Դոնալդ Տուսկն ու Դեյվիդ Քեմերոնը կրկին համաձայնության չեկան
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեյվիդ Քեմերոնն ու Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը կիրակի օրը Լոնդոնում կայացած բանակցությունների արդյունքում չեն կարողացել հասնել հաջողության և վերջապես գործարք կնքել: Երկու պաշտոնյաներն էլ համաձայնել են, որ անհրաժեշտ են ևս 24- ժամյա «բեկումնային» քննարկումներ հարցի լուծման համար:
Քեմերոնի գրասենյակում հայտարարել են, որ Լոնդոնն ու Բրյուսելը պայմանավորվել են Մեծ Բրիտանիայի կողմից ներգաղթյալների սոցիալական վճարների անհապաղ սահմանափակման մասին։
ԵՄ-ում Մեծ Բրիտանիայի անդամակցության պայմանների վերանայման մասին բանակցություններն անցկացվում են ԵՄ-ի փետրվարյան գագաթաժողովի ֆոնին, որում կարող է գործարք կնքվել Լոնդոնի ու Բրյուսելի միջև։ ԵՄ ղեկավարների գագաթաժողովը, ինչպես սպասվում է, տեղի կունենա փետրվարի 18-19-ին:
Նշենք, որ Բրիտանիայի՝ ԵՄ-ին հետագա անդամակցության վերաբերյալ հանրաքվեն Միացյալ Թագավորության իշխանությունները խոստացել են անցկացնել մինչև 2017թ.-ի ավարտը: Այնուհանդերձ, Քեմերոնի խոսքով, այն կարող է անցկացվել արդեն այս տարի, եթե հաջողվի դաշինքի վերափոխման մասին համաձայանագիրը:
Հիշեցնենք, որ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեյվիդ Քեմերոնը նոյեմբերին հանդես է եկել ԵՄ-ից միգրանտներին աշխատանքային նպաստների վճարումը և նրանց հարկային արտոնությունների տրամադրումն օրենսդրորեն սահմանափակելու նախաձեռնությամբ, որը մեկն է այն չորս ոլորտներից, որոնց մասին քանիցս խոսել է Քեմերոնը:
Դրանք են բիզնես մրցունակությունը բարելավելը, ԵՄ միգրանտների սոցիալական նպաստներ պահանջելու իրավունքները սահմանափակելը, լիազորություններն ազգային կառավարություններին վերադարձնելն ու եվրոգոտու սահմաններից դուրս գտնվող ԵՄ անդամների իրավունքները պաշտպանելը:
Առաջինը ներառում է ազատ առևտրի և շուկայական հարաբերությունների խթանումը, երկրորդը՝ միգրանտներին տրվող տարատեսակ նպաստների կտրուկ նվազեցումը̦, երրորդը պահանջում է ավելի մեծ դեր ու նշանակություն տալ ազգային խորհրդարաններին̦, իսկ չորրորդը Եվրոգոտու մեջ չմտնող երկրների̦իրավունքների պաշտպանությունը, որոնցից է հենց Մեծ Բրիտանիան:
Բրիտանիայի հեռացումը Եվրոպական միության կազմից մեծ վնաս կհասցնի ԵՄ-ին̦ քանի որ ՄԲ-ն երկրորդ ամենամեծ տնտեսությունն է կառույցի կազմում̦ ինչպես նաև լավագույն երկու ռազմական ուժերից մեկը: Մեծ Բրիտանիան̦ սակայն̦ իր հերթին կարող է վնասներ կրել̦ քանի որ ԵՄ կազմից դուրս գալու դեպքում նրան սպառնում է Շոտլանդիայի անկախացման հարցի ակտիվացումը:

''No Deal'' on EU - UK Renegotiation
Prime Minister David Cameron and European Council President Donald Tusk failed on Sunday to reach a deal on Britain's EU renegotiation after talks in London, but agreed to another 24 hours of "crucial" discussions.
As Reuters reports, the meeting was seen as vital to finding agreement on Cameron's demands for measures to curb migration into Britain -- the most difficult of four areas he wants to renegotiate before holding a referendum on EU membership by the end of 2017.
Both sides need to agree the main points of a deal before other EU leaders iron out the details at a summit on Feb. 18-19. If agreement is reached then, Cameron could hold the referendum as early as in June in a vote which will determine Britain's future role in world trade and affairs, and also shape the EU.
The UK main goal is to decrease migration within the European Union while finding a way to curb migration has proved to be the most troublesome element of Cameron's renegotiation which also included another three areas of concern, BBC writes.
It should be recalled that UK four main aims for renegotiation were Integration: Allowing Britain to opt out from the EU's founding ambition to forge an "ever closer union" so it will not be drawn into further political integration
Benefits: Restricting access to in-work and out-of-work benefits to EU migrants. Specifically, ministers want to stop those coming to the UK from claiming certain benefits and housing until they have been resident for four years
Sovereignty: Giving greater powers to national parliaments to block EU legislation. The UK supports a "red card" system allowing member states to scrap, as well as veto, unwanted directives
Eurozone v the rest: Securing an explicit recognition that the euro is not the only currency of the European Union, to ensure countries outside the eurozone are not disadvantaged. The UK also wants safeguards that it will not have to contribute to eurozone bailouts.
However Eurosceptics have blasted the entire renegotiation project as a "trivial" exercise which will not fix the problems with the UK's membership.