Մերկելն անվանել է իր կառավարման ամենադժվար փորձությունը
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը խոստովանել է, որ իր կառավարման 10 տարիների ընթացքում միգրացիոն ճգնաժամն ամենաբարդ խնդիրն է եղել, որին ինքը ստիպված է եղել բախվել։ Այս մասին նա հայտարարել է ARD հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում՝ միևնույն ժամանակ ընդգծելով, որ այդ ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցառումները ճիշտ են եղել:
«Ներկա պահին միգրացիոն ճգնաժամն ամենամեծ փորձությունն է այս պաշտոնում իմ գտնվելու ընթացքում… Սակայն, քանի դեռ ես կանցլեր եմ, լուծում եմ այն խնդիրները, որոնց բախվում է երկիրը։ …Ըստ այդմ՝ լավագույն ուղին նաև հանգստության և Գերմանիայի շահերի պահպանումն է»,- ասել է Մերկելը։
Մերկելը նաև հայտարարել է, որ ինքը ճգնաժամի կարգավորման համար այլընտրանքային ծրագիր չունի: Կանցլերի կարծիքով՝ սահմանների միակողմանի փակումը խնդրի լուծում չի:

Меркель определила самое сложное испытание за время своего правления
Канцлер Германии Ангела Меркель заявила, что миграционный кризис в Европе стал самым сложным испытанием за десять лет ее правления. Об этом она рассказала в интервью телеканалу ARD. При этом она считает правильными меры, которые были предприняты для решения вопроса с беженцами, передает lenta.ru.
"На сегодняшний момент кризис миграции - самое большое испытание за время моего пребывания на этом посту. Но пока я канцлер, я решаю те проблемы, с которыми встречается страна. Лучший путь при этом - также защищать спокойствие и интересы Германии", - отметила Меркель.
Канцлер также заявила, что у нее нет "плана Б" по преодолению миграционного кризиса. По мнению канцлера, одностороннее закрытие границы не решит проблему.