Աֆղանստանի նախագահը հայտարարել է երկրում «Ալ Քաիդայի» ազդեցության վերականգնման մասին
«Ալ Քաիդա» ահաբեկչական ցանցն զգալի չափով վերականգնել է ազդեցությունն Աֆղանստանում՝ հակառակ դրա թուլացման վերաբերյալ կանխատեսումներին: Այս մասին հայտարարել է Աֆղանստանի նախագահ Աշրաֆ Գանի Ահմադզայը CNN հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
Նա նշել է, որ ահաբեկիչներն Աֆղանստան են ժամանում բազմաթիվ պետություններից, այդ թվում՝ Ռուսաստանից, Չինաստանից, Ուզբեկստանից, Տաջիկստանից և Մերձավոր Արևելքի արաբական երկրներից: Գանին ընդգծել Է, որ «Ալ Քաիդան» վերականգնվել Է»:
Պենտագոնի տվյալներով՝ 2015 թվականի հունվարի 1-ից նոյեմբերի 15-ը աֆղանական բանակի կորուստները նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել են 27 տոկոսով:

"Аль-Каида" возродилась в Афганистане, заявил президент страны
Террористическая сеть "Аль-Каида" в значительной мере восстановила влияние в Афганистане, вопреки прогнозам о ее ослаблении. Об этом заявил афганский президент Ашраф Гани Ахмадзай в интервью телекомпании CNN, передает ТАСС.
Он отметил, что террористы прибывают в Афганистан из многих других государств, в том числе России, Китая, Узбекистана, Таджикистана и арабских государств на Ближнем Востоке. "Эти люди не ссорились с народом Афганистана, но они используют нашу территорию, - сказал он. - Из этого можно сделать вывод: региональный и международный терроризм процветает и здравствует, а мы сражаемся за общие интересы".
По данным министерства обороны США, с 1 января по 15 ноября 2015 года потери армии и сил безопасности Афганистана увеличились по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года на 27%.