Արաբական Միացյալ Էմիրությունները պատրաստ են ցամաքային զորքեր ուղարկել Սիրիա
Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ-ի) արտգործնախարար Անվար Գարգաշը հայտարարել է, որ  ԱՄԷ-ն պատրաստ է  «Իսլամական պետություն» խմբավորման դեմ պայքարող միջազգային կոալիցիայի շրջանակներում ցամաքային զորքեր ուղարկել  Սիրիա, հայտնում է Reuters-ը։
«Սա մեր ընդհանուր դիրքորոշումն է»,- Ադու Դաբիում բրիֆինգի ժամանակ հայտարարել է ՝ հավելելով, որ ԱՄԷ-ի իշխանությունները հիասթափված են, թե որքան դանդաղ տեմպերով է միջազգային կոալիցիան հակազդում արմատական իսլամիստներին։
«Խոսքը հազարավոր զինծառայողների մասին չէ, բայց մենք խոսում ենք ցամաքային զորքերի մասին, որոնք աջակցություն կցուցաբերեն»,-ասել է նախարարը։
Նա նաև ընդգծել է, որ նման որոշման հիմնական նախադրյալը ռազմական գործողությունների անցկացման գործում ԱՄՆ ղեկավար դերն է։
Նշենք, որ նախորդ շաբաթ Սաուդյան Արաբիան նույնպես հայտարարել էր, մոր պատրաստ է մասնակցել ցանկացած ցամաքային գործողության Սիրիայում, եթե ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիան որոշի ցամաքային մարտական գործողություններ սկսել։

ОАЭ объявили о готовности ввести в Сирию войска
Власти Объединенных Арабских Эмиратов объявили о готовности ввести в Сирию войска для участия в наземной операции против террористов "Исламского государства". Как сообщает lenta.ru со ссылкой на Reuters, об этом заявил министр иностранных дел королевства Анвар Гаргаш.
"Мы разочарованы медленными темпами противостояния ДАИШ", - подчеркнул глава МИД, отметив, что речь не идет о большом военном контингенте.
При этом Гаргаш отметил, что необходимое условие для участия ОАЭ в кампании - это ее проведение под эгидой США.
Ранее о намерении отправить своих военных в Сирийскую Арабскую Республику заявляли Саудовская Аравия и Бахрейн.