Դոնալդ Տուսկն ու Դեյվիդ Քեմերոնը կրկին համաձայնության չեկան
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեյվիդ Քեմերոնն ու Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը կիրակի օրը Լոնդոնում կայացած բանակցությունների արդյունքում չեն կարողացել հասնել հաջողության և վերջապես գործարք կնքել: Երկու պաշտոնյաներն էլ համաձայնել են, որ անհրաժեշտ են ևս 24- ժամյա «բեկումնային» քննարկումներ հարցի լուծման համար:
Քեմերոնի գրասենյակում հայտարարել են, որ Լոնդոնն ու Բրյուսելը պայմանավորվել են Մեծ Բրիտանիայի կողմից ներգաղթյալների սոցիալական վճարների անհապաղ սահմանափակման մասին։
ԵՄ-ում Մեծ Բրիտանիայի անդամակցության պայմանների վերանայման մասին բանակցություններն անցկացվում են ԵՄ-ի փետրվարյան գագաթաժողովի ֆոնին, որում կարող է գործարք կնքվել Լոնդոնի ու Բրյուսելի միջև։ ԵՄ ղեկավարների գագաթաժողովը, ինչպես սպասվում է, տեղի կունենա փետրվարի 18-19-ին:
Նշենք, որ Բրիտանիայի՝ ԵՄ-ին հետագա անդամակցության վերաբերյալ հանրաքվեն Միացյալ Թագավորության իշխանությունները խոստացել են անցկացնել մինչև 2017թ.-ի ավարտը: Այնուհանդերձ, Քեմերոնի խոսքով, այն կարող է անցկացվել արդեն այս տարի, եթե հաջողվի դաշինքի վերափոխման մասին համաձայանագիրը:
Հիշեցնենք, որ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեյվիդ Քեմերոնը նոյեմբերին հանդես է եկել ԵՄ-ից միգրանտներին աշխատանքային նպաստների վճարումը և նրանց հարկային արտոնությունների տրամադրումն օրենսդրորեն սահմանափակելու նախաձեռնությամբ, որը մեկն է այն չորս ոլորտներից, որոնց մասին քանիցս խոսել է Քեմերոնը:
Դրանք են բիզնես մրցունակությունը բարելավելը, ԵՄ միգրանտների սոցիալական նպաստներ պահանջելու իրավունքները սահմանափակելը, լիազորություններն ազգային կառավարություններին վերադարձնելն ու եվրոգոտու սահմաններից դուրս գտնվող ԵՄ անդամների իրավունքները պաշտպանելը:
Առաջինը ներառում է ազատ առևտրի և շուկայական հարաբերությունների խթանումը, երկրորդը՝ միգրանտներին տրվող տարատեսակ նպաստների կտրուկ նվազեցումը̦, երրորդը պահանջում է ավելի մեծ դեր ու նշանակություն տալ ազգային խորհրդարաններին̦, իսկ չորրորդը Եվրոգոտու մեջ չմտնող երկրների̦իրավունքների պաշտպանությունը, որոնցից է հենց Մեծ Բրիտանիան:
Բրիտանիայի հեռացումը Եվրոպական միության կազմից մեծ վնաս կհասցնի ԵՄ-ին̦ քանի որ ՄԲ-ն երկրորդ ամենամեծ տնտեսությունն է կառույցի կազմում̦ ինչպես նաև լավագույն երկու ռազմական ուժերից մեկը: Մեծ Բրիտանիան̦ սակայն̦ իր հերթին կարող է վնասներ կրել̦ քանի որ ԵՄ կազմից դուրս գալու դեպքում նրան սպառնում է Շոտլանդիայի անկախացման հարցի ակտիվացումը:

Британия-ЕС: в преддверии "решающей дискуссии"
Премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон и председатель Европейского совета Дональд Туск не смогли прийти к согласию в воскресенье на переговорах ЕС –Великобритания, но согласились провести очередную 24-часовую "решающую" дискуссию.
Как сообщает агентство Reuters, эта встреча имела ''жизненно важное значение для достижения соглашения по требованиям Кэмерона принять меры для пресечения миграции в Великобританию”. Это самая трудная из четырех сфер, по которым премьер хочет вести переговоры до проведения референдума о членстве в ЕС в конце 2017 года.
Обе стороны должны согласовать основные моменты соглашения, прежде чем другие лидеры ЕС обсудят все детали на саммите, ожидаемом 18-19 февраля. Если соглашение будет достигнуто, то Кэмерон может провести референдум уже в июне: этот референдум определит будущую роль Великобритании в мировой торговле и в самом ЕС.
Главная цель Великобритании - уменьшить миграцию в рамках Европейского союза, и это – один из наиболее проблемных пунктов переговоров с Туском, пишет ВВС.
Напомним, что предложение британского премьера о реформировании Евросоюза касается четырех ключевых пунктов: управление экономикой, конкуренция, иммиграция и суверенитет.
Кэмерон требует признать, что евро не является единственной валютой Евросоюза, и страны, не входящие в еврозону, не должны были ущемлены в своих экономических интересах. Британия также хотела бы получить от Брюсселя гарантии, что ей не придется участвовать в программах финансовой помощи странам еврозоны. Помимо этого, Дэвид Кэмерон призывает "уменьшить бремя чрезмерного регулирования" европейской экономики и ограничить дальнейшее расширение единого рынка. Британский премьер также выступает за ужесточение политики в области предоставления мигрантам социальных пособий.
По мнению Кэмерона, Британия не нуждается в дальнейшей политической интеграции и "в более тесном союзе" с остальными странами ЕС.
Кроме того, глава британского правительства считает, что национальные парламенты стран-членов Евросоюза должны иметь больше власти, чтобы иметь возможность блокировать на местах принимаемые Брюсселем директивы.
Однако евроскептики назвали весь этот проект пересмотра условий "тривиальным" упражнением, которое все равно не решит проблемы с членством Великобритании в ЕС.