Ալիև-Էրդողան. Եթե սարը չի գալիս Մուհամեդի մոտ, Մուհամեդը կգնա սարի մոտ
Եթե սարը չի գալիս Մուհամեդի մոտ, Մուհամեդը կգնա սարի մոտ. կարճ այսպես կարելի է բնութագրել Ալիևի այցն Անկարա, որտեղ նախօրեին կայացավ Թուրքիա-Ադրբեջան բարձր մակարդակի ռազմավարական համագործակցության խորհրդի նիստը: Հիշեցնենք, որ նիստը պետք է տեղի ունենար դեռ փետրվարի 18-ին Ադրբեջանում, սակայն տեղափոխվեց մարտի 15, քանի որ Անկարայում փետրվարի 17-ին տեղի ունեցած ահաբեկչության պատճառով Էրդողանը չեղարկել էր Ադրբեջան ծրագրված այցը: Սակայն, այս անգամ էլ Էրդողանի այցը Բաքու հետաձգվեց, և կրկին Անկարայում տեղի ունեցած մեկ այլ ահաբեկչության պատճառով:
Նման իրավիճակում Ալիևը, հավատարմություն ցուցաբերելով երկու երկրների միջև եղբայրությանն, առաջակեց փոխել հանդիպման վայրը: Անկարայում Ալիևի այս նախաձեռնությունը գնահատեցին, և երկու երկրների միջև համագործացության խորհրդի նիստն, այնուամենայնիվ, կայացավ: Նիստի արդյունքում երկու երկրները ստորագրեցին վեց փաստաթուղթ՝  սոցիալ-մշակութային նպատակներով ռազմական և քաղաքացիական անձնակազմի փոխանակման մասին արձանագրություն երկու երկրների կառավարություների միջև, համաձայնագրեր դիվանագիտական և հյուպատոսական ներկայացուցչությունների աշխատակիցների ընտանիքի անդամների վճարվող աշխատանքային գործունեության, դատական փորձաքննության, վարորդական իրավունքների փոխադարձ ճանաչելիության մասին և երկու երկրների կառավարությունների միջև տեխնիկական համագործակցության մասին արձանագրություն:
Ալիևի Անկարա շտապելը, սակայն, միայն վերոնշյալ փաստաթղթերի ստորագրմամբ բացատրելը հազիվ թե լինի բավարար: Եղբայրական Թուրքիային իր համերաշխության արտահայտումը ևս հազիվ թե կարող է լինել Անկարա մեկնելու գլխավոր պատճառներից, քանի
որ նման ձևովիր աջակցությունն Ալիևը կարող էր հայտնել նաև փետրվարյան ահաբեկչության ժամանակ: Բաքուն թերևս չէր համբերում Անկարայի հետ քննարկել TANAP գազատարի նախագծի իրականացումը, որով նախատեսվում է ադրբեջանական Շահ Դենիզ հանքավայրից Վրաստանի և  Թուրքիայի տարածքով գազի մատակարարումը Եվրոպա:
Վերջին շրջանում եվրոպացի պաշտոնյաները սկսել են ավելի հաճախ խոսել «Հարավային գազային միջանցքի» կարևորության մասին՝ այդպիսով ազդանշան տալով Բաքվին արագացնել նախագծի իրականացումն, ինչի արդյունքում Եվրոպայի կախվածությունը ռուսական գազից զգալիորեն կնվազի: Այս հարցում Բաքվի շտապողականության վրա ազդող ևս մեկ գործոն է Իրանի դեմ պատժամիջոցների չեղարկումը, ինչը հնարավորություն է տալիս Թեհրանին իրանական գազ արտահանել Եվրոպա: Միևնույն ժամանակ «Թուրքական հոսք» նախագծի կասեցումից հետո Ռուսաստանն այժմ մեծ ուշադրություն է հատկացնում «Հյուսիսային հոսք-2» նախագծին, որը ևս կարող է լուրջ մրցակցություն ստեղծել ադրբեջանական գազային նախագծի համար:
Այս ամենը հաշվի առնելով՝ Բաքվում, ըստ էության, որոշել էին նախագծում իրենց հիմնական գործընկերոջ՝ Թուրքիայի հետ այս հարցի քննարկումը կրկին չհետաձգել:
«Ամենակարևոր նախագիծը, որը մենք իրականացնում ենք Ադրբեջանի հետ TANAP-ն է: Մենք աշխատում ենք այն ավարտել նախատեսվածից շուտ, - նշել է Էրդողանը Անկարայում Ալիևի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ: Նշենք, որ այս նախագծը, որը նախատեսվում է շահագործման հանձնել 2019 թվականին, մեծ կարևորություն ունի ոչ միայն տնտեսական, այլ նաև քաղաքական տեսանկյունից. խոսքը ԵՄ որոշ որոշումների վրա ազդեցության լծակների մասին, որը կարող է ձեռք բերել Եվոպային գազի հիմնական մատակարարը:
Հաշվի առնելով այս ամենը՝ Թուրքիայում որոշ շրջանակներ, ինչպես գրում է թուրքական Sabah թերթը, հակցված են կարծել անգամ, որ Էրդողանի Բաքու կատարելիք այցի նախաշեմին Անկարայում տեղի ունեցած ահաբեկչությունները քրդերի հետ սերտ համագործակցող ռուսական հատուկ ծառայությունների ձեռքի գործն է:

Aliyev-Erdogan: If Mountain does not Go to Mohammed - Mohammed Goes to the Mountain
If the mountain does not go to Mohammed, then Mohammed goes to the mountain – this is how Aliyev’s visit to Ankara can be briefly described. It should be recalled that the fifth high-level meeting of Azerbaijan-Turkey Strategic Cooperation Council with the participation of Turkish and Azerbaijani presidents was to be held on February 18 in Azerbaijan, but the meeting was postponed to March 15 because of the terrorist attack in Ankara. However, this time the meeting also did not take place in Azerbaijan...
After the terrorist attack on March 13 in Ankara, Erdogan once again canceled his visit to Azerbaijan. Then Aliyev decided to demonstrate loyalty of friendship and fraternity and proposed to change the venue. Aliyev’s this initiative was highly assesed in Ankara, and on the eve, the long-awaited meeting of the Cooperation Council between the two countries in which six documents were signed, took place.
Thus, Ankara and Baku signed a "Protocol of the fifth meeting of the High-Level Strategic Cooperation Council between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Turkey," "Protocol between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Turkey on exchange of the military/civilian personnel for social and cultural purposes," "Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Turkey on the paid employment of family members of employees of the diplomatic missions and consulates," "Agreement between the Justice Ministry of the Republic of Azerbaijan and the Interior Ministry of the Republic of Turkey on the cooperation in the sphere of forensic examination," "Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Turkey on mutual recognition and replacement of driving licenses,"  "Protocol between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Turkey on technical cooperation."
However, it is obvious that Aliyev was insistenting on holding the meeting not for these documents. Most likely, Baku was eager to discuss the implementation of the TANAP project, which involves the construction of the system of gas pipelines from the Azerbaijani "Shah Deniz" through Georgia, Turkey, Greece, Albania to the south of Italy by 2019. "We'll try to promptly implement the TANAP and TAP projects I believe that in two years we will celebrate the launch of TANAP gas pipeline,"  Aliyev said in Ankara.
In the recent years, European officials were more likely to talk about the importance of the "Southern Gas Corridor", thus giving a signal to Baku to hurry with the implementation of this project, which reduces the dependence of Europe on Russian gas. Another factor Baku was in hurry is the removal of sanctions on Iran, due to which Tehran announced about its plans to supply gas to Europe.
Russia after the suspension of the project "Turkish Stream" has become actively engaged in the implementation of the project "North Stream 2", which can also compete with Azerbaijani gas project. So, given these factors, Baku decided not to postpone the discussion of this issue with Turkey - a major partner in this project.
"The most important project that we carry with Azerbaijan is TANAP. We are working hard to finish it ahead of schedule," Erdogan said at a joint press conference with Azerbaijani President Ilham Aliyev after the meeting.
It should be noted that this project is important not only from an economic point of view but also from the political: it is a leverage of influence on some of the EU decisions. Given this, some circles in Turkey, according to the Sabah Turkish newspaper, tend to believe that the terrorist attack in Ankara on the eve of Erdogan's visit to Baku is done by Russian secret services that work closely with the Kurds.