Իրանն ընտրություններից հետո. ի՞նչ կփոխվի երկրի ներսում և նրա սահմաններից դուրս
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում ամփոփում են Խորհրդարանի և Իմաստունների խորհրդի ընտրությունների արդյունքները։ Ռեֆորմիստների և չափավորները ընտրություններից առաջ կոալիցիա կազմեցին և համատեղ ցուցակ ներկայացրին, որը ստացավ «Հույսի ցուցակ» անվանումը: Նրանց հիմնական մրցակիցը պահպանողականների ճամբարն էր:
Պայմանական ասած, ռեֆորմիստների ճակատը հայտարարում է իր հաղթանակի մասին. մայրաքաղաքում մեծամասնական ընտրակարգով անցկացված ընտրությունների արդյունքում նրանց հաջողվեց ստանալ Թեհրանի համար նախատեսված պատգամավորական բոլոր 30 աթոռները: Ինչ վերաբերում է գյուղական շրջաններին, ապա այստեղ, ինչպես և ակնկալվում էր, ավելի ամուր էին պահպանողականների դիրքերը։ Ընդհանուր առմամբ ընտրությունների առաջին փուլի արդյունքներով Իրանի խորհրդարան անցան 80 ռեֆորմիստ և 60 անկախ թեկնածուներ, որոնց մեծ մասը չափավորներ են: Պահպանողականներին բաժին ընկավ 290 պատգամավորական աթոռներից 76-ը: Մնացած 62 տեղերի համար պայքարը կշարունակվի ընտրությունների երկրորդ փուլում (այս տվյալները դեռևս վերջնական չեն)Որպես կրոնական փոքրամասնություն` հայկական համայնքին Իրանի խորհրդարանում 2 տեղ է հատկացված: Իրանահայ թեկնածուներից ընտրվել են Կարեն Խանլարյանն ու Ժորժ Աբրահամյանը:
Ոչ պակաս կարևոր նշանակություն ունեին նաև Հոգևոր առաջնորդին ընտրող և  վերջինիս գործունեությունը վերահսկող Իմաստունների խորհրդի ընտրությունները, քանի որ այս խորհրդի անդամներն առաջիկա 8 տարվա ընթացքում կարող են նոր Հոգևոր առաջնորդ ընտրել՝ հաշվի առնելով ներկա առաջնորդ  76-ամյա Այաթոլլահ Ալի Խամենեիի առողջության մասին շրջանառվող լուրերը: Հատկանշական է, որ այս խորհրդում էապես ամրապնդվել է ռեֆորմիստների դիրքերը: Իմաստունների խորհրդի համար մայրաքաղաքին հատկացված 16 տեղերից 15-ը ևս ռեֆորմիստներինն է։ Ընդ որում, առաջին հորիզոնականում է նախագահ Հասան Ռոուհանիի աջակից և արտաքին քաղաքական հարցերում առավել ազատական հայացքներ ունեցող այաթոլլահ  Հաշեմի Ռաֆսանջանին, ում անունը շրջանառվում է որպես Իրանի հաջորդ Հոգևոր առաջնորդի հնարավոր թեկնածու։ Իմաստունների խորհրդի 88 անդամներից 52-ը ռեֆորմիստների ցուցակից են:
Իրականում դժվար է խոսել որևէ ճամբարի հաղթանակի մասին, և դրա համար մի շարք պատճառներ կան: Նախ, ռեֆորմիստներիև պահպանողականների միջև սահմանն ամենևին հստակ չէ։ Բացի այդ, ռեֆորմիստների թեկնածուների մեծ մասը Սահմանադրության պահապանների խորհրդի կողմից զրկվել է ընտրություններին մասնակցելու հնարավորությունից։ Հետևաբար, դժվար է միանշանակ խոսել ռեֆորմիստական և պահպանողական ճամբարների բաժանման կամ ռեֆորմիստների հաղթանակի մասին։
Ընտրությունները կարևոր նշանակություն ունեին Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի համար, ով, ամենայն հավանականությամբ, մտադիր է մյուս տարի կրկին առաջադրել իր թեկնածությունը նախագահական ընտրություններին: Այս ընտրությունները որոշ առումով դիտարկվում էին որպես նրա արտաքին քաղաքական կուրսին հանրային աջակցության թեստ։ Հետևաբար, կարելի է ակնկալել, որ բարեփոխիչների ճամբարի «հաղթանակը» էապես կբարելավի Ռոհանիի դիրքերը երկրի ներսում` հնարավորություն տալով շարունակել Արևմուտքի հետ լարվածության թուլացման և երկրի ներսում տնտեսական բարեփոխումների զգուշավոր քաղաքականությունը։
Ընդհանուր առմամբ, սա դրական ազդակ է նաև մերձավորարևելյան տարածաշրջանի համար, որտեղ շիական և սուննիական ուժերի միջև պայքարը նոր թափ է ստացել: Արևմուտքի հետ լարվածության թուլացման քաղաքականությունը և դրա արդյունքում տարածաշրջանում Իրանի դիրքերի ամրապնդումը հնարավորություն կտա խուսափել հավելյալ լարվածությունից առանց այն էլ խիստ պայթյունավտանգ մերձավորարևելյան տարածաշրջանում:
Իհարկե չպետք է մոռանալ, որ Իրանը կրոնապետական կառուցվածք և փակ քաղաքական համակարգ ունեցող երկիր է, որտեղ ողջ իշխանությունն, ըստ էության, բխում է երկրի Հոգևոր առաջնորդից: Նա ուղղակի կամ անուղղակի կերպով վերահսկում է երկրի գործադիր, օրենսդիր և դատական իշխանություններն, ինչպես նաև ռազմական ուժերը: Երկրի ներքին և արտաքին քաղաքականությանն առնչվող բոլոր կարևոր որոշումները կայացվում են նրա համաձայնությամբ:
Հետևաբար, ակնկալել, թե նոր խորհրդարանի կամ Իմաստունների խորհրդի ձևավորումը կարող է կտրուկ փոփոխություններ մտցնել երկրի կյանքում, հատկապես արտաքին քաղաքականության մեջ, այնքան էլ իրատեսական չէ:

Iran after the Elections: What will Change Inside and Outside the Country?
The Islamic Republic of Iran summarizes the results of the elections of Parliament and the Assembly of Experts. Before the elections reformists and moderates formed a coalition and presented a joint list which was named "Hope List". Their main rival was the conservative camp.
Reformist Front declares its victory. They managed to get all the 30 parliamentary seats that were given to Tehran. As for rural areas, conservatives had stronger positions, as it was expected. In general in result of the first round of elections 80 reformists and 60 independent candidates (most of them moderates) entered the Iranian parliament. Conservatives won 76 of 290 parliamentary seats (there are no final results yet). Competition for the remaining 62 seats will continue in the second round of elections. Armenian community in Iran as a religious minority has two seats in the Iranian parliament. This time Karen Khanlarian and George Abrahamian have been elected.
The elections of the Assembly of Experts that elects the Supreme Leader and controls his activity were no less important as the members of the Assembly may choose a new leader within 8 years taking into account the rumors about the 76-year-old leader Ayatollah Ali Khamenei's health. It is notable that the positions of reformists have been strengthened in this important Assembly. They managed to get 52 of all 88 seats.
In reality it is hard to speak about the victory of any side and there are several reasons. First of all, the dividing line between reformists and conservatives is not clear at all. Secondly, most of the reformists have been deprived of the opportunity to participate in the elections by the Iranian Guardian Council of the Constitution. Thus, it is hard to speak definitely about the victory of reformist and conservative camps or their clear partition.
The elections were very important for the Iranian President Hassan Rouhani who will probably again run for the presidential elections next year. These elections have been somehow considered to be a public support test for his foreign policy. And it is expected that the "victory" of his supporters will strengthen his positions inside the country and give him a chance to continue the cautious policy of easing tensions with the West and economic reforms.
In general, it is also a positive impulse for the Middle East, where the struggle between the Shiite and Sunni forces has got a new impetus. The policy of easing tensions with the West and Iran’s new role will give a chance to avoid further tensions in the region that is already explosive.
Of course, one should not forget that Iran has theocratic structure and closed political system, where the whole power, in fact, comes out from the country's Supreme Leader. He directly or indirectly controls the executive, legislative and judicial authorities as well as the military forces. All the important decisions concerning Iran’s internal and foreign policy are made in accordance to his consent.
Thus, it is not realistic to expect that the new parliament or the Assembly of Experts can bring serious changes in the country's life, especially in terms of the foreign policy.