Լոնդոնի քաղաքապետ Ջոնսոնը Քեմերոնի ամենահավանական իրավահաջորդն է. հարցում
Լոնդոնի քաղաքապետ Բորիս Ջոնսոնն առաջատար դիրքերում է՝ որպես Դեյվիդ Քեմերոնի իրավահաջորդ՝ Պահպանողական կուսակցության ղեկավարի և երկրի վարչապետի պաշտոններում: Այս մասին են վկայում The Independent պարբերականում հրապարակված հասարակական կարծիքի հարցման արդյունքները:
Ջոնսոնի թեկնածությանն աջակցել է հարցման մասնակիցների 38 տոկոսը, ինչը 2.5 անգամ գերազանցում է երկրորդ թեկնածուի՝ ներքին գործերի նախարար Թերեզա Մեյի վարկանիշին: Նա ստացել է հարցման մասնակիցների 16 տոկոսի աջակցությունը: 9 տոկոսով երրորդ տեղում է երկրի ֆինանսների նախարար Ջորջ Օսբորնը:
Ընդ որում, պահպանողական կուսակցության օգտին քվեարակող բրիտանացիների շրջանում անցկացված հարցման արդյունքները ևս խոսում են Ջոնսոնի օգտին: Նրա հավանական թեկնածությունն աջակցում է հարցվածների 42 տոկոսը:

Опрос: мэр Лондона Джонсон - вероятный премьер Великобритании
Мэр Лондона Борис Джонсон с большим отрывом лидирует в общественном мнении в качестве преемника Дэвида Кэмерона на постах лидера правящей Консервативной партии и премьер-министра страны. Об этом свидетельствуют опубликованные в четверг газетой The Independent итоги опроса общественного мнения, проведенного социологической службой ORB по заказу этого издания, пишет ТАСС.
Кандидатуру Джонсона поддерживают 38% респондентов, что почти в 2,5 раза превосходит рейтинг поддержки второго кандидата - министра внутренних дел Терезы Мэй, заручившейся симпатиями 16% опрошенных. Третью строчку с 9% занял министр финансов Джордж Осборн.
При этом отдельный опрос, проведенный только среди тех британцев, кто голосует за тори, не изменил расстановки сил, хотя и несколько скорректировал процентное соотношение между потенциальными кандидатами в премьеры: Джонсон - 42%, Мэй - 23% и Осборн - 14%.
Таким образом, "Борис Джонсон является очевидным фаворитом и среди общественности в целом, и среди электората консерваторов".