Մերկելն անվանել է իր կառավարման ամենադժվար փորձությունը
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը խոստովանել է, որ իր կառավարման 10 տարիների ընթացքում միգրացիոն ճգնաժամն ամենաբարդ խնդիրն է եղել, որին ինքը ստիպված է եղել բախվել։ Այս մասին նա հայտարարել է ARD հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում՝ միևնույն ժամանակ ընդգծելով, որ այդ ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցառումները ճիշտ են եղել:
«Ներկա պահին միգրացիոն ճգնաժամն ամենամեծ փորձությունն է այս պաշտոնում իմ գտնվելու ընթացքում… Սակայն, քանի դեռ ես կանցլեր եմ, լուծում եմ այն խնդիրները, որոնց բախվում է երկիրը։ …Ըստ այդմ՝ լավագույն ուղին նաև հանգստության և Գերմանիայի շահերի պահպանումն է»,- ասել է Մերկելը։
Մերկելը նաև հայտարարել է, որ ինքը ճգնաժամի կարգավորման համար այլընտրանքային ծրագիր չունի: Կանցլերի կարծիքով՝ սահմանների միակողմանի փակումը խնդրի լուծում չի:

German Chancellor Angela Merkel announced that the migration crisis in Europe has become the most difficult challenge for ten years of her reign. She told about it in interview to TV channel ARD. At the same time she believes the right measures were taken for the issue of refugees, Lenta.ru reports.
"To date, the migration crisis is the biggest challenge during my tenure. But while I am Chancellor, I solve the problems encountered by the country. The best way in this case - also protect the peace and interests of Germany", Merkel mentioned.
The Chancellor also said that she had no "plan B" to address the migration crisis. According to her, the unilateral closure of borders will not solve the problem.