Թրամփը կասկածի տակ է դրել ՆԱՏՕ-ի գոյության անհրաժեշտությունը
Հանրապետական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի պաշտոնին հավակնող Դոնալդ Թրամփը Washington Post թերթի խմբագրական կոլեգիայի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ ԱՄՆ ծախսերը ՆԱՏՕ-ի վրա պետք է կտրուկ կրճատվեն։
Միլիարդատիրոջ խոսքով՝ ՆԱՏՕ-ն թանկ է արժենում ԱՄՆ-ին, և երկիրն արդեն չի կարող իրեն դա թույլ տալ։
Թրամփի կարծիքով՝ ՆԱՏՕ-ն անարդյունավետ է, և ԱՄՆ-ի եվրոպական դաշնակիցները բավարար չեն աշխատում, ինչը ակնհայտ երևացել է ռուս-ուկրաինական հակամարտության օրինակի վրա։ ԱՄՆ-ը ստիպված է ներքաշվել մի բանում, որը կարող է դառնալ Ռուսաստանի հետ «երրորդ համաշխարհային պատերազմ»՝ ասել է միլիարդատերը։
CNN-ին տված հարցազրույցում էլ Թրամփն ասել է, որ ՆԱՏՕ-ն ստեղծվել է այն ժամանակ, երբ աշխարհը միանգամայն այլ էր։ Նրա կարծիքով՝ ՆԱՏՕ-ն կարելի է պահպանել դրա վրա քիչ ծախսով։

Трамп сомневается в необходимости существования НАТО
Кандидат на пост президента США республиканец Дональд Трамп заявил на встрече с редакционной коллегией газеты Washington Post, что расходы США на НАТО должны резко сократиться, передает BBC.
НАТО, по словам Трампа, дорого обходится США и страна уже не может себе этого позволить.
По мнению Трампа, НАТО неэффективна, а европейские союзники США делают недостаточно, и это ярко проявилось на примере российско-украинского конфликта. США приходится ввязываться в то, что может стать "третьей мировой войной" с Россией, сказал миллиардер.
В интервью CNN Трамп заявил, что НАТО была задумана во времена, когда мир был совсем другим. "Надо переосмыслить. Сохранить НАТО, но возможно, платить намного меньше на ее поддержание", - добавил он.