Իրանն ընտրություններից հետո. ի՞նչ կփոխվի երկրի ներսում և նրա սահմաններից դուրս
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում ամփոփում են Խորհրդարանի և Իմաստունների խորհրդի ընտրությունների արդյունքները։ Ռեֆորմիստների և չափավորները ընտրություններից առաջ կոալիցիա կազմեցին և համատեղ ցուցակ ներկայացրին, որը ստացավ «Հույսի ցուցակ» անվանումը: Նրանց հիմնական մրցակիցը պահպանողականների ճամբարն էր:
Պայմանական ասած, ռեֆորմիստների ճակատը հայտարարում է իր հաղթանակի մասին. մայրաքաղաքում մեծամասնական ընտրակարգով անցկացված ընտրությունների արդյունքում նրանց հաջողվեց ստանալ Թեհրանի համար նախատեսված պատգամավորական բոլոր 30 աթոռները: Ինչ վերաբերում է գյուղական շրջաններին, ապա այստեղ, ինչպես և ակնկալվում էր, ավելի ամուր էին պահպանողականների դիրքերը։ Ընդհանուր առմամբ ընտրությունների առաջին փուլի արդյունքներով Իրանի խորհրդարան անցան 80 ռեֆորմիստ և 60 անկախ թեկնածուներ, որոնց մեծ մասը չափավորներ են: Պահպանողականներին բաժին ընկավ 290 պատգամավորական աթոռներից 76-ը: Մնացած 62 տեղերի համար պայքարը կշարունակվի ընտրությունների երկրորդ փուլում (այս տվյալները դեռևս վերջնական չեն)Որպես կրոնական փոքրամասնություն` հայկական համայնքին Իրանի խորհրդարանում 2 տեղ է հատկացված: Իրանահայ թեկնածուներից ընտրվել են Կարեն Խանլարյանն ու Ժորժ Աբրահամյանը:
Ոչ պակաս կարևոր նշանակություն ունեին նաև Հոգևոր առաջնորդին ընտրող և  վերջինիս գործունեությունը վերահսկող Իմաստունների խորհրդի ընտրությունները, քանի որ այս խորհրդի անդամներն առաջիկա 8 տարվա ընթացքում կարող են նոր Հոգևոր առաջնորդ ընտրել՝ հաշվի առնելով ներկա առաջնորդ  76-ամյա Այաթոլլահ Ալի Խամենեիի առողջության մասին շրջանառվող լուրերը: Հատկանշական է, որ այս խորհրդում էապես ամրապնդվել է ռեֆորմիստների դիրքերը: Իմաստունների խորհրդի համար մայրաքաղաքին հատկացված 16 տեղերից 15-ը ևս ռեֆորմիստներինն է։ Ընդ որում, առաջին հորիզոնականում է նախագահ Հասան Ռոուհանիի աջակից և արտաքին քաղաքական հարցերում առավել ազատական հայացքներ ունեցող այաթոլլահ  Հաշեմի Ռաֆսանջանին, ում անունը շրջանառվում է որպես Իրանի հաջորդ Հոգևոր առաջնորդի հնարավոր թեկնածու։ Իմաստունների խորհրդի 88 անդամներից 52-ը ռեֆորմիստների ցուցակից են:
Իրականում դժվար է խոսել որևէ ճամբարի հաղթանակի մասին, և դրա համար մի շարք պատճառներ կան: Նախ, ռեֆորմիստներիև պահպանողականների միջև սահմանն ամենևին հստակ չէ։ Բացի այդ, ռեֆորմիստների թեկնածուների մեծ մասը Սահմանադրության պահապանների խորհրդի կողմից զրկվել է ընտրություններին մասնակցելու հնարավորությունից։ Հետևաբար, դժվար է միանշանակ խոսել ռեֆորմիստական և պահպանողական ճամբարների բաժանման կամ ռեֆորմիստների հաղթանակի մասին։
Ընտրությունները կարևոր նշանակություն ունեին Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի համար, ով, ամենայն հավանականությամբ, մտադիր է մյուս տարի կրկին առաջադրել իր թեկնածությունը նախագահական ընտրություններին: Այս ընտրությունները որոշ առումով դիտարկվում էին որպես նրա արտաքին քաղաքական կուրսին հանրային աջակցության թեստ։ Հետևաբար, կարելի է ակնկալել, որ բարեփոխիչների ճամբարի «հաղթանակը» էապես կբարելավի Ռոհանիի դիրքերը երկրի ներսում` հնարավորություն տալով շարունակել Արևմուտքի հետ լարվածության թուլացման և երկրի ներսում տնտեսական բարեփոխումների զգուշավոր քաղաքականությունը։
Ընդհանուր առմամբ, սա դրական ազդակ է նաև մերձավորարևելյան տարածաշրջանի համար, որտեղ շիական և սուննիական ուժերի միջև պայքարը նոր թափ է ստացել: Արևմուտքի հետ լարվածության թուլացման քաղաքականությունը և դրա արդյունքում տարածաշրջանում Իրանի դիրքերի ամրապնդումը հնարավորություն կտա խուսափել հավելյալ լարվածությունից առանց այն էլ խիստ պայթյունավտանգ մերձավորարևելյան տարածաշրջանում:
Իհարկե չպետք է մոռանալ, որ Իրանը կրոնապետական կառուցվածք և փակ քաղաքական համակարգ ունեցող երկիր է, որտեղ ողջ իշխանությունն, ըստ էության, բխում է երկրի Հոգևոր առաջնորդից: Նա ուղղակի կամ անուղղակի կերպով վերահսկում է երկրի գործադիր, օրենսդիր և դատական իշխանություններն, ինչպես նաև ռազմական ուժերը: Երկրի ներքին և արտաքին քաղաքականությանն առնչվող բոլոր կարևոր որոշումները կայացվում են նրա համաձայնությամբ:
Հետևաբար, ակնկալել, թե նոր խորհրդարանի կամ Իմաստունների խորհրդի ձևավորումը կարող է կտրուկ փոփոխություններ մտցնել երկրի կյանքում, հատկապես արտաքին քաղաքականության մեջ, այնքան էլ իրատեսական չէ:

Иран после выборов: что изменилось внутри страны и за ее пределами?
В Исламской республике Иран обобщаются результаты прошедших выборов в парламент и Совет экспертов. Реформаторы и умеренные силы перед выборами создали коалицию и представили общий список, который получил название "Список надежды". Их основным соперником был лагерь консерваторов.
Говоря условно, фронт реформаторов объявил о своей победе: на мажоритарных выборах в столице страны Тегеране им удалось получить все имеющиеся 30 мест в парламенте. Что касается сельских районов, то здесь, как и предполагалось, более сильными оказались позиции консерваторов. В общей сложности, по результатам первого тура в парламент Ирана прошли 80 реформаторов и 60 независимых кандидатов, большая часть которых считается представителями умеренных сил. Консерваторам досталось 76 мест из 290. За остальные 62 места борьба будет продолжена во втором туре (эти данные еще не являются окончательными). Как религиозному меньшинству, армянской общине в парламенте Ирана предоставляется два места. Из представителей иранских армян в парламент прошли Карен Ханларян и Жорж Абраамян.
Не менее важное значение имели также выборы в Совет экспертов, который избирает и контролирует деятельность духовного лидера страны, поскольку члены этого Совета в ближайшие 8 лет могут избрать нового духовного лидера, учитывая слухи по поводу здоровья нынешнего 76-летнего лидера Аятоллы Али Хаменеи. Знаменательно, что в этом Совете существенно укрепились позиции реформаторов. 15 мест из 16-и, выделенных для Совета экспертов в столице, также принадлежат реформаторам. К тому же, на первой горизонтали находится сторонник Хасана Роухани, имеющий наиболее либеральные взгляды во внешней политике Аятолла Хашеми Рафсанджани, чье имя фигурирует в качестве возможного претендента на роль следующего Духовного лидера Ирана. 52 члена из 88-и в Совете экспертов - из списка реформаторов.
На самом деле трудно говорить о победе какого-либо из лагерей, и для этого есть ряд причин. Во-первых, граница между реформаторами и консерваторами совершенно не четкая. Кроме того, большая часть кандидатов от реформаторов Советом стражей Конституции была лишена возможности участвовать в выборах. Следовательно, трудно однозначно говорить о разделении лагерей реформистов и консерваторов или о победе реформаторов.
Выборы имели важное значение для президента Ирана Хасана Роухани, который, по всей вероятности, намерен снова предложить свою кандидатуру на президентских выборах. Настоящие выборы в определенном смысле рассматривались в качестве теста по общественной поддержке его внешнеполитического курса. Следовательно, можно ожидать, что "победа" лагеря реформаторов существенно улучшит позиции Роухани внутри страны, одновременно давая возможность продолжать политику ослабления напряженности с Западом и осторожных экономических реформ внутри страны.
В общей сложности, это является положительным импульсом и для ближневосточного региона, где борьба между силами шиитов и суннитов набирает новые обороты. Политика ослабления напряженности с Западом и, вследствие этого, укрепление позиций Ирана в регионе, позволит избежать дополнительной напряженности в и без того черезчур взрывоопасном ближневосточном регионе.
Конечно, нельзя забывать, что Иран является страной с религиозной, закрытой политической системой, где вся власть, по сути, исходит от Духовного лидера страны. Он непосредственно или косвенным образом контролирует исполнительную, законодательную и судебную власти страны, как и вооруженные силы. Все важнейшие решения, относящиеся к внутренней или внешней политике страны, принимаются с его согласия.
Следовательно, ожидать, что формирование нового парламента или Совета экспертов может принести резкие изменения в жизнь Ирана, особенно в его внешней политике – не совсем реалистично.