Սուպեր երեքշաբթի. Թրամփը և Քլինթոնը հաղթում են
ԱՄՆ-ում նախագահական ընտրությունների ընտրարշավի կենտրոնական և կարելի է ասել ամենակարևոր իրադարձությունը՝ Սուպեր երեքշաբթին, որևէ անակնկալ չմատուցեց: Ինչպես և սպասվում էր, ԱՄՆ նախագահի պաշտոնին հավակնող միլիարդատեր հանրապետական Դոնալդ Թրամփը և նախկին պետքարտուղար, դեմոկրատ Հիլարի Քլինթոնը նախնական ընտրություններում (փրայմերիզ) առաջատարներն են:
Այսպես, նախնական տվյալներով՝ Նյու Հեմփշիրում, Հարավային Կարոլինայում և Նևադայում հաղթանակից հետո, այժմ Թրամփը հաղթում է այնպիսի կարևոր նահանգներում, ինչպիսիք են Ջորջիա, Ալաբամա, Թենեսի, Վիրջինիա նահանգները, ինչպես նաև Մասաչուսեթսում և Արկանզանսում:
Դեմոկրատական կուսակցության փրայմերիզում Հիլարի Քլինթոնը հաղթում է Ջորջիա, Վիրջինիա, Ալաբամա, Թենեսի, Արկանզաս, Մասաչուսեթս և Տեխաս նահանգներում:
Սուպերերեքշաբթիի հարաբերական անհաջողակ կարելի համարել հանրապետական Մարկո Ռուբիոյին, ում կուսակցական վերնախավը դիտարկում է որպես Թրամփի հիմնական այլընտրանք, սակայն նա հաղթել է միայն Մինեսոտա նահանգում:

"Супервторник" в США: Трамп и Клинтон уходят в отрыв
"Супервторник" в США, одно из главных событий президентской кампании, не преподнес больших сенсаций, приблизив к пониманию того, кто из демократов и республиканцев выйдет в финал битвы за Белый дом, передает РИА Новости.
Как и ожидалось, лидеры предвыборной гонки демократ Хилари Клинтон и республиканец Дональд Трамп укрепили свои позиции. После успехов в Нью-Гемпшире, Южной Каролине и Неваде Трамп, согласно предварительным данным, нанес поражение своим соперникам в таких важных штатах, как Виргиния, Джорджия, Теннесси и в Алабаме, а также в Массачусеттсе, Арканзасе. Итого на счету эксцентричного миллиардера шесть побед в "супервторник" и девять в общей сложности.
Успех Клинтон был предсказуем - согласно большинству социологических опросов она претендовала на победу в самых главных штатах "супервторника". Эти ожидания оправдались: экс-госсекретарь празднует успех в Техасе, Джорджии, Виргинии и Массачусеттсе. Кроме того, за ней остались Теннесси, Алабама и Арканзас.
Относительным неудачником "супервторника" можно считать республиканца Марко Рубио: партийная верхушка рассматривала как главную альтернативу Трампу, но он выиграл лишь в небольшой Миннесоте, чем окончательно спутал планы истеблешмента.