Քեմերոնը Բրիտանիայի համար «հատուկ կարգավիճակ» է ձեռք բերել ԵՄ-ում
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեյվիդ Քեմերոնը փետրվարի 18-19-ը Բրյուսելում ընթացող բանակցությունների արդյունքում կարողացավ համոզել Եվրոպական Միության ղեկավարությանը Բրիտանիայի համար ստանալ ավելին, քան պահանջում էր ԵՄ գագաթաժողովից առաջ:
Քեմերոնը գագաթաժողովի մասնակիցների հետ 40 ժամ տևած բանակցությունների արդյունքում հասավ նրան, որ Մեծ Բրիտանիան ամբողջությամբ չի վճարի ԵՄ-ի անդամ երկրներից եկած նոր միգրանտների բոլոր նպաստները 7 տարի շարունակ, չնայած նախապես խոսվում էր 4 տարվա մասին: Սահմանափակումներ կներմուծվեն նաև մանկական նպաստների հատկացման կարգում այն միգրանտներին, որոնց երեխաները հայրենիքում են:
Բավարարվել են նաև Մեծ Բրիտանիայի մյուս պահանջները, ըստ որոնց Միացյալ Թագավորությունը ԵՄ-ում կունենա հատուկ կարգավիճակ և իրավունք կունենա չմասնակցել ԵՄ-ի հետագա քաղաքական և տնտեսական ինտեգրացիային:
«Էլ ավելի սերտ միությունից պաշտպանվելու համար՝ ԵՄ հիմնարար սկզբունքները կփոփոխվեն, որպեսզի աճող սերտ ինտեգրումը չանդրադառնա Մեծ Բրիտանիայի վրա»,-հայտարարել է Քեմերոնը: «Մեծ Բրիտանիան ընդմիշտ դուրս կբերվի «աճող սերտ միության» վերաբերյալ սկզբունքի գործողության տակից, այն երբեք չի դառնա եվրոպական գերպետության մաս»,- հավելել է վարչապետը:
Քեմերոնի խոսքով՝ հաջողվել է հասել նրան, որ Բրիտանիայի խորհրդարանն ավելի անկախ լինի Բրյուսելից: «Մենք վերադարձրեցինք իշխանությունը Բրիտանիայի խորհրդարանին և այլ ազգային խորհրդարաններին: «Կարմիր քարտը» նշանակում է, որ Միացյալ Թագավորության խորհրդարանը կարող է աշխատել այլ օրենսդիր մարմինների հետ` արգելափակելու համար անցանկալի օրենսդրական նախաձեռնությունները»,-ասել է Քեմերոնը:
«Սա պատմական օր է Բրիտանիայի համար»,-հայտարարել է Քեմերոնը Բրյուսելում գագաթաժողովի ավարտին տված մամուլի ասուլիսում: Նա խոստացել է չսահմանափակվել դրանով և նոր առաջարկներով հանդես գալ` ուղղված երկրի ինքնիշխանության ամրապնդմանը:
Այժմ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը, վերադառնալով տուն, կարող է իր նախընտրական քարոզարշավի խոստմանը հավատարիմ` հայտարարել հանրաքվե ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու, կամ հակառակը` ԵՄ-ի կազմում մնալու մասին, և վստահորեն բացատրել քաղաքացիներին, թե ինչու Մեծ Բրիտանիան պետք է մնա Եվրոպական Միության կազմում:
Քեմերոնն անգամ հասցրել է արդեն խնդրել Լոնդոնի քաղաքապետ Բորիս Ջոնսոնին չմիանալ ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու քարոզարշավին: Բանն այն է, որ Ջոնսոնը միշտ էլ «Brexit»-ի կողմնակից է եղել՝ համարելով, որ ԵՄ կազմում գտնվելը թուլացնում է Բրիտանիայի դիրքերն ու երկիրն առաջ մղելու փոխարեն՝ այն մշտապես հետ քաշում:

Британия: "быть или не быть" в Европе - станет известно 23 июня
Премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон после двухдневных переговоров с лидерами стран Евросоюза  заявил о том, что добился пересмотра условий членства Британии в ЕС в части вопросов трудовой миграции, а также добился особых "условий членства" страны в ЕС.
Главным достижением Кэмерона стала договоренность о приостановке социальных выплат трудовым мигрантам из стран Евросоюза. Отныне мигранты и беженцы не смогут даже претендовать на пособия в течение четырех лет после прибытия. Будут введены ограничения и на выплаты детских пособий для мигрантов, дети которых находятся на родине, пишет Reuters.
Другой победой британского премьера стало то, что королевство никогда не примкнет к еврозоне. Более того, страна будет навсегда выведена из-под действия принципа Евросоюза о "все более тесном союзе народов Европы" (ever-closer union).
Кэмерон добился того, чтобы британский парламент был менее зависим от Брюсселя. ''Мы вернули власть в руки британского парламента и других национальных парламентов и ''красная карточка'' означает, что парламент Соединенного Королевства может работать с другими законодательными органами, чтобы блокировать нежелательные законодательные инициативы Брюсселя'', - заявил премьер-министр.
Как сообщает BBC, Кэмерон с уверенностью заметил, что особые условия для Британии в ЕС настолько хороши, что британцы теперь не захотят выходить из Евросоюза.  Однако мэр Лондона Борис Джонсон объявил о поддержке сторонников выхода Британии из Европейского Союза.
"Когда люди говорят о суверенитете, это не совсем то, что имеют в виду политики. Суверенитет - это возможность граждан, общественности контролировать свою жизнь, быть уверенными, что люди, которых они избирают, в состоянии принять важные и нужные законы. С Европой беда в том, что она размывает суверенитет Британии - и в вопросах занятости, и в вопросах пограничного контроля, и в вопросах прав человека, и по всяким мелочам", - заявил лондонский мэр журналистам.
Для противников членства Британии в ЕС такая поддержка в преддверии референдума, который назначен на 23 июня, является очень серьезным преимуществом, а также серьезным ударом лично по премьер-министру Дэвиду Кэмерону.