Հայտնի են ամենաերջանիկ բնակչություն ունեցող եվրոպական քաղաքները
Եվրահանձնաժողովը հրապարակել է հետազոտության արդյունքները, որի շրջանակներում կազմվել է ամենաերջանիկ բնակչությունն ունեցող եվրոպական քաղաքների ցուցակը: Առաջին տեղում դանիական Օլբորգն է: The Independent-ը նշում է, որ վարկանիշային ցուցակում ընդգրկվել են առավելապես փոքր քաղաքներ, ոչ թե մայրաքաղաքներ:
Հարցման շրջանակներում մասնակիցներին խնդրել են գնահատել՝ որքանով է իրենց դուր գալիս ապրել քաղաքում, արդյոք բավարարված են ֆիթնես-սրահների քանակով և մատչելիությամբ կամ քաղաքային տրանսպորտային համակարգով:
Պարզվել է՝ Օլբորգում հարցվածների 72%-ը «շատ գոհ» է քաղաքում իրենց կյանքից, իսկ 24%-ը «գոհ» է: Տեղի բնակիչները հատկապես հպարտ են քաղաքում Օլբորգի համալսարանի, սեփական սիմֆոնիկ նվագախմբի և գեղեցիկ մերձափնյա մասի առկայությամբ:
Երկրորդ տեղում Կոպենհագենն է: Այնտեղ կյանքից «շատ գոհ» է հարցվածների 67%-ը, 28%-ը պարզապես «գոհ» է: Միայն 5%-ն է նշել, որ իրենց դուր չի գալիս Դանիայի մայրաքաղաքում ապրելը: Առաջատարների եռյակը եզրափակում է Ռեյկյավիկը:
Ցուցակում ընդգրկվել են նաև Ցյուրիխը, Գրացը, Օսլոն, Վիեննան, Բելֆաստը, Անտվերպենը, Մանչեսթերը և այլն:

Едем в Ольборг - самый счастливый город Европы!
Еврокомиссия обнародовала результаты исследования, в рамках которого был составлен список европейских городов с самыми счастливыми жителями. Первое место досталось городу Ольборг в Дании. Как отмечает The Independent, в рейтинг вошли преимущественно маленькие города, а не столицы.
В рамках опроса респондентов просили оценить, насколько им нравится жить в городе, удовлетворены ли они количеством и доступностью фитнес-залов или городской транспортной системой. Оказалось, что в Ольборге 72 процента опрошенных очень довольны жизнью в городе, а 24 процента довольны. Местные жители особенно горды наличием в городе Ольборгского университета, собственного симфонического оркестра и красивой прибережной части, пишет depo.ua.
На втором месте оказался Копенгаген. Здесь "очень довольны" жизнью 67 процентов респондентов, а 28 процентов просто довольны. Только пять процентов признались, что им не нравится проживать в столице Дании.
Тройку лидеров замыкает Рейкьявик. Оказалось, что 66 процентов "очень довольны", а 31 процент доволен всем в крупнейшем городе Исландии. Опрошенные отметили живописные пейзажи и очень спокойную, тихую жизнь.
В список также попали Цюрих, Грац, Осло, Вена, Белфаст, Антверпен, Манчестер и другие города.
Ранее туристический сервис Trivago назвал самые дешевые города Европы. Первое место среди бюджетных столиц досталось Софии (Болгария). Самым дешевым курортным городом оказалась Варна (Болгария).