«Եվրատեսիլ 2016». 3 հայ 3 տարբեր երկրից
Երգի «Եվրատեսիլ» 61-րդ մրցույթը կկայանա Շվեդիայի մայրաքաղաք Ստոկհոլմում: Հենց Շվեդիան է հաղթել Վիեննայում կայացած «Եվրատեսիլ 2015» մրցույթում Մոնսա Սելմերլյովի կատարած  «Heroes» երգով: Շվեդիան երաժշտական այս մրցույթը կհյուրընկալի արդեն վեցերորդ անգամ: Նրանից երեք տարի պահանջվեց 2012թ-ի հաջողությունը կրկնելու համար, երբ մրցույթում հաղթել էր շվեդ երգչուհի Լորինը: Մրցույթը կկազմակերպի SVT շվեդական ազգային հեռուստա-ռադիոընկերությունը՝ Եվրոպական հեռարձակողների միության գլխավորությամբ:
«Եվրատեսիլ 2016»-ին կմասնակցեն մրցույթի պատմության մեջ ռեկորդային քանակությամբ մասնակիցներ՝ 43 երկիր: Այս տարի մրցույթ են վերադառնում Բուլղարիան, Բոսնիա և Հերցոգովինան, Ուկրաինան և Խորվաթիան: Նախորդ տարվա նորեկ Ավստրալիան այս տարի ևս հաստատել է իր մասնակցությունը: «Եվրատեսիլ 2016»-ին, սակայն, հրաժարվել է մասնակցել Պորտուգալիան:
Մրցույթի երկու կիսաեզրափակչները տեղի կունենան մայիսի 10-ին և 12-ին, իսկ եզրափակիչը՝ մայիսի 14-ին:
«Եվրատեսիլ 2016»-ին Հայաստանը կներկայացնի Իվետա Մուկուչյանը: Նա ելույթ կունենա մայիսի 10-ին կայանալիք կիսաեզրափակչում և կներկայացնի "Love Wave" երգը: Երգի երաժշտության հեղինակներն են Լիլիթ և Լևոն Նավասարդյանները, իսկ բառերը հեղինակել են Իվետան և Ստեֆանի Կրաֆչֆիլդը: Երգի տեսանյութը պատրաստել են Հայաստանի Առաջին հանրային հեռուստաընկերությունը և գերմանական «BLACKSHEEP Communications» ընկերությունը:
www.eurovision.tv
Սակայն, Իվետա Մուկուչյանը «Եվրատեսիլ 2016»-ի միակ հայ մասնակիցը չի լինելու: Վրաստանն այս տարի ներկայացնելու է հայազգի երաժիշտ Նիկա Քոչարովը՝  YoungGeorgian Lolitaz խմբի հետ: Նշենք, որ խմբի երեք անդամներից ևս երկուսն ազգությամբ հայ են (Գիորգի և Դիմա Հովհաննիսյաններ): Մրցույթում նրանք հանդես կգան "Midnight Gold" երգով:  Նշենք, որ Նիկա Քոչարովը Վալերի Քոչարովի որդին է, ով Վրաստանում առաջին ռոք երաժիշտներից է և «Բլից» խմբի հիմնադիրը, որը ԽՍՀՄ-ում հայտնի էր Բիթլզի երգերի իր cover-ներով:
www.youtube.comՈւկրաինայի ներկայացուցիչ Ջամալան (Սուսաննա Ջամալադինովա) ևս հայուհի է՝ մոր կողմով (հայրը՝ Ղրիմի թաթար): Նա սկսել է երաժշտությամբ զբաղվել դեռ վաղ տարիքից: Երաժշտական դաստիարակություն Ջամալային տվել է գործիքավորող Գենադի Ասատուրյանը, ով նրա մոտ փոքրուց սերմանել է սեր դեպի ջազ երաժշտություն: «Եվրատեսիլ 2016»-ին Ջամալան կներկայացնի "1944" երգը, որն արդեն հասցրել է դառնալ տարաբնույթ հակասությունների պատճառ:
Երեք հայ կներկայացնեն երեք տարբեր երկիր «Եվրատեսիլ 2016» երգի մրցույթին և, ըստ նախնական կանխատեսումների, կանցնեն եզրափակիչ: Հայկական սփյուքն, անշուշտ, չի կարող անտարբեր մնալ իր հայրենակիցների նկատմամբ: Թող հաղթի լավագույնը…

Eurovision Song Contest 2016: 3 Armenians from 3 Countries
61st Eurovision Song Contest  will be held in Stockholm, Sweden. The country has become the winner of the previous contest "Eurovision 2015", held in Vienna, with the song "Heroes" by Måns Zelmerlöw. Sweden will host the competition for the sixth time. It took 3 years for the country to repeat the success of 2012, the winner being Lauren. The contest will be carried out by the Swedish National Broadcasting Company SVT led by the European Broadcasting Union.
The "Eurovision 2016" for the first time in the history of the contest will take a record number of participating countries - 43. This year, Bulgaria, Bosnia and Herzegovina, Croatia and Ukraine returned to the contest. Last year’s newcomer country, Australia continues its participation, while Portugal refused to participate in the competition.
The dates of the two semi-finals are May 10 and May 12, and the final competition will be held on May 14, 2016.
wiwibloggs.com
Singer Iveta Mukuchyan will represent Armenia at Eurovision 2016. She will perform in the first semi-final on May 10 with the song "Love Wave". The song has been composed by Lilith Navasardyan and Levon Navasardyan, and Iveta wrote the lyrics alongside Stephanie Crutchfield. The video is co-pruducted by The first public television channel of Armenian and German company BLACKSHEEP Communications.
www.eurovision.tv
It is interesting to note that Iveta Mukuchyan will not be the only Armenian in the contest. Georgia will be represented by Armenian Nika Kocharov (frontman) and his group Young Georgian Lolitaz. It should be noted that two of the three band members are also Armenians: Giorgi and Dima Hovhannisyans. At the contest, they will perform the song "Midnight Gold". Nika Kocharov is Valery Kocharova's son, who is one of the pioneers of rock music in Georgia and the founder of the "Blitz", known in the Soviet Union with their covers on the Beatles.
www.youtube.comUkraine's representative Jamal (full name Susanna Dzhamaladinova) is also an Armenian on her mother's side (father is a Crimean Tatar). Jamala began studying music since early childhood. From the musical point Jamala was raised by arranger Gennady Astsaturyan who from childhood taught her to jazz. On the "Eurovision 2016" Jamala will perform song "1944" which has already become the subject of various disputes.
Three Armenians from the three countries will perform at the Eurovision Song Contest and according to initial estimates, they will pass to the final. The Armenian Diaspora of course cannot remain indifferent to his compatriots. We wish them success and good performances. May win the best…!