Հույները կառաջադրվեն Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի
Հունական Լեսբոս, Կոս, Սամոս, Հռոդոս, Լերոս և Խիոս կղզիների ակտիվիստները կառաջադրվեն Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի` փախստականներին օգնելու համար, հայտնում է Deutsche Welle-ը։
Կարեկցանքի ու ինքնանվիրման համար Օքսֆորդի, Փրինսթոնի, Հարվարդի, Քորնելի և Կոպենհագենի համալսարանների գիտնականներն առաջարկել են պարգևատրել հույներին Խաղաղության Նոբելյան մրցանակով և առաջադրման միջնորդություն պատրաստում։
Էգեյան ծովի կղզիների բնակիչներին առաջադրելու մասին առցանց միջնորդագիրն արդեն հավաքել է 280 հազար ստորագրություն։ Առաջադրման ժամկետը լրանում է փետրվարի 1-ին։
Թուրքիայից ծովով Եվրոպա ժամանած 900 հազար մարդկանց մեծ մասին անմիջապես հունական կղզիների բնակիչներն են ընդունել, որոնցից շատերը թողել են աշխատանքը՝ ծովում մարդկանց փրկելու համար, բացել են նրանց առջև իրենց տան դռները և չնայած տնտեսական ճգնաժամին՝ կիսվել իրենց ունեցածով։

Жителей греческих островов номинируют на Нобелевскую премию мира
Активисты с греческих островов Лесбос, Кос, Самос, Родос, Лерос и Хиос в Эгейском море будут номинированы за помощь беженцам на Нобелевскую премию мира при поддержке правительства Греции, передает Deutsche Welle.
а сострадание и самоотверженность ученые из университетов Оксфорда, Принстона, Гарварда, Корнелла и Копенгагена предлагают наградить греков Нобелевской премией мира и готовят ходатайство о номинации.
Интернет-петиция о номинации жителей островов в Эгейском море уже собрала 280 000 подписей. Срок его подачи истекает 1 февраля.
Большинство из 900 000 прибывших в Европу из Турции по морю беженцев были приняты непосредственно жителями греческих островов, многие из которых бросали работу, чтобы спасать людей на море, порой рискуя жизнью, открывали для беженцев двери своих домов, делились своим имуществом, несмотря на экономический кризис, пишет The Guardian.