Գերմանիայի արտգործնախարարը կոչ է արել չմոռանալ անցյալի դասերը
Գերմանիայի արտգործնախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը կոչ է արել չմոռանալ անցյալի դասերն ու մերժել հասարակությունում խտրականության, բնակչության ցանկացած խմբի նկատմամբ ատելության ու ագրեսիայի ցանկացած ձև, հայտնում է РИА Новости-ն։
Հունվարի 27-ին աշխարհում նշվում է Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի միջազգային օրն ու Օսվենցիմի ազատագրման 71-րդ տարելիցը։ Հենց այս օրն են Կարմիր բանակի զինվորներն ազատագրել մահվան նացիստական ճամբարը։
«Մարդկանց մեծ թիվը, ովքեր մեր երկրում պաշտպանություն են փնտրում հետապնդումից, ատելությունից, պատերազմից ու ահաբեկչությունից, արթնացնում է նաև վախեր, որոնք մենք ընկալում ենք շատ լուրջ։ Որովհետև եթե այլ հավատքի կամ մտածելակերպի մարդիկ չեն կարող այլևս Եվրոպայում իրենց անվտանգ զգալ, ապա մեզնից ոչ ոք չի կարող իրեն այդպես զգալ»,- ասել է արտգործնախարարը։
Շտայնմայերը նշել է, որ Եվրոպայում անդադար կպայքարեն խտրականության ու ռասիզմի ցանկացած ձևի դեմ, այդ թվում՝ դրանով կզբաղվի Գերմանիան ԵԱՀԿ-ում իր առաքելության շրջանակում։

German Foreign Minister Called not to Forget the Lessons of the Past
German Foreign Minister Frank-Walter Steinmeier called not to forget the lessons of the past and to reject all forms of discrimination in society, hatred and aggression against any groups, RIA Novosti reports.
On January 27 the world celebrates the International Holocaust Remembrance Day and the 71st anniversary of the liberation of Auschwitz. That same day, the Red Army troops liberated the Nazi death camp Auschwitz.
"A large number of people are looking for protection from persecution, hatred, war and terror in our country, that we take very seriously. If people of other faiths and other ways of thinking can no longer feel in Europe safe none of us also can feel that way," the Minister said.