Ալիևի մեղադրանքները համանախագահներին ցինիզմի նոր դրսևորում էին
Ալիևի դժգոհությունը համանախագահներից վերածվում է ուղղակի մեղադրանքների: Եվ Ադրբեջանի նախագահը, վրդովված լինելով ԵԽԽՎ երկու հակահայկական բանաձևերի քննարկման նախօրեին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների արած հայտարարության պատճառով, նրանց մեղադրեց երկակի ստանդարտներ կիրառելու և իսլամաֆոբիայի մեջ:
Ադրբեջանական կողմը բազմիցս է մեղադրել համանախագահներին ոչ արդյունավետ գործելու մեջ, սակայն նման խիստ մեղադրանքներն առաջին անգամ էին հնչում: Դրդապատճառը մեկն էր. միշտ արհեստական բալանսավորման ձգտող և Ադրբեջանի սադրանքներն ու ռազմատենչ հռետորաբանությունը բացահայտ և ուղղորդված քննադատելուց խուսափող համանախագահները հայտարարություն էին տարածել, որով «խառնել էին Ադրբեջանի խաղաքարտերը»:
Բաքուն բավական երկար և ոչ այնքան մատչելի գործիքներ էր կիրառել այդ զեկույցները նախաձեռնելու, դրանցում իրենց ցանկալի դրույթները ներառելու, դրանք բանաձևերի նախագծի մակարդակի հասցնելու և լիագումար նիստ բերելու համար, որպեսզի հաստատվելուց հետո օգտագործեր որպես հերթական գործիք իր հակահայկական քարոզչության մեջ: Եվ սա բավական կանխատեսելի է, քանի որ ԵԽԽՎ պատվիրակները բավական շատ են, նրանցից շատերին այնքան էլ չի հուզում Ղարաբաղյան հակամարտությունը, իսկ Ադրբեջանն ունի «համոզելու» իր՝ բոլորին հայտնի մեթոդները: Միևնույն ժամանակ ԵԽԽՎ-ն միակ հարթակը չէ, որտեղ Ադրբեջանը նման քայլեր է ձեռնարկում:
Այնուամենայնիվ, համանախագահների մոտեցումն այս հարցում բավական կանխատեսելի էր՝ թույլ չտալ հարցի տեղափոխում այլ հարթակներ, փոխադարձ ճնշումների ընդլայնում և բանակցային գործընթացի տապալում: Ցանկացած հակամարտության շուրջ հնարավոր է համաձայնության գալ, եթե դրա շուրջ գործընթացը տեղի է ունենում մեկ, համաձայնեցված հարթակում, իսկ տարածելը տարբեր դաշտերում և դրանցում դիվիդենտներ հավաքելը միայն բարդացնում է գործընթացը, իսկ միջնորդների գործունեությունը՝ դարձնում անհնար:
Ուստի համանախագահների մոտեցումը պայմանավորված էր միայն բանակցային գործընթացի շահերով, ոչ թե ուղղված էր հայկական կողմերին պաշտպանելուն:
Ավելին՝ Ադրբեջանի ղեկավարության այսօրվա հայտարարությունների, մեղադրանքների ու տոնայնության, բանակցային գործընթացում և դրանից դուրս՝ սահմաններին, պահվածքի մեջ իրենց մեղավորության մեծ չափաբաժինն ունեն նույն համանախագահները: Արհեստական բալանսավորումը, կոչերի ուղղորդված չլինելը, գնահատականների մեջ անորոշությունը ստեղծել են ամենաթողության մի մթնոլորտ, որն այսօր Ալիևին հնարավորություն է տալիս մեղադրելու համանախագահներին իսլամաֆոբիայի մեջ և կրկին մնալ «անպատիժ»:
Ի վերջո, ադրբեջանական շանտաժը գնալով ահագնանում է, և հայկական կողմերը որքան էլ ձգտում են քաղաքական կարգավորման ու կառուցողականության, բանակցային գործընթացի հանդեպ հարգանք են տածում, բայց որոշ պահի կդադարեն իրենց զսպված զգալ բանակցային գործընթացով ու Ադրբեջանին ստիպված կլինեն պատասխանել իր լեզվով:

Aliyev's Accusations to the Co-Chairs are Another Demonstration of Their Cynicism
Alyev’s dissatisfaction from the OSCE Minsk Group Co-Chairs gradually turned into direct accusations. The President of Azerbaijan, becoming angry on the Co-Chairs’ joint statement the day before PACE session and the discussion of the two anti-Armenian draft resolutions, blamed them for double standards and islamofobia.
Azerbaijani side has many times blamed the MG Co-Chars for working ineffectively, but this kind of accusation was heard for the first time. The Minsk Group Co-Chairs, who always resort to artificial balancing, avoide direct and addressed criticism towards Azerbaijan’s war rhetoric, made a statement that "mixed the cards" of Azerbaijan.
For a long time Baku used different and not cheap tools to initiate those reports, include their provisions in them, bring them to the level of draft resolutions and include on the agenda of the winter session. The main aim was in case of being adopted to have a new argument which would be later used in its anti-Armenian propaganda. And this was quite predictable, as the number of members of PACE is big and not all of them are well informed and interested in Karabakh conflict, at the same time, Azerbaijan has its famous tools of "persuading". By the way, PACE is not the only organization were Azerbaijan initiates such processes.
Anyway, the position of the Co-Chairs in this situation was predictable. They aim was not to allow to transfern the issue into other platforms, to increase the pressure on each other and fail the negotiations. Any conflict can be solved only if there is one agreed platform for the negotiations. Diversification makes the process more difficult, turning the work of the mediators impossible.
Even more, the Minsk Group Co-Chairs are also guilty for the present rhetoric of Azerbaijan, its ruthless bevahior in the process of negotiations and on the borders. The policy of artificial balancing, their not addressed calls to the sides, formed an atmosphere of  permissiveness, because of which nowadays Aliyev makes such speeches and is not "punished" for them.
Finally, Azerbaijani blackmailing policy is gradually increasing and soon a moment will come, when no matter that the Armenian sides of the conflict want negotiated political settlement and are constructive in the negotiations, they will have to answer Azerbaijan on the same language.