ԱՄՆ Հայ դատը դիմել է Օբամայի վարչակազմին՝ Դիարբեքիրի Սուրբ Կիրակոս եկեղեցու պետականացումը կանխելու նպատակով
ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը դիմել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակազմին և իր մտահոգությունը հայտնել Դիարբեքիրի Սուրբ Կիրակոս եկեղեցու , ինչպես նաև կրոնական այլ կառույցների պետականացման հարցով։ Այս մասին հաղորդում է Asbarez-ը:
Ի պատասխան Ամերիկայի Հայ Դատի հարցումների՝  ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակազմի համապատասխան պաշտոնյայից պատասխան է ստացվել, որ Անկարայում ԱՄՆ դեսպանատունն ու Ադանայում հյուպատոսարանը ուշադիր հետևում են Թուրքիայի նախարարների խորհրդի այդ որոշմանը և վերջերս բարձրացրել են այդ հարցը տեղական և պետական իշխանության մարմիններում։ Թուրքիայի կառավարությունը տեղեկացրել է ԱՄՆ-ին, որ այդ որոշումը տեղի է ունեցել «որպես բյուրոկրատական միջոց մարտական գործողությունների ընթացքում վնասված կառույցները վերանորոգելու համար»։ Պաշտոնյան նաև նշել է, որ տեղական դատարաններում արդեն հայցեր են ներկայացվել այս որոշման դեմ։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի իշխանությունները որոշում են կայացրել Դիարբեքիրի Սուր շրջանի տարածքների օտարման վերաբերյալ, որի համաձայն՝ առգրավվող տարածքների և կառույցների ցուցակում ընդգրկվել է նաև Միջին Արևելքի ամենամեծ հայկական եկեղեցին համարվող Սուրբ Կիրակոս եկեղեցին:

The Armenian National Committee of America Urged Obama’s Administration to Take Measures on the Confiscation of St. Giragos Church in Turkey
The Armenian National Committee of America has expressed its concern to the US government regarding reports that the Turkish government has confiscated the recently restored St. Giragos (Surp Giragos) Armenian Church and other religious sites in the Turkish Diyarbakir region, Asbarez reports.
In response to ANCA inquiries, a senior Obama Administration official announced that the US Embassy in Ankara and consulates in Adana and Istanbul are closely following the decision of the Turkish Council of Ministers in recent days, and has raised the matter with both the central government and local authorities. The Turkish government has informed US officials that the decree is "a bureaucratic measure" to restore the structures damaged during fighting in recent months. The official also added that legal challenges have already been filed against this action in local courts.