտեսական աճն էր՝ մի փոքր դրական շեղումով , այնուհետև վերանայելով իր կանխատեսումը կազմակերպությունը 2.5 % տնտեսական աճ է կանխատեսել: Իսկ Վերակառուցման զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) նախնական կանխատեսումը 1.5 % տնտեսական աճն էր, այն վերանայելուց հետո բանկի կանխատեսումը կազմում է 1-3 % տնտեսական աճ:
Որպես ամփոփում, միայն կարելի է հավելել, որ տարին Հայաստանի համար իսկապես բավական բարդ էր գլոբալ փոփոխությունների, ինչպես նաև հիմնական գործընկեր երկրի՝ ՌԴ տնտեսության վատթարացման արդյունքում եկող բացասական ազդակների մասով: Բնական է նաև, որ այս պայմաններում գրանցած տնտեսական աճն այնքան էլ չէր անդրադառնալու շարքային քաղաքացու գրպանի վրա: Մնում է միայն հուսալ, որ այս տարի նույն այդ պայմանները կլինեն մի փոքր ավելի բարենպաստ:

2015 and the Economies of the Countries in the Region
Summing up 2015, let's see what kind of year it was for the countries of our region in economic terms.
Georgia
Georgian National Statistics Service data indicate that 2015 can be generally characterized with a high level of losses. This is evidenced particularly by the negative difference which is recorded in trade and finance market, especially foreign investments.
According to data released by the Statistical Office of Georgia, in  January-November of 2015 the foreign trade turnover decreased by 14%, the volume of foreign investments by 33%, while sales of light vehicles by 58% respectively. In 2015 the country was also characterized by reducing the external revenue streams and the devaluation of the national currency lari.
Estimates of international rating agencies and supranational institutions also talk about a poor situation in Georgian economy. For example, the International Monetary Fund (IMF) forecast that this year the Georgian economy will continue operating in difficult conditions. According to IMF estimates, this situation is because of the negative factors coming from its main trading partner countries. It concerns Russia, Azerbaijan, Turkey, Armenia and other partner countries.
At the same time, it should be noted that the Georgian economy has shown a large capacity to face the situation in 2015. In this context, the country's economic growth was 2.5%, which was higher than earlier expectations. International rating agencies such as S & P and Moody's, predict an economic growth of around 2% for Georgia in 2016.
According to the data of statistical agencies of Azerbaijan, the economic growth of 2015 was 3.1%. However, the year was very unfavorable for Azerbaijan's economy, which was the main reason for the significant drop in oil prices.
In August 2015 it became known that Azerbaijan's state oil company reduced the assets by 35 billion 783.3 million US dollars. At that time, the reduction of the company's assets, according to Interfax.az, was due to the fall in world oil prices. And the 70% of the company’s spending goes to the state budget. In other words, the company is the main source of Azerbaijan's state budget after the tax and customs service.
Besides, on December 21, Azerbaijani manat drastically devaluated, resulting in the closure of many commercial outlets and pharmacies.
Many experts believe that the negative trends recorded in Azerbaijani economy at the end 2016 will also continue in early 2016.
Armenia
2015 was a controversial year for Armenia. At the beginning of the year and the first few months the economy continued to feel the effects of the previous year’s significant decline in the ruble exchange rate and the rise in the dollar exchange rate. The exchange rate crisis was expressed most sharply in connection with the Eurasian Economic Union.
As 2015 marked the Centennial of the Armenian Genocide, a slight increase in late March was recorded in the Armenian economy, with the revival of tourism industry. This sector registered a boom in summer, due to two factors: the summer tourist season and the pan-Armenian games that were unprecedented in terms of participation rates.
Fortunately, the weather conditions were very favorable for agriculture this year. That’s why in the second half of the year it was notable that in 2015 the economy will record an economic growth. According to various estimates, growth was projected within 2.5-3 percent range, but in the fourth quarter due to the problems of agricultural products sale, that number turned out to be smaller.
According to the statistics of the Medium-Term Expenditure Framework 2016-18 (MTEF), in 2015 the GDP growth was one percent. Meanwhile, as expected, the highest growth rates were in agriculture, 4.6%. Negative growth is notable in the construction sector, -0.6%.
Even the analyses of initial and final predictions of the international institutions make it clear that the above-mentioned factors brought some changes in our economy of 2015. The prior forecast of the International Monetary Fund (IMF), for example, was 0% economic growth with a slightly positive displacement. Then the organization reviewed its forecast predicting 2.5% economic growth. The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) had its initial forecast of 1.5% economic growth, which was replaced by 1-3% economic growth after reviewing the bank's forecast.
To conclude, it is only to be noted that it was a difficult year for Armenia as a result of the negative impulses coming from the part of global changes, as well as the deteriorating of its main partner’s - Russian economy. It is also natural that the economic growth registered in these conditions would not affect the ordinary citizens' pockets. We can only hope that 2016 will be slightly more favorable.