Եվրոպայի արձագանքն ադրբեջանական «բլիցկրիգին»
Այս օրերին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին կատարվող ռազմական գործողությունները հրավիրել էին ողջ համաշխարհային մամուլի և տարբեր երկրների առաջնորդների ուշադրությունը: Մասնավորապես՝ եվրոպական երկրներն անմիջապես արձագանքել էին տեղի ունեցածին՝ դատապարտելով զինված հակամարտությունն ու հնչեցնելով հիմնականում ընդհանրական կոչեր երկու մարտնչող կողմերի հասցեին էլ:
Եվրոպայի խորհուրդը կոչ էր արել Ղարաբաղյան հակամարտության կողմերին դադարեցնել անտեղի արյունահեղությունը, որը ոչ մի տեղ չտանող ճանապարհ է և հանգեցնում է հետագա բռնությունների, կյանքերի, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց կորուստների:
«Սարսափած եմ և խորապես մտահոգված Ղարաբաղյան հակամարտության գոտու շփման գծում թշնամական գործողությունների աճով: Կոչ եմ անում կողմերին պահպանել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայում երաշխավորված կյանքի իրավունքը և վերադառնալ հրադադարի պահպանմանն ու խաղաղ բանակցություններին: Սա մարդասիրական հրամայական է»,- մասնավորապես նշել էր ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը:
Իսկ Եվրոպական միության արտաքին քաղաքականության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին իր հերթին ողջ ԵՄ անունից կոչ էր արել դադարեցնել բռնությունները հակամարտության գոտում:
ԵԽԽՎ  ներկայիս նախագահ Պեդրո Ագրամունտը, ով հայտնի է իր խիստ ադրբեջանամետ հայացքներով, ասել էր, թե իբր «ի կատարումն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերի, հայկական զորքերը պետք է անհապաղ հեռացնել Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներից»:
ԼՂՀ-Ադրբեջան սահմաններին ռազմական գործողությունների վերսկսման վերաբերյալ արտակարգ բանաձև է ընդունել Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցությունը:
«Մենք խորապես մտահոգված ենք Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի շփման գծում վերջին անհանգստացնող տեղեկություններով: Անընդունելի է հակամարտության քաղաքական լուծման միջազգային հանձնառությունից հրաժարումը, հատկապես, երբ ռազմական արկածախնդրության զոհերն անմեղ քաղաքացիական անձիք են, ներառյալ` երեխաներ:
Մենք անհրաժեշտ ենք համարում ձեռնարկել գործնական քայլեր ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցման ուղղությամբ` զինված ուժերը բերելով այն դիրքերին, որոնք առկա էին ապրիլի 1-ից առաջ: Մենք լիովին սատարում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդությամբ բանակցությունների գործընթացը»,- ասված է արտակարգ բանաձևում:
Մեծ Բրիտանիայի Եվրոպայի հարցերով նախարար Դևիդ Լիդինգտոնը ևս հորդորել է կողմերին դադարեցնել ռազմական գործողությունները:
«Ես ցնցված և խորապես մտահոգված եմ Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում կռիվների աճի և մարդկային կյանքերի կորուստի առնչությամբ: Կարևոր է, որ կողմերը շուտափույթ կերպով դադարեցնեն կրակը և հետագայում զսպվածություն ցուցաբերեն: Ես հորդորում եմ թե՛ Հայաստանին, թե՛ Ադրբեջանին գործել կառուցողական և ինտենսիվ կերպով` Մինսկի խմբի առաքելության միջոցով հասնելու բանակցային խաղաղ կարգավորման»,- հայտնել է Լիդինգտոնը:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի լարման կապակցությամբ իր անհանգստությունն է հայտնել  նաև Գերմանիայի արտգործնախարար Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը:
«Ես խորապես մտահոգված եմ Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունների էսկալացիայի և քաղաքացիական բնակչության շրջանում մարդկային կորուստների պատճառով: Ես կողմերին կոչ եմ անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և հարգել հրադադարի պահպանման ռեժիմը: Այս հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի: Կողմերը պետք է քաղաքական կամք ցուցաբերեն՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում բանակցությունները շարունակելու համար: Համանախագահներն այս հարցում ունեն իմ լիակատար աջակցությունը՝ որպես ԵԱՀԿ-ում նախագահող պետության»,- հաղորդել է Շտայնմայերը:
Ինչ վերաբերում է եվրոպական լրատվամիջոցներին, ապա ամենաառաջինը Euronews-ն է կադրեր հրապարել մարտական գործողությունների վայրից` հայտնելով ադրբեջանական ոչ միայն ուղղաթիռի, այլ նաև տանկերի խոցման մասին: Իսկ հեղինակավոր բրիտանական BBC-ն, օրինակ, նաև անդրադարձ է կատարել հակամարտության պատմությանը և 1990-ականների սկզբին տեղի ունեցած պատերազմին:
Ամեն դեպքում, ցավալի է, որ ԶԼՄ-ների գրեթե մեծամասնությունն տվել է շատ մակերեսային և ընդհանրական լրատվություն՝ առանձնապես խորամուխ չլինելով պատերազմի պատճառների, ընթացքի, կամ առավել ևս հրադադարի խախտումների և պատերազմը հրահրողների շարժառիթների ու դրդապատճառների մեջ:

European Reaction to Azerbaijani ''Blitzkrig''
In these days the military operations in NKR drew the attention of the world press and many international leaders. The European countries, in particular, immediately responded to the incidents, strongly condemning the armed conflict and making some very general statements mainly against the two warring sides.
Vice-President of the European Commission Federica Mogherini, for instance, called on the parties to stop the fighting immediately and observe the ceasefire in Nagorno Karabakh. The EU High Representative’s comments came at an official statement released by the European Union External Action Service.
''Reports of heavy fighting along the line of contact are deeply worrying. I call on the parties to stop the fighting immediately and observe the cease-fire. The sides must show restraint and avoid any further actions or statements that could result in escalation,” reads the statement, which also says ''the European Union fully supports the efforts of the OSCE Minsk Group and the three Co-Chairs.''
She then added that both sides are expected to respect strictly the ceasefire, refrain from the use of force and resume efforts towards a peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict.''
President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe Pedro Agramunt in turn called on the sides to the Karabakh conflict to observe the ceasefire.
''Deeply worried about the escalation of violence in Nagorno-Karabakh, I call on both sides to observe the cease-fire and resume negotiations,” PACE President says in a tweet.
''We are deeply concerned by recent disturbing news from the Line of Contact between Nagorno-Karabakh and Azerbaijan'', - The European Peoples Party statement told.
''It is unacceptable to reject international commitment to resolve the conflict politically, through the exclusively peaceful means, particularly, when the victims of this military adventurism are also innocent civilians, including children. We consider it necessary to take practical steps to immediately cease the military actions, to withdraw military troops to the positions they had before the 1st of April 2016. We strongly support to return to the negotiation process mediated by the OSCE Minsk Group Co-chairs.''
British Minister of State for Europe David Lidington also called for all sides to halt the fighting in Nagorno-Karabakh.
''I am appalled and highly concerned by the upsurge in fighting in the Nagorno-Karabakh conflict zone and by the resulting loss of life. It is essential that the sides act urgently to halt the fighting and exercise restraint subsequently. I call upon both Armenia and Azerbaijan to engage constructively and intensively in the search for a negotiated peaceful settlement through the Minsk Group process,'' he said.
His counterpart in Berlin, Frank-Walter Steinmeier said that he is very concerned about the military escalation along the Line of Contact in the Nagorno-Karabakh conflict zone and about the casualties, including among civilians.
''I call upon the sides to end hostilities immediately and to respect the ceasefire in full. There is no military solution to the conflict. The sides must now show the necessary political will to return to the negotiations in the framework of the Minsk Group. The Minsk Group Co-Chairs enjoy my full support in their task.''
As for the media coverage, Euronews was the first to publish video reports of combat operations and the destruction of both the helicopters and tanks. The prestigious British BBC newspaper in turn referred to the history of the conflict and the war in the early 1990s.
In any case, it is a pity that the majority of the European media has had a very superficial and general coverage of the NKR events, not getting involved in the war details, its motivations and so on.