Գալիպոլիի ճակատամարտի տարելիցի միջոցառումներն այս տարի կսկսվեն մարտի 18-ին
Թուրքիայում ամեն տարի նշվող Չանաքքալեի (Դարդանել, Գալիպոլի) ճակատամարտի տոնակատարությունները 2016-ին կանցկացվեն մարտի 18-ին, Anadolu-ին հղումով գրում է Ermenihaber.am-ը:
Թեմային անդրադարձած թուրքական Demokrathaber.com լրատվակայքի հոդվածագիր Հրանտ Գասպարյանը հիշեցնում է, որ 2015-ին Գալիպոլիի տոնակատարություններն արհեստականորեն տեղափոխվել և աննախադեպ շուքով նշվում էին ապրիլի 24-ին: Ճիշտ այն օրը, երբ հիշատակվում էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը:
Գասպարյանը հիշեցնում է, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ուշադրություն էր հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ Չանաքքալեի տոնակատարությունները պատմության մեջ առաջին անգամ են ապրիլի 24-ին իրականացվում:
Նախագահն ընդգծել էր, որ այս քայլը Թուրքիայի ավանդական դարձած հերքման քաղաքականության մի մաս է և նպատակ ունի միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղելու Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի հիշատակի միջոցառումներից:

Турция: мероприятия в честь годовщины битвы при Галлиполи вновь проведут 18 марта, а не 24 апреля
В Турции традиционные мероприятия, посвященные годовщине битвы при Галлиполи (Дарданеллы, Чанаккале), в этом году будут вновь проведены 18 марта, то есть по привычному календарю, а не как в 2015г. – 24 апреля. Как передает Panorama.am, об этом сообщает Ermenihaber.am со ссылкой на турецкое государственное информационное агентство Anadolu.
Отметим, в прошлом году серьезный общественный резонанс вокруг этого вопроса был вызван тем, что торжества к 100-летию битвы при Галлиполи впервые назначили не на середину марта, а на 24 апреля – в день, когда отмечалась 100-я годовщина Геноцида армян в Османской империи 1915г.