ԱՄՆ-ում ընտրապայքարն ագրեսիվ ընթացք է ստանում
ԱՄՆ ընտրությունների առաջին փուլի՝ փրայմերիզի ավարտին մոտենալու հետ մեկտեղ, ԱՄՆ բնակիչները  կարող են ևս մեկ անգամ ականատես լինել ագրեսիվ ընտրապայքարի, ինչպես դա եղավ 1968 թվականին, երբ հանրապետական թեկնածու Ռիչարդ Նիքսոն  հաղթեց դեմոկրատ թեկնածու Հյուբերտ Համֆրիին:
Անցած ուրբաթ հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփի՝ Չիկագոյում տեղի ունեցած նախընտրական հավաքի ժամանակ, թեկնածուի կողմնակիցների  և հակառակորդների միջև ընդհարում տեղի ունեցավ: Թրամփին հակառակվողների շարքում հիմնականում  աֆրոամերիկացիները և լատինացիներն էին, ովքեր դեմ եմ հարապետական թեկնածուի հակամիգրացիոն դիրքորոշմանը: Վերջիններս հավաքին եկել էին «Ճնշել Թրամփին» (Trump trump) պաստառներով, իսկ նրանց հակառակորդները՝ Թրամփի կողմնակիցները՝  «Մենք Թրամփին ենք ուզում» (We want Trump ) պաստառներով:
Ինչպես և սովորաբար պատահում է, միջադեպից հետո դեմոկրատները և Թրամփին աջակցող հանրապետականները սկսեցին միմյանց մեղադրել ագրեսիա հրահրելու մեջ: Պատկերն ավելի լավ հասկանալու համար անդրադառնանք մի շարք կարևոր հանգամանքների:
Զուգահեռներ անցկացնելով 1968 թվականի հետ՝ նշենք, որ երկու ընտրությունների ընթացքում էլ իրադարձությունների  էպիկենտրոն դարձավ  Չիկագոն իր ոչ միատարր  բնակչությամբ՝ կազմված թե′ սպիտակամորթներից, թե′ աֆրոամերիկացիներից: Խառը  բնակչությամբ նման բնակավայրերը սովորաբար  առավել զգայուն են  ցանկացած տեսակի խտրականությանը:
Մինչդեռ հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփի  աջակիցներն իրենց կոչում են «Լուռ մեծամասնություն» (Silent Majority), որը խորհրդանշում է «ԱՄՆ սպիտակամորթ բնակչությանը, որը  բողոքում է սևամորթների կողմից իրենց դեմ իրականացվող խտրականության դեմ»: Այս տերմինը 1968 թվականին  օգտագործվել է նաև Նիքսոնի կողմից:
Թրամփը, ԱՄՆ սպիտակամորթ և սևամորթ բնակչության միջև նման ջրբաժան անցկացնելով և  պաշտպանելով սպիտակամորթներին, ըստ էության վերադառնում է հանրապետականների այսպես կոչված  «Հարավային ռազմավարությանը» (Southern Strategy): Այս ռազմավարությունը ենթադրում է սևամորթների դեմ խտրականություն դրսևորելու միջոցով շահել սպիտակամորթների վստահությունը (ռազմավարություն, որ օգտագործվել է նաև ԱՄՆ նախագահ Նիքսոնի կողմից): Այս տեսանկյունից զարմանալի չէ, որ հանրապետական թեկնածուի նման ռազմավարությունը, ինչպես դա եղավ նաև 1968 թվականին, երկրում առաջացնում է բախումներ հանրության տարբեր խմբերի ներկայացուցիչների միջև:
Վերոնշյալը փաստում է,  որ հանրապետականները, ի դեմս Թրամփի, ընտրարշավում հանրության տարբեր խմբերի միջև նման բախումների հրահրման հիմնական մեղավորներն են, սակայն միամիտ կլինի այս հարցում դեմոկրատներին բացարձակ անմեղ համարել:
Ասվածը հիմնավորելու համար, բավական է ուղղակի անդրադառնալ Չիկագոյում  ուրբաթ օրը տեղի ունեցած զարգացումներից հետո Իլյա Շեյմանի՝ Սորոս հիմնադրամի կողմից ֆինանսավորվող  MoveOn.org քաղաքական շարժման տնօրենի, կողմից հնչած հայտարարությանը: Շեյմանը փաստացի  ստանձնել է տեղի ունեցած բռնության ողջ պատասխանատվությունը և անգամ սպառնացել, որ նման միջադեպերը ուղեկցելու են Թրամփին իր ողջ քարոզարշավի ընթացքում: Հիշենք, որ Սորոս հիմնադրամը, ինչպես  նախկինում, այնպես էլ այսօր հանդիսանում է դեմոկրատ թեկնածուների հիմնական հովանավորը:  Օրինակ, այս քարոզարշավի  ընթացքում հիմնադրամը Հիլարի Քլինթոնին աջակցող «Priorities USA Action» Super PAC-ին է արդեն փոխանցել 8 միլիոն ԱՄՆ դոլար:
Ուստի, ամփոփելով պետք է փաստենք, որ երկու կուսակցության ներկայացուցիչներն էլ իրենց բաժին պատասխանատվությունն են կրում ԱՄՆ հանրության  տարբեր խմբերի միջև նման կոնֆլիկտներ հրահրելու հարցում, որը չի կարող էլ ավելի չխորացնել նրանց միջև արդեն իսկ առկա ջրբաժանները: Իրավիճակը շատ նման է կրակի հետ խաղալուն, որը երկարաժամկետ հեռանկարում չի կարող բխել կուսակցություններից և ոչ մեկի շահերից: Եթե անգամ կուսակցություններից որևէ մեկին հաջողվի, ռասիզմը որպես խաղաքարտ օգտագործելով, ի վերջո հաղթել ընտրութուններում, ապագայում այդ կուսակցությունը կարող է կանգնել էլ ավելի պառակտված հանրությունը միավորելու մարտահրավերի առաջ, որը առաջին հերթի չի բխելու ընտրություններում  հաղթած և արդեն իշխող այդ կուսակցության շահերից:

Предвыборная борьба в США принимает агрессивную форму
С приближением к окончанию первого этапа выборов в США – праймеризов, жители США могут еще раз стать свидетелями агрессивной предвыборной борьбы, как это случилось в 1968-ом году, когда кандидат от республиканцев Ричард Никсон победил демократа Хьюберта Хэмфри.
В прошлую пятницу, во время предвыборного митинга республиканского кандидата Дональда Трампа в Чикаго, имело место столькновение между сторонниками и противниками кандидата. В ряду противников Трампа в основном были афроамериканцы и латиноамериканцы, которые были против антимиграционных позиций республиканского кандидата. Последние пришли на митинг с плакатами "Давить на Трампа" (Trump trump), а их противники – сторонники Трампа - с плакатами "Мы желаем Трампа" (We want Trump).
Как обычно и бывает в таких случаях, после инцидента демократы и поддерживающие Трампа республиканцы начали обвинять друг друга в иницировании агрессии. Для полного восприятия картины обратимся к некоторым очень важным обстоятельствам.
Проводя параллели с 1968-ым годом, отметим, что в обеих случаях эпицентром предвыборных событий стал Чикаго со своим неоднородным населением, состоящим как из белых, так и афроамериканцев. Подобные места со смешанным населением обычно чувствительны к любому виду дискриминации. Между тем, сторонники республиканского кандидата Дональда Трампа называют себя "молчаливым большинством" (Silent Majority), что символизирует "белое население США, которое жалуется против дискриминации, осуществляемой по отношению к ним со стороны чернокожих". Этот термин был использован также в 1968-ом году со стороны Никсона.
Трамп, проводя подобный водораздел между белым и чернокожим населением и защищая белых, по сути возвращается к т.н. "Южной стратегии" республиканцев (Southern Strategy). Эта стратегия предполагает путем дискриминационных мер по отношению к чернокожим получить доверие белых (стратегия, которая применялась и со стороны президента США Никсона). С этой точки зрения неудивительно, что подобная стратегия республиканского кандидата, как это случилось и в 1968-ом году, вызвала столкновения между представителями различных слоев населения.
Вышеизложенное доказывает, что республиканцы в лице Трампа в предвыборный период являются основными виновниками в провоцировании подобных столкновений между различными слоями населения. Однако будет наивным в этом вопросе считать демократов совершенно безвинными. Для обоснования сказанного достаточно просто обратиться к прозвучавшему в прошедшую пятницу в Чикаго заявлению Ильи Шермана, директора политического движения MoveOn.org, финансируемого фондом Сороса. Шерман фактически взял на себя всю ответственность за произошедшее насилие и даже угрожал, что подобные инциденты будут сопровождать Трампа во все предвыборное время. Вспомним, что фонд Сороса - как раньше, так и сегодня - является основным спонсором кандидатов от демократов. Например, в течение этого предвыборного периода фонд передал поддерживающей Хилари Клинтон "Priorities USA Action" Super PAC 8 миллионов долларов США.
Следовательно, обобщая сказанное, должны зафиксировать, что представители обеих партий имеют долю собственной ответственности в вопросе провоцирования подобных конфликтов между различными группами общества, что не может не углублять более уже существующий между ними водораздел. Ситуация очень схожа с игрой с огнем, что в перспективе не может исходить из интересов ни одной из партий. Если даже одной из партий удастся, используя расизм, победить на выборах, в дальнейшем эта партия может предстать перед вызовом объединять более раздробленное общество, что в первую очередь не следует из интересов уже победившей и правящей партии.