ԱՄՆ-ում ընտրապայքարն ագրեսիվ ընթացք է ստանում
ԱՄՆ ընտրությունների առաջին փուլի՝ փրայմերիզի ավարտին մոտենալու հետ մեկտեղ, ԱՄՆ բնակիչները  կարող են ևս մեկ անգամ ականատես լինել ագրեսիվ ընտրապայքարի, ինչպես դա եղավ 1968 թվականին, երբ հանրապետական թեկնածու Ռիչարդ Նիքսոն  հաղթեց դեմոկրատ թեկնածու Հյուբերտ Համֆրիին:
Անցած ուրբաթ հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփի՝ Չիկագոյում տեղի ունեցած նախընտրական հավաքի ժամանակ, թեկնածուի կողմնակիցների  և հակառակորդների միջև ընդհարում տեղի ունեցավ: Թրամփին հակառակվողների շարքում հիմնականում  աֆրոամերիկացիները և լատինացիներն էին, ովքեր դեմ եմ հարապետական թեկնածուի հակամիգրացիոն դիրքորոշմանը: Վերջիններս հավաքին եկել էին «Ճնշել Թրամփին» (Trump trump) պաստառներով, իսկ նրանց հակառակորդները՝ Թրամփի կողմնակիցները՝  «Մենք Թրամփին ենք ուզում» (We want Trump ) պաստառներով:
Ինչպես և սովորաբար պատահում է, միջադեպից հետո դեմոկրատները և Թրամփին աջակցող հանրապետականները սկսեցին միմյանց մեղադրել ագրեսիա հրահրելու մեջ: Պատկերն ավելի լավ հասկանալու համար անդրադառնանք մի շարք կարևոր հանգամանքների:
Զուգահեռներ անցկացնելով 1968 թվականի հետ՝ նշենք, որ երկու ընտրությունների ընթացքում էլ իրադարձությունների  էպիկենտրոն դարձավ  Չիկագոն իր ոչ միատարր  բնակչությամբ՝ կազմված թե′ սպիտակամորթներից, թե′ աֆրոամերիկացիներից: Խառը  բնակչությամբ նման բնակավայրերը սովորաբար  առավել զգայուն են  ցանկացած տեսակի խտրականությանը:
Մինչդեռ հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփի  աջակիցներն իրենց կոչում են «Լուռ մեծամասնություն» (Silent Majority), որը խորհրդանշում է «ԱՄՆ սպիտակամորթ բնակչությանը, որը  բողոքում է սևամորթների կողմից իրենց դեմ իրականացվող խտրականության դեմ»: Այս տերմինը 1968 թվականին  օգտագործվել է նաև Նիքսոնի կողմից:
Թրամփը, ԱՄՆ սպիտակամորթ և սևամորթ բնակչության միջև նման ջրբաժան անցկացնելով և  պաշտպանելով սպիտակամորթներին, ըստ էության վերադառնում է հանրապետականների այսպես կոչված  «Հարավային ռազմավարությանը» (Southern Strategy): Այս ռազմավարությունը ենթադրում է սևամորթների դեմ խտրականություն դրսևորելու միջոցով շահել սպիտակամորթների վստահությունը (ռազմավարություն, որ օգտագործվել է նաև ԱՄՆ նախագահ Նիքսոնի կողմից): Այս տեսանկյունից զարմանալի չէ, որ հանրապետական թեկնածուի նման ռազմավարությունը, ինչպես դա եղավ նաև 1968 թվականին, երկրում առաջացնում է բախումներ հանրության տարբեր խմբերի ներկայացուցիչների միջև:
Վերոնշյալը փաստում է,  որ հանրապետականները, ի դեմս Թրամփի, ընտրարշավում հանրության տարբեր խմբերի միջև նման բախումների հրահրման հիմնական մեղավորներն են, սակայն միամիտ կլինի այս հարցում դեմոկրատներին բացարձակ անմեղ համարել:
Ասվածը հիմնավորելու համար, բավական է ուղղակի անդրադառնալ Չիկագոյում  ուրբաթ օրը տեղի ունեցած զարգացումներից հետո Իլյա Շեյմանի՝ Սորոս հիմնադրամի կողմից ֆինանսավորվող  MoveOn.org քաղաքական շարժման տնօրենի, կողմից հնչած հայտարարությանը: Շեյմանը փաստացի  ստանձնել է տեղի ունեցած բռնության ողջ պատասխանատվությունը և անգամ սպառնացել, որ նման միջադեպերը ուղեկցելու են Թրամփին իր ողջ քարոզարշավի ընթացքում: Հիշենք, որ Սորոս հիմնադրամը, ինչպես  նախկինում, այնպես էլ այսօր հանդիսանում է դեմոկրատ թեկնածուների հիմնական հովանավորը:  Օրինակ, այս քարոզարշավի  ընթացքում հիմնադրամը Հիլարի Քլինթոնին աջակցող «Priorities USA Action» Super PAC-ին է արդեն փոխանցել 8 միլիոն ԱՄՆ դոլար:
Ուստի, ամփոփելով պետք է փաստենք, որ երկու կուսակցության ներկայացուցիչներն էլ իրենց բաժին պատասխանատվությունն են կրում ԱՄՆ հանրության  տարբեր խմբերի միջև նման կոնֆլիկտներ հրահրելու հարցում, որը չի կարող էլ ավելի չխորացնել նրանց միջև արդեն իսկ առկա ջրբաժանները: Իրավիճակը շատ նման է կրակի հետ խաղալուն, որը երկարաժամկետ հեռանկարում չի կարող բխել կուսակցություններից և ոչ մեկի շահերից: Եթե անգամ կուսակցություններից որևէ մեկին հաջողվի, ռասիզմը որպես խաղաքարտ օգտագործելով, ի վերջո հաղթել ընտրութուններում, ապագայում այդ կուսակցությունը կարող է կանգնել էլ ավելի պառակտված հանրությունը միավորելու մարտահրավերի առաջ, որը առաջին հերթի չի բխելու ընտրություններում  հաղթած և արդեն իշխող այդ կուսակցության շահերից:

US Elections Turn Violent
As the first stage of the US elections - primaries, come to its end, the tensions increase and the Americans once more face the danger of having another violent elections like in 1968, when Republican Nixon won the Democrat nominee Hubert Humphrey.
On Friday, during the Trump’s Chicago rally the supporters of Trump and the ones opposing him clashed during the candidate’s Chicago rally. The protesters, mainly Afro-Americans and Latinos angered by Trump's anti-immigrant stance,  chanted "We dumped Trump! We dumped Trump!" while the supporters – "We want Trump! We want Trump!"
As it usually happens, after this incident Democrats and Republicans (supporting Trump) started to blame each other for inflicting violence. However  as in almost every case there are no absolute guilty or innocent ones. To make the picture clearer let's consider some important facts.
If we draw parallels between the current developments and the ones in 1968 presidential elections in the US we will have quite an interesting picture. First, it is not by chance that in both cases the epicenter of the events was Chicago with diverse population as "whites", African Americans, etc. Places with such diverse population are too vulnerable to any demonstration of discrimination that like a spark kindles a fire.
Second, it is not by chance either that the Republican candidate Donald Trump uses the term "Silent Majority" for his target voters,  Nixon did during the elections of his time. The so-called "Silent Majority" is  the US "white residents", who are prone to think that because of the "black people" they are discriminated in their own country.  In other words Trump uses Republicans’ Southern Strategy (used by Nixon as well) to gain the support of the Southern states by appealing to discrimination against African Americans; the strategy that cannot but infiltrate violence that we faced recently.
In spite of the fact that Republicans, particularly, Trump seem to be the main responsible ones for such a violent turnout in the current elections, it would be naive to call Democrats completely blameless. After the violence unfolded in Chicago, Ilya Sheyman director of MoveOn.org Political Action  (financed by Soros Foundation), took responsibility for the violence and promised that such violence will accompany Trump throughout his whole campaign. The picture becomes clear when we remember that the Soros foundation continuously supported the Democrat candidates during the US previous elections, for example, during the current elections the foundation gave nearly 8 million to the Super PAC Priorities USA Action, a "super PAC" supporting Hillary Clinton.
Thus to sum up, it should be noted that both of the parties seem to have their share of responsibility in infuriating unrest among the voters which tends to further deepen the existing division among the US residents. The situation is like playing with a fire, the results of which in the long-term perspective cannot be in the interests of neither of the parties. Even if in the short-term perspective either of the parties manages to win the elections using racism as a playing card, the history of America shows that in the long term perspective it further deepens the existing division in the society.