ԱՄՆ-ը կաջակցի Իսրայելի ռազմական գերակայությանը. Բայդեն
Ամերիկան մտադիր է աջակցել Իսրայելի որակական և քանակական ռազմական գերակայությանը բոլոր հավանական հակառակորդների նկատմամբ: այս մասին Երուսաղեմում հայտարարել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենը:
Նշենք, որ Երուսաղեմ նրա այցը տեղի է ունենում առաջիկա տասնամյակի ընթացքում Իսրայելին ամերիկյան ռազմական օգնության շարունակության վերաբերյալ բանակցությունների թեժ պահին:
«Մենք հակված ենք այն բանին, որ երաշխավորենք Իսրայելին իրեն բոլոր լուրջ արտաքին սպառնալիքներից պաշտպանելու հնարավորությունը, աջակցել նրա որակական գերակայությանը դրա համար անհրաժեշտ քանակություններում»,- ասել է Բայդենը:
Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն չի թաքցնում, որ Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների չեղարկումից հետո ակնկալում է ռազմական օգնության ավելացում: Գործող համաձայնագրով Իսրայելը ԱՄՆ-ից տարեկան ստանում է 3,1 մլրդ դոլար ռազմական աջակցություն

Байден: США будут поддерживать военное превосходство Израиля
Америка намерена поддерживать качественное и количественное военное превосходство Израиля над всеми вероятными противниками, пообещал в среду вице-президент США Джо Байден.
Его визит в Иерусалим, где он встретился с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху, проходит в разгар переговоров о продолжении на ближайшее десятилетие американской военной помощи еврейскому государству, пишет РИА Новости.
"Мы привержены тому, чтобы гарантировать Израилю возможность защищать себя от всех серьезных угроз, поддерживать его качественное превосходство в необходимых для этого количествах", — сказал Байден журналистам после встречи с Нетаньяху.
Премьер Израиля не скрывает, что ждет увеличения ее масштабов, чтобы уравновесить возросшие после снятия санкций возможности Ирана. По нынешнему соглашению, срок действия которого истекает в 2017 году, Израиль получает от США 3,1 миллиарда долларов в год.