Գերմանիայի արտգործնախարարը կոչ է արել չմոռանալ անցյալի դասերը
Գերմանիայի արտգործնախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը կոչ է արել չմոռանալ անցյալի դասերն ու մերժել հասարակությունում խտրականության, բնակչության ցանկացած խմբի նկատմամբ ատելության ու ագրեսիայի ցանկացած ձև, հայտնում է РИА Новости-ն։
Հունվարի 27-ին աշխարհում նշվում է Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի միջազգային օրն ու Օսվենցիմի ազատագրման 71-րդ տարելիցը։ Հենց այս օրն են Կարմիր բանակի զինվորներն ազատագրել մահվան նացիստական ճամբարը։
«Մարդկանց մեծ թիվը, ովքեր մեր երկրում պաշտպանություն են փնտրում հետապնդումից, ատելությունից, պատերազմից ու ահաբեկչությունից, արթնացնում է նաև վախեր, որոնք մենք ընկալում ենք շատ լուրջ։ Որովհետև եթե այլ հավատքի կամ մտածելակերպի մարդիկ չեն կարող այլևս Եվրոպայում իրենց անվտանգ զգալ, ապա մեզնից ոչ ոք չի կարող իրեն այդպես զգալ»,- ասել է արտգործնախարարը։
Շտայնմայերը նշել է, որ Եվրոպայում անդադար կպայքարեն խտրականության ու ռասիզմի ցանկացած ձևի դեմ, այդ թվում՝ դրանով կզբաղվի Գերմանիան ԵԱՀԿ-ում իր առաքելության շրջանակում։

Глава МИД Германии призвал не забывать уроков прошлого
Глава МИД Германии Франк-Вальтер Штайнмайер призвал не забывать уроков прошлого и отвергать любые формы дискриминации в обществе, ненависти и агрессии в отношении любых групп населения, передает РИА Новости.
В мире 27 января отмечается как Международный день памяти жертв холокоста и 71-й годовщины освобождения Освенцима. Именно в этот день войска Красной армии освободили нацистский лагерь смерти Освенцим.
"Большое число людей, которые ищут в нашей стране защиты от преследования, ненависти, войны и террора, будит и страхи, которые мы воспринимаем очень серьезно. Потому что если люди другой веры и другого образа мыслей не могут больше чувствовать себя в Европе в безопасности, то никто из нас тоже не может так себя чувствовать", — цитирует слова министра пресс-служба МИД.