Նախաձեռնություն՝ «Պատրաստեք Հնդկաստանում»
Վարչապետ Մոդիի  ակտիվ աշխատանքը՝ «Եկեք, պատրաստեք Հնդկաստանում» նախաձեռնությունը, որն ուղղված է վերակենդանացնելու հիվանդ արտադրական սեկտորը, մեծ արձագանք է գտել Ինդիա Ինքորփորեյթիդի  շրջանում: Մեկ-պատուհանի ձևակերպումներ, նվազագույն ընթացակարգեր և բյուրոկրատական քաշքշուկների վերացում.  վարչապետ Մոդին կարծում է, որ «Պատրաստեք Հնդկաստանում»-ը զբաղվածության և աճի համար կարևոր խթան է:
«Պատրաստեք Հնդկաստանում» նախաձեռնության համընդհանուր մեկնարկը տրվեց 2014թ. սեպտեմբերին, որը արտադրության վրա նորացված կենտրոնացման մի մասն է կազմում: Նախաձեռնության նպատակն է է խթանել Հնդկաստանը որպես առավել նախընտրելի ուղղություն գլոբալ արտադրության ոլորտում:
Այս շրջադարձային նախաձեռնության մեկնարկից հետո Հնդկաստանի կառավարությունը ձեռնարկել է մի շարք այլ բարեփոխումներ՝ նպաստավոր միջավայր ստեղծելու և խթանելու արտադրությունը, դիզայնը, նորարարությունը և նորաստեղծ ընկերությունները: Հնդկաստանի աճի տեմպը 7.5% է, որը գնալով ավելանում է և դառնում է աճի օազիս՝ ամբողջ աշխարհի ճնշված տնտեսական պատկերի ֆոնին: Հարգարժան վարչապետը խթանել է մի քանի նորարարական նախաձեռնությունների աճը, ինչպիսիք են «Պատրաստեք Հնդկաստանում»-ը, «Թվային Հնդկաստան»-ը, «100 Խելացի Քաղաքներ»-ը և «Հմուտ Հնդկաստան»-ը:
Պատրաստեք Հնդկաստանում նախաձեռնության նպատակն է Հնդկաստանը դարձնել գլոբալ մատակարարման շղթայի անբաժանելի մաս, հնդկական ընկերությունները գերազանց դարձնել գլոբալիզացված աշխատավայրում: Հնդկաստանը ակտիվորեն բացել է իր տնտեսությունը. պաշտպանության, երկաթուղիների, շինարարության, ապահովագրություն, կենսաթոշակային հիմնադրամների, բժշկական սարքերի ոլորտներն արագորեն բացել են դռները օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների համար: Հնդկաստանն այսօր առավել բաց տնտեսություններից մեկն է աշխարհում:
Այս ամենին հասնելու նպատակով, Հնդկաստանի կառավարությունը մի շարք միջոցառումներ է ձեռնարկել արմատապես բարելավելու բիզնեսով զբաղվելու դյուրինությունը: Դրա նպատակն է պարզեցնել և հեշտացնել կարգավորող միջավայրը բիզնեսի ծաղկման համար: Այն արդյունավետորեն օգտագործում է տեխնոլոգիան՝ բաժինները միավորելու և ինտեգրելու համար: 14 ծառայություններ ինտեգրված են էլ.բիզ. պորտալում, որը կգործի որպես մեկ պատուհանի պորտալ՝ տարբեր պետական մարմիններից թույլտվություն ձեռք բերելու համար:
«Պատրաստենք Հնդկաստանում»-ն արդեն իսկ ուժեղ ազդեցություն է թողել՝ բարելավելով գործարար միջավայրը և տնտեսական աճը.
• Հնդկաստանը այժմ աշխարհի առավել գրավիչ ներդրումային ուղղությունների 1-ին տեղում է
• 1-ինն է աշխարհի ամենաարագ զարգացող տնտեսություններից
• 1-ինն է աճի, նորարարության և առաջնորդության ցուցանիշով 100 երկրների ցանկում
• 1-ինն է 110 գլոբալ ներդրումային ուղղություններում՝ ըստ հարցումների
• 7-րդն է՝ որպես աշխարհի ամենագնահատված ազգային բրենդ
• Հնդկաստանը 12 դիրքով առաջ անցավ Համաշխարհային բանկի «Բիզնեսով Զբաղվելու Դյուրինություն - 2016» ցուցակում
• Հնդկաստանը 16 կետով առաջ է գնացել ըստ 2015-16թթ..Գլոբալ մրցունակության ինդեքսի
Հնդկաստանի մինչ օրս գրանցած որոշ հաջողության պատմություններից են՝
Երկաթուղու Նախարարությունը ստորագրել է պաշտոնական համաձայնագրեր համաշխարհային հսկաների Alstom BSE-ի (0,56%) և GE տրանսպորտ ընկերության հետ՝ ստեղծելու լոկոմոտիվ արտադրական գործարաններ Բիհար նահանգի Մադհեպուրա և Մարհաուրա քաղաքներում:
Էլեկտրոնիկա
• Foxconn-ը հայտարարում է 10-12 կառույցների ստեղծում Հնդկաստանում
• Oppo, ZTE, Phicomm-ը ներդրումներ կանեն Հնդկաստանում
• One Plus, ASUS հայտարարում են բջջային հեռախոսի արտադրություն
Ավտոմեքենաներ
• BMW 50% -ով ավելացնում է տեղայնացումը
• Volvo, Ford-ը հանդես կգան Հետազոտությունների և զարգացման ծրագրերով
Պաշտպանություն
• ·Հյունդայի ընկերությունը կկառուցի ռազմանավեր
• ·Սան Գրուփ-ը կկառուցի ռուսական ուղղաթիռներ
• ·Reliance-ը և միջազգային գործընկերները կկառուցեն միջուկային սուզանավեր և գաղտնի ռազմանավեր
Ավիացիա
• ·Airbus-ը կմեծացնի Հնդկաստանից արտահանումները մինչև 2 մլրդ ԱՄՆ դոլար
• ·Pratt & Whitney-ը հետաքրքրություն են ցուցաբերել պատրաստել Հնդկաստանում:
«Եկեք, պատրաստեք Հնդկաստանում» հնչեղ կանչը վերածվել է արդյունավետ ռազմավարության և մեծ հաջողություն է գրանցել՝ գլոբալ թեմա դառնալով աշխարհում: «Պատրաստեք Հնդկաստանում» նախաձեռնությանը ավելի մեծ թափ ապահովելու համար  Հնդկաստանի կառավարությունը կազմակերպում է նշանակալից իրադարձություն, որը կոչվում է  «Պատրաստեք Հնդկաստանում»-իշաբաթ Մումբայում, ս.թ. փետրվարի 13 - 18-ը:  Մեկ շաբաթ տևող միջոցառումը կբացի Հնդկաստանի վարչապետը:
«Պատրաստեք Հնդկաստանում»-ի շաբաթի կարևորագույն կետերից կլինեն՝
ա. Պատրաստեք Հնդկաստանում-ի կենտրոն՝ սա կլինի այն հարթակը, որտեղ կցուցադրվեն Հնդկաստանում մշակված նորարարական ապրանքներ և արտադրական գործընթացներ և դրա հետ մեկտեղ առավելագույնս օգտագործել  դիզայնը, նորարարությունը և տեխնոլոգիաները գլոբալ արտադրության ֆոնի վրա:
բ. CNN-Ասիա Բիզնես Ֆորում՝ կազմված կլինի տնտեսական մարտահրավերների, ներդրումային հնարավորությունների և այլնի վերաբերյալ մի շարք սեմինարներից, ղեկավարների հանդիպումներից, կլոր սեղաններից և ցանցային միջոցառումներից: Միջոցառումում հանդես կգան գլոբալ գյուտարարներ, ֆինանսների, արդյունաբերության և դիզայնի ոլորտի առաջնորդներ:
Գ. Մումբայի նոր պատկերացումների հետ կապված քաղաքաշինության սեմինար՝ այս նիստում կքննարկվեն նոր ազդակներ ավելի խելացի էլ-հնարավորություններով Մումբայ կերտելու համար՝ համագործակցելով լավագույն տեխնոլոգիական գործընկերների հետ:
դ. Հեքաթոն՝ 24-ժամյա մարաթոնյան միջոցառում, որտեղ կոդավորողները, ճարտարագետները և դիզայներները կհամագործակցեն ինտենսիվ կերպով 24 ժամվա ընթացքում և գաղափարներ կտան՝ լուծելու քաղաքային նախագծման խնդիրները:
ե. Թայմ Ինդիա Մրցանակաբաշխություն՝ գնահատել  արտադրության աշխարհի գերազանցությունը
Այս մեգա իրադարձությունը օտարերկրյա ներդրողներին և գործարարներին աննախադեպ մուտք, ընկալումներ և  հնարավորություններ կապահովի՝ ցուցադրելու, միավորելու և համագործակցելու երիտասարդ հնդիկ ձեռնարկատերերի, ոլորտի առաջատարների, ակադեմիկոսների և կենտրոնական կառավարման և նահանգային պետական պաշտոնյաների հետ:

Make in India Initiative
'Come, Make in India'! PM Modi's aggressive push to revive an ailing manufacturing sector, has found resonance with India Inc. Single-window clearances, minimal procedures & cutting out of any red-tapism - PM Modi sees Make in India as a vital impetus for employment & growth.
'Make in India' initiative was launched globally in September 2014 as a part of India's renewed focus on Manufacturing. The objective of the Initiative is to promote India as the most preferred global manufacturing destination.
Since the launch of this landmark initiative, the Government of India has taken several reform initiatives to create an enabling environment for providing an impetus to manufacturing, design, innovation and startups. India has emerged as the fastest growing economy globally. India's rate of growth of 7.5% is accelerating and it remains an oasis of growth in the midst of a subdued economic landscape across the world. The Hon'ble Prime Minister has given impetus to growth with several innovative initiatives such as "Make in India""Digital India""100 Smart Cities" and "Skill India".
The Make in India initiative aims to make India an integral part of the global supply chain.  It is about making Indian companies excel in a globalized workspace.  India has vigorously opened up its economy – Defence, Railways, Construction, Insurance, Pension Funds, Medical Devices have all been rapidly opened up for Foreign Direct Investment.  India today is one of the most open economies of the world.
In order to achieve this, the Government of India has taken up a series of measures to radically improve Ease of Doing Business.  Its objective – make the regulatory environment easy and simple for business to flourish.  It has effectively used technology to converge and integrate departments.  14 services are integrated with eBiz portal which will function as a single window portal for obtaining clearances from various government agencies.
Make in India has already created a strong impact in form of improved business environment and economic growth, as follows:
• ·India is now 1st amongst the world's most attractive investment destinations
• ·1st amongst world's fastest growing economies
• ·1st among 100 countries on the growth, innovation, and leadership index
• ·1st amongst 110 investment destinations polled globally
• ·7th most valued national brand in the world
• ·India's rank jumped 12 positions in Ease of Doing Business 2016 list by World Bank
• ·India moved 16 places in the Global Competitiveness Index 2015-16
Some success stories of Make in India so far:
Ministry of Railways signed formal agreements with global giants AlstomBSE -0.56 % and GE Transport to set up locomotive manufacturing factories in Madhepura and Marhaura in Bihar.
Electronics:
• ·Foxconn announces 10-12 facilities in India
• ·Oppo, ZTE, Phicomm invest in India
• ·One Plus, ASUS announces mobile manufacturing
Automobiles
• ·Mercedes Benz invest aggressively in India
• ·BMW increases 50% localization
• ·Volvo, Ford in with R&D facility
Defence
• ·Hyundai to build warships
• ·Sun Group to build Russian helicopters
• ·Reliance and international partners to build nuclear submarines and stealth warships
Aviation
• ·Airbus to increase its exports from India upto $ 2 bn USD
• ·Pratt & Whitney evinced interest to Maka in India
The clarion call "Come Make in India" has transformed into an effective strategy and has become a huge success in creating a buzz globally. In order to provide greater momentum to the 'Make in India' initiative, Government of India is organizing a landmark event called the "Make in India Week" in Mumbai on February 13 – 18, 2016. The week-long event will be inaugurated by the Prime Minister of India.
Major Highlights of the "Make-in-India Week" will include:
a. Make in India Center: This will be the platform for exhibiting innovative products and manufacturing processes developed in India along with a vision to leverage design, innovation and technology in the backdrop of global manufacturing.
b. CNN-Asia Business Forum: Would comprise of a series of seminars, CXO meets and round-tables and networking events on economic challenges, investment opportunities etc. The event would feature Global visionaries, and leaders from the fields of finance, industry and design.
c. Urban Planning Seminar on re-imagining Mumbai: This session would focus on new impetus for a smarter e-enabled Mumbai collaborating with the best-in-class technology partners.
d. HackathonA 24-hour marathon event where coders, engineers, and designers collaborate intensively for 24 hours to come up with ideas to solve urban design problems.
e. TIME India AwardsRecognizing excellence in the world of manufacturing.
The mega event will offer foreign investors and businesses unprecedented access, insights and opportunities to showcase, connect and collaborate with young Indian entrepreneurs, industry leaders, academicians, and government officials at the central and state levels.