Գերմանիան Սիրիայի փախստականներին կտրմադրի 2.3 մլրդ եվրո
Ի աջակցություն  Սիրիայի փախստականների՝ Գերմանիայի իշխանությունները մինչև 2018 թվականը կտրամադրեն 2.3 մլրդ եվրո ֆինանսական աջակցություն, հաղորդում է Reuters- ը՝ հղում կատարելով Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հայտարարությանը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հինգշաբթի Լոնդոնում Սիրիայի հարցերով կազմակերպված Դոնորների համաժողովին  Մերկելը նշել է, որ 1.1 մլրդը կհատկացվի 2016-ին:
Համաժողովի կազմակերպիչները Սիրիայում հնգամյա պատերազմից տուժածներին օգնելու նպատակով նախատեսում են 2016-ին տրամադրել 9 մլրդ դոլար ռեկորդային գումար: Ներկայումս  մարդասիրական ծրագրերի իրականացման համար հավաքվել է մոտ 3.4 մլրդ դոլար:
Համաժողովի կազմակերպիչների դերում են հանդես գալիս Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան, Նորվեգիան, Քուվեյթը և Միավորված ազգերի կազմակերպությունը:

Германия выделит 2,3 миллиарда евро для сирийских беженцев
Немецкие власти предоставят финансовую помощь Сирии в размере 2,3 миллиардов евро до 2018 года, сообщает агентство Рейтер со ссылкой на заявление канцлера Германии Ангелы Меркель, передает РИА Новости.
Выступая перед началом Донорской конференции по Сирии в Лондоне, которая состоится в конференц-центре имени королевы Елизаветы, Меркель отметила, что 1,1 миллиард будет выделен в 2016 году.
Организаторы Донорской конференции по Сирии в Лондоне рассчитывают привлечь в 2016 году рекордную сумму в 9 миллиардов долларов на помощь пострадавшим от пятилетней войны в Сирии. Пока на реализацию гуманитарных программ в САР собрано около 3,4 миллиарда долларов.