Իրանը նշում է 1979թ. Իսլամական հեղափոխության տարեդարձը. ձեռքբերումներ և կորուստներ
Իրանցիներն այսօր նշում են Իսլամական հեղափոխության 37-րդ տարեդարձը։ Թեհրանում և Իրանի այլ քաղաքներում այսօր հանրահավաքներ են անցկացվում, որոնց մասնակիցները Միացյալ Նահանգների և Իսրայելի դեմ ուղղված կոչեր են հնչեցնում։ Այդ ակցիաների ընթացքում միլիոնավոր իրանցիներ իրենց հավատարմությունն են հայտնում Իսլամական հեղափոխության իդեալներին:
Սակայն, հարկ է նշել, որ հեղափոխության իդեալներն իրանական հասարակությունում՝ ավելի շուտ երիտասարդ սերնդի շրջանում այդքան էլ արմատավորված չեն, և երիտասարդության մի զգալի հատված չի ցանկանում ապրել իրեն պարտադրված իսլամական ավանդույթներով: Չնայած դրան, փորձագետներն ընդգծում են, որ իրանցիները բնավ մտադիր չեն տապալել կառավարման իսլամական կարգը և փորձում են հարմարվել առկա արժեհամակարգին: Հասարակությունում միանգամայն գիտակցում են, որ նման կարճ ժամանակահատվածում ևս մեկ հեղափոխությունը և արժեհամակարգի կտրուկ փոփոխությունը կբերի խոր ճգնաժամի: Այսպիսով, մեծ հաշվով կարելի է ասել, որ իսլամական հեղափոխությունը թեև ստեղծեց իսլամական արժեքներով ապրող հասարակությունը, սակայն չկարողացավ այդ արժեքներն արմատավորել վերջինիս մոտ:
Իսլամական հեղափոխությունը չկարողացավ կատարել նաև իր առջև դրած մյուս կարևորագույն խնդիրը՝ հեղափոխության արտահանումը՝ չնայած հեղափոխությունից հետ մերձավորարևելյան մի շարք երկրներում (Ալժիր, Սուդան) իսլամական հեղաշրջման փորձեր արվեցին:
Գնահատելով հեղափոխության հետևանքները՝ նշենք, որ իսլամական հեղափողությունը վիթխարի վնաս հասցրեց երկրի տնտեսությանը: Հեղափոխության արդյունքում Իրանը մեկուսացավ աշխարհից: Խզվեցին տնտեսական հարաբերությունները բազմաթիվ երկրների հետ (մասնավորապես արևմուտքի և Իսրայելի հետ): Իսկ տնտեսության վրա հեղափոխության դրական ազդեցությունը կարելի է համարել քաղաքական մեկուսացման արդյունքում ձեռք բերված տնտեսական ինքնաբավությունը:
Միևնույն ժամանակ հարկ է նշել, որ հեղափոխությունը դրական անդրադարձավ միջազգային ասպարեզում և մասնավորապես տարածաշրջանում Իրանի քաղաքական կշռի մեծացման վրա: Իսլամական հեղափոխությունը նպաստեց, որ Իրանը չհայտնվի համաշխարհային գերտերություններից ոչ մեկի ազդեցության տակ և միանգամայն ինքնուրույն քաղաքական գիծ պահի մերձավորարևելյան տարածաշրջանում, ինչն արդյունքում ստիպեց տարածաշրջանային շատ հարցերում հաշվի նստել Իրանի դիրքորոշման հետ:
Իրանի իսլամական հեղփոխությունը տեղի է ունեցել 1979 թվականի փետրվարի 10-11-ին: Հեղափոխության սկիզբ ընդունված է համարել 1978 թվականի հունվարի 8-ը, երբ, ի պատասխան «Էթելլաաթ» թերթում Իմամ Խոմեյնիին վարկաբեկող հոդվածի, Իրանի կրոնական կենտրոն Ղոմ քաղաքում սովորող ուսանողությունը և դասախոսները դուրս եկան բողոքի ցույցի: Ողջ 1978 թվականի ընթացքում իսլամական հոգևորականությունը երկրի տարբեր քաղաքներում շարունակում է բողոքի ցույցերը, որոնք ճնշվում էին շահական զորքերի կողմից։ Արդեն 1979 թվականի հունվարից սկսած երկիրը կաթվածահար եղավ մշտական գործադուլներով և ցույցերով։ Այդ ամենի արդյունքում 1979 թվականի փետրվարի 1-ին Մուհհամադ Ռեզա Փահլավին իր ընտանիքի հետ լքեց Իրանը։ Իսկ Ֆրանսիա աքսորված Այաթոլլահ Խոմեյնին վերադարձավ Իրան։ Նրան դիմավորեցին միլիոնավոր իրանցիներ։
1979 թվականի ապրիլի 1-ին Իրանում անցկացվեց հանրաքվե, որով էլ Իրանը պաշտոնապես անվանվեց Իրանի Իսլամական Հանրապետություն։ 1979 թվականի դեկտեմբերի 3-ին Իրանում ընդհունվեց նոր սահմանադրություն։

Исламская революция в Иране - как это было: справка
Сегодня в Иране отмечают 37-летие исламской революции, в результате которой был свергнут шах Мохаммед Реза Пехлеви и к власти пришло шиитское правительство во главе с аятоллой Хомейни; конституционную монархию сменила исламская республика.
Непосредственным началом Исламской революции принято считать события января 1978 года в Куме (традиционно религиозном городе), когда демонстрация студентов против клеветнической статьи о Хомейни в государственной газете была расстреляна полицией. По официальным данным, в ходе усмирения беспорядков погибли 2 студента. По данным демонстрантов - 70 человек. По шиитской традиции, поминальные службы о погибшем идут 40 дней, и через 40 дней после разгона демонстрации в Куме, 18 февраля, бунт вспыхнул в Тебризе (его подавление также привело к человеческим жертвам), и далее волнения возникали во всех крупных городах.
Шах в надежде успокоить население обещал провести свободные выборы в июне. Кроме того, Мохаммед Реза Пехлеви попытался предпринять срочные антиинфляционные меры, которые привели только к массовым увольнениям рабочих. Без персонала, в большинстве своем примкнувшего к демонстрантам, заводы начали простаивать.
В конце 1978-го шах, пытаясь разрядить обстановку, назначил на пост главы правительства одного из лидеров Народного фронта (политическая оппозиция) Бахтияра, придерживающегося взвешенных либеральных взглядов. В ответ Бахтияр был исключен из Народного фронта, а аятолла Хомейни призвал народ к неповиновению. Шахский режим оказался обреченным. В январе 1979 по настоятельной рекомендации Бахтияра шах покинул Иран. Вернувшийся в феврале из эмиграции Хомейни, опираясь на созданные по всей стране исламские революционные комитеты, потребовал сместить Бахтияра и назначить главой Временного правительства другого видного деятеля Народного фронта М. Базаргана.
9 -10 февраля началось вооруженное восстание в Тегеране, оно было спровоцировано нападением отряда правительственной гвардии на служащих авиационной базы вблизи иранской столицы. Вслед за Тегераном вооруженные восстания охватили большинство городов страны. 11 февраля Бахтияр вынужден был покинуть Иран, 12 февраля были подавлены последние очаги сопротивления. Исламская революция явилась ответом на проводимые шахом реформы во многом по американскому образцу, эти преобразования нередко не учитывали традиции тысячелетней истории Ирана, менталитета его народа. В результате реформ произошло резкое расслоение населения, социальный взрыв был неизбежен. Ситуацией умело воспользовалось наиболее агрессивно настроенное шиитское духовенство, пишет megabook.ru.
Шиитское духовенство превратило организации, созданные в ходе революции, в свою опору. Были легализованы территориальные исламские революционные комитеты; революционные суды стали исламскими революционными трибуналами; был создан Корпус стражей исламской революции; органы самоуправления на предприятиях были преобразованы в руководимые муллами «исламские комитеты» с участием предпринимателей.
1 апреля 1979 Иран был провозглашен Исламской Республикой (ИРИ). В декабре 1979-го в результате референдума была утверждена конституция, разработанная известными исламскими правоведами. По конституции в Иране вводился исламский образ жизни: абсолютная власть над миром принадлежит Аллаху, во главе государства стоит рахбар (лидер), являющийся наместником аллаха и обладающий широчайшими полномочиями (в том числе правом смещать всенародно избранного президента). Рахбаром в Иране стал аятолла Хомейни, который был обязан следить, чтобы принимаемые меджлисом законы соответствовали положениям ислама и конституции.