Ալիև-Էրդողան. Եթե սարը չի գալիս Մուհամեդի մոտ, Մուհամեդը կգնա սարի մոտ
Եթե սարը չի գալիս Մուհամեդի մոտ, Մուհամեդը կգնա սարի մոտ. կարճ այսպես կարելի է բնութագրել Ալիևի այցն Անկարա, որտեղ նախօրեին կայացավ Թուրքիա-Ադրբեջան բարձր մակարդակի ռազմավարական համագործակցության խորհրդի նիստը: Հիշեցնենք, որ նիստը պետք է տեղի ունենար դեռ փետրվարի 18-ին Ադրբեջանում, սակայն տեղափոխվեց մարտի 15, քանի որ Անկարայում փետրվարի 17-ին տեղի ունեցած ահաբեկչության պատճառով Էրդողանը չեղարկել էր Ադրբեջան ծրագրված այցը: Սակայն, այս անգամ էլ Էրդողանի այցը Բաքու հետաձգվեց, և կրկին Անկարայում տեղի ունեցած մեկ այլ ահաբեկչության պատճառով:
Նման իրավիճակում Ալիևը, հավատարմություն ցուցաբերելով երկու երկրների միջև եղբայրությանն, առաջակեց փոխել հանդիպման վայրը: Անկարայում Ալիևի այս նախաձեռնությունը գնահատեցին, և երկու երկրների միջև համագործացության խորհրդի նիստն, այնուամենայնիվ, կայացավ: Նիստի արդյունքում երկու երկրները ստորագրեցին վեց փաստաթուղթ՝  սոցիալ-մշակութային նպատակներով ռազմական և քաղաքացիական անձնակազմի փոխանակման մասին արձանագրություն երկու երկրների կառավարություների միջև, համաձայնագրեր դիվանագիտական և հյուպատոսական ներկայացուցչությունների աշխատակիցների ընտանիքի անդամների վճարվող աշխատանքային գործունեության, դատական փորձաքննության, վարորդական իրավունքների փոխադարձ ճանաչելիության մասին և երկու երկրների կառավարությունների միջև տեխնիկական համագործակցության մասին արձանագրություն:
Ալիևի Անկարա շտապելը, սակայն, միայն վերոնշյալ փաստաթղթերի ստորագրմամբ բացատրելը հազիվ թե լինի բավարար: Եղբայրական Թուրքիային իր համերաշխության արտահայտումը ևս հազիվ թե կարող է լինել Անկարա մեկնելու գլխավոր պատճառներից, քանի
որ նման ձևովիր աջակցությունն Ալիևը կարող էր հայտնել նաև փետրվարյան ահաբեկչության ժամանակ: Բաքուն թերևս չէր համբերում Անկարայի հետ քննարկել TANAP գազատարի նախագծի իրականացումը, որով նախատեսվում է ադրբեջանական Շահ Դենիզ հանքավայրից Վրաստանի և  Թուրքիայի տարածքով գազի մատակարարումը Եվրոպա:
Վերջին շրջանում եվրոպացի պաշտոնյաները սկսել են ավելի հաճախ խոսել «Հարավային գազային միջանցքի» կարևորության մասին՝ այդպիսով ազդանշան տալով Բաքվին արագացնել նախագծի իրականացումն, ինչի արդյունքում Եվրոպայի կախվածությունը ռուսական գազից զգալիորեն կնվազի: Այս հարցում Բաքվի շտապողականության վրա ազդող ևս մեկ գործոն է Իրանի դեմ պատժամիջոցների չեղարկումը, ինչը հնարավորություն է տալիս Թեհրանին իրանական գազ արտահանել Եվրոպա: Միևնույն ժամանակ «Թուրքական հոսք» նախագծի կասեցումից հետո Ռուսաստանն այժմ մեծ ուշադրություն է հատկացնում «Հյուսիսային հոսք-2» նախագծին, որը ևս կարող է լուրջ մրցակցություն ստեղծել ադրբեջանական գազային նախագծի համար:
Այս ամենը հաշվի առնելով՝ Բաքվում, ըստ էության, որոշել էին նախագծում իրենց հիմնական գործընկերոջ՝ Թուրքիայի հետ այս հարցի քննարկումը կրկին չհետաձգել:
«Ամենակարևոր նախագիծը, որը մենք իրականացնում ենք Ադրբեջանի հետ TANAP-ն է: Մենք աշխատում ենք այն ավարտել նախատեսվածից շուտ, - նշել է Էրդողանը Անկարայում Ալիևի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ: Նշենք, որ այս նախագծը, որը նախատեսվում է շահագործման հանձնել 2019 թվականին, մեծ կարևորություն ունի ոչ միայն տնտեսական, այլ նաև քաղաքական տեսանկյունից. խոսքը ԵՄ որոշ որոշումների վրա ազդեցության լծակների մասին, որը կարող է ձեռք բերել Եվոպային գազի հիմնական մատակարարը:
Հաշվի առնելով այս ամենը՝ Թուրքիայում որոշ շրջանակներ, ինչպես գրում է թուրքական Sabah թերթը, հակցված են կարծել անգամ, որ Էրդողանի Բաքու կատարելիք այցի նախաշեմին Անկարայում տեղի ունեցած ահաբեկչությունները քրդերի հետ սերտ համագործակցող ռուսական հատուկ ծառայությունների ձեռքի գործն է:

Алиев-Эрдоган: гора не идет к Магомету - Магомет идет к горе
Если гора не идет к Магомету, то Магомет идет к горе - так можно вкратце описать визит Алиева в Анкару. Напомним, что пятое заседание Совета стратегического сотрудничества высокого уровня Азербайджан-Турция с участием президентов Турции и Азербайджана должно было пройти 18 февраля в Азербайджане, однако встреча была перенесена на 15 марта из-за теракта в Анкаре. Но, как говорится, не судьба... После теракта 13 марта в Анкаре Эрдоган в очередной раз отменил визит в Азербайджан. Тогда Алиев решил продемонстрировать верность дружбе и братству и предложил изменить место встречи. Сообразительность Алиева была оценена в Анкаре, и накануне все-таки состоялось долгожданное заседание совета сотрудничества между двумя странами, в ходе которого были подписаны 6 документов. Так, Анкара и Баку подписали протокол между правительствами Азербайджана и Турции об обмене военного/гражданского состава с социальной и культурной целью, соглашения об оплачиваемой трудовой деятельности членов семей сотрудников дипломатических представительств и консульств, о сотрудничестве в области судебной экспертизы, о взаимном признании и замене водительских удостоверений и протокол между правительствами Азербайджана и Турции о техническом сотрудничестве. Однако очевидно, что Алиев не для этих документов так настаивал на проведении этой встречи. Кстати, и солидарность к братском турецкому народу тоже выходит во второй план: Алиев, руководствуясь подобными чувствами, мог бы предложить изменение места встречи после теракта 17 февраля, когда  в первый раз был отменен визит Эрдогана в Баку.
Скорее всего, Баку не терпелось обсудить реализацию проекта TANAP, который предполагает строительство к 2019 году системы газопроводов от азербайджанского месторождения "Шах-Дениз" через Грузию, Турцию, Грецию, Албанию на юг Италии. "Мы постараемся своевременно реализовать проекты TANAP и TAP. Верю, что через два года мы будем отмечать начало работы газопровода TANAP", - отметил Алиев в Анкаре.
В последнее время европейские чиновники стали чаще говорить о важности "Южного газового коридора", таким образом давая сигнал Баку поспешить с реализацией этого проекта, который снижает зависимость Европы от российского газа. Еще одним фактором спешки Баку в этом вопросе стало снятие санкций с Ирана, в результате чего Тегеран объявил о намерении поставлять газ в Европу. Россия после приостановления проекта "Турецкой поток" стала активно заниматься реализацией проекта "Северный поток 2", который также может составить конкуренцию азербайджанском газовому проекту. Так, учитывая эти факторы, Баку решил не откладывать обсуждения этого вопроса с Турцией - основным партнером по этому проекту. "Самый важный проект, который мы ведем с Азербайджаном, - это TANAP. Мы работаем над тем, чтобы закончить его раньше запланированного срока", - сказал Эрдоган на совместной пресс-конференции с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым после заседания. Отметим, что этот проект важен не только с экономической точки зрения, но и с политической: речь идет о рычагах влияния на некоторые решении ЕС. Учитывая это, некоторые круги в Турции, как пишет турецкая газета Sabah, склонны считать, что теракт в Анкаре накануне визита Эрдогана в Баку - дело рук российских спецслужб, которые тесно сотрудничают с курдами.