Լոնդոնի քաղաքապետ Ջոնսոնը Քեմերոնի ամենահավանական իրավահաջորդն է. հարցում
Լոնդոնի քաղաքապետ Բորիս Ջոնսոնն առաջատար դիրքերում է՝ որպես Դեյվիդ Քեմերոնի իրավահաջորդ՝ Պահպանողական կուսակցության ղեկավարի և երկրի վարչապետի պաշտոններում: Այս մասին են վկայում The Independent պարբերականում հրապարակված հասարակական կարծիքի հարցման արդյունքները:
Ջոնսոնի թեկնածությանն աջակցել է հարցման մասնակիցների 38 տոկոսը, ինչը 2.5 անգամ գերազանցում է երկրորդ թեկնածուի՝ ներքին գործերի նախարար Թերեզա Մեյի վարկանիշին: Նա ստացել է հարցման մասնակիցների 16 տոկոսի աջակցությունը: 9 տոկոսով երրորդ տեղում է երկրի ֆինանսների նախարար Ջորջ Օսբորնը:
Ընդ որում, պահպանողական կուսակցության օգտին քվեարակող բրիտանացիների շրջանում անցկացված հարցման արդյունքները ևս խոսում են Ջոնսոնի օգտին: Նրա հավանական թեկնածությունն աջակցում է հարցվածների 42 տոկոսը:

London's Mayor Favourite to Succeed David Cameron as Tory Leader
Boris Johnson is the clear favourite among both the public and Conservative voters to succeed David Cameron, according to a survey for The Independent.
ORB found that 38 per cent of people want the Mayor of London to take over as Tory leader from Mr Cameron, who has said he will step down before the 2020 general election. Theresa May, the Home Secretary, is favoured by 16 per cent, pushing George Osborne, the Chancellor, into third place on 9 per cent.
Among those who voted Tory at last year’s election, 42 per cent would like to see Mr Johnson succeed Mr Cameron, with 23 per cent backing Mrs May and just 14 per cent Mr Osborne. There is growing concern among Tories who oppose Mr Johnson that he is likely to win the Tory leadership after coming out against Britain’s membership of the EU. The final decision rests with the party’s 150,000 members.