Եվրոպայի արձագանքն ադրբեջանական «բլիցկրիգին»
Այս օրերին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին կատարվող ռազմական գործողությունները հրավիրել էին ողջ համաշխարհային մամուլի և տարբեր երկրների առաջնորդների ուշադրությունը: Մասնավորապես՝ եվրոպական երկրներն անմիջապես արձագանքել էին տեղի ունեցածին՝ դատապարտելով զինված հակամարտությունն ու հնչեցնելով հիմնականում ընդհանրական կոչեր երկու մարտնչող կողմերի հասցեին էլ:
Եվրոպայի խորհուրդը կոչ էր արել Ղարաբաղյան հակամարտության կողմերին դադարեցնել անտեղի արյունահեղությունը, որը ոչ մի տեղ չտանող ճանապարհ է և հանգեցնում է հետագա բռնությունների, կյանքերի, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց կորուստների:
«Սարսափած եմ և խորապես մտահոգված Ղարաբաղյան հակամարտության գոտու շփման գծում թշնամական գործողությունների աճով: Կոչ եմ անում կողմերին պահպանել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայում երաշխավորված կյանքի իրավունքը և վերադառնալ հրադադարի պահպանմանն ու խաղաղ բանակցություններին: Սա մարդասիրական հրամայական է»,- մասնավորապես նշել էր ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը:
Իսկ Եվրոպական միության արտաքին քաղաքականության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին իր հերթին ողջ ԵՄ անունից կոչ էր արել դադարեցնել բռնությունները հակամարտության գոտում:
ԵԽԽՎ  ներկայիս նախագահ Պեդրո Ագրամունտը, ով հայտնի է իր խիստ ադրբեջանամետ հայացքներով, ասել էր, թե իբր «ի կատարումն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերի, հայկական զորքերը պետք է անհապաղ հեռացնել Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներից»:
ԼՂՀ-Ադրբեջան սահմաններին ռազմական գործողությունների վերսկսման վերաբերյալ արտակարգ բանաձև է ընդունել Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցությունը:
«Մենք խորապես մտահոգված ենք Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի շփման գծում վերջին անհանգստացնող տեղեկություններով: Անընդունելի է հակամարտության քաղաքական լուծման միջազգային հանձնառությունից հրաժարումը, հատկապես, երբ ռազմական արկածախնդրության զոհերն անմեղ քաղաքացիական անձիք են, ներառյալ` երեխաներ:
Մենք անհրաժեշտ ենք համարում ձեռնարկել գործնական քայլեր ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցման ուղղությամբ` զինված ուժերը բերելով այն դիրքերին, որոնք առկա էին ապրիլի 1-ից առաջ: Մենք լիովին սատարում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդությամբ բանակցությունների գործընթացը»,- ասված է արտակարգ բանաձևում:
Մեծ Բրիտանիայի Եվրոպայի հարցերով նախարար Դևիդ Լիդինգտոնը ևս հորդորել է կողմերին դադարեցնել ռազմական գործողությունները:
«Ես ցնցված և խորապես մտահոգված եմ Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում կռիվների աճի և մարդկային կյանքերի կորուստի առնչությամբ: Կարևոր է, որ կողմերը շուտափույթ կերպով դադարեցնեն կրակը և հետագայում զսպվածություն ցուցաբերեն: Ես հորդորում եմ թե՛ Հայաստանին, թե՛ Ադրբեջանին գործել կառուցողական և ինտենսիվ կերպով` Մինսկի խմբի առաքելության միջոցով հասնելու բանակցային խաղաղ կարգավորման»,- հայտնել է Լիդինգտոնը:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի լարման կապակցությամբ իր անհանգստությունն է հայտնել  նաև Գերմանիայի արտգործնախարար Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը:
«Ես խորապես մտահոգված եմ Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունների էսկալացիայի և քաղաքացիական բնակչության շրջանում մարդկային կորուստների պատճառով: Ես կողմերին կոչ եմ անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և հարգել հրադադարի պահպանման ռեժիմը: Այս հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի: Կողմերը պետք է քաղաքական կամք ցուցաբերեն՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում բանակցությունները շարունակելու համար: Համանախագահներն այս հարցում ունեն իմ լիակատար աջակցությունը՝ որպես ԵԱՀԿ-ում նախագահող պետության»,- հաղորդել է Շտայնմայերը:
Ինչ վերաբերում է եվրոպական լրատվամիջոցներին, ապա ամենաառաջինը Euronews-ն է կադրեր հրապարել մարտական գործողությունների վայրից` հայտնելով ադրբեջանական ոչ միայն ուղղաթիռի, այլ նաև տանկերի խոցման մասին: Իսկ հեղինակավոր բրիտանական BBC-ն, օրինակ, նաև անդրադարձ է կատարել հակամարտության պատմությանը և 1990-ականների սկզբին տեղի ունեցած պատերազմին:
Ամեն դեպքում, ցավալի է, որ ԶԼՄ-ների գրեթե մեծամասնությունն տվել է շատ մակերեսային և ընդհանրական լրատվություն՝ առանձնապես խորամուխ չլինելով պատերազմի պատճառների, ընթացքի, կամ առավել ևս հրադադարի խախտումների և պատերազմը հրահրողների շարժառիթների ու դրդապատճառների մեջ:

Реакция Европы на ''блицкриг'' Азербайджана
В эти дни военные операции в НКР привлекли внимание мировой прессы и многих международных лидеров. Европейские страны, в частности, отреагировали на инциденты, решительно осуждая вооруженный конфликт и сделали некоторые общие заявления, направленные противоборствующим сторонам.
Вице-президент Европейской комиссии Федерика Могерини, например, призвала стороны немедленно прекратить боевые действия в Карабахе. ''Новости о тяжелых боях вдоль линии соприкосновения глубоко беспокоят. Я призываю стороны соблюдать режим прекращения огня. Стороны должны проявлять сдержанность и избегать каких-либо дальнейших действий или заявлений, которые могут привести к эскалации конфликта", - говорится в заявлении Могерини. В нем подтверждается, что ''Европейский Союз полностью поддерживает усилия Минской группы ОБСЕ и трех сопредседателей''.
Председатель Парламентской ассамблеи Совета Европы Педро Аграмунт, в свою очередь, призвал стороны карабахского конфликта соблюдать режим прекращения огня. ''Глубоко обеспокоен эскалацией насилия в Нагорном Карабахе. Я призываю обе стороны возобновить переговоры", – сказал президент ПАСЕ.
''Мы глубоко обеспокоены недавними тревожными новостями с линии соприкосновения Нагорного Карабаха и Азербайджана'', - отмечено в заявлении Европейской народной партии. ''Это неприемлемо, когда жертвами военного авантюризма также становятся невинные гражданские лица, в том числе дети. Мы считаем необходимым предпринять практические шаги, чтобы немедленно прекратить военные действия, вывести военные войска на позиции, которые они имели до 1 апреля 2016 года'', - сообщает ЕНП.
Министр по вопросам Европы Великобритании Дэвид Лидингтон также призвал прекратить огонь на линии соприкосновения.
''Я потрясен в связи с нарастанием темпов войны и увеличением человеческих жертв в зоне карабахского конфликта. Важно, чтобы стороны в срочном порядке прекратили огонь и в дальнейшем проявили сдержанность. Я призываю Армению и Азербайджан действовать в конструктивном русле, при посредничестве МГ ОБСЕ достичь мирного урегулирования через переговоры'', - говорится в заявлении министра.
Его коллега в Берлине, Франк-Вальтер Штайнмайер, в свою очередь подчеркнул, что он очень обеспокоен эскалацией военных действий вдоль линии соприкосновения в зоне нагорно-карабахского конфликта, а также о потерях, в том числе среди гражданского населения.
''Нет военного решения конфликта! Сейчас стороны должны проявить необходимую политическую волю, чтобы вернуться к переговорам в рамках Минской группы ОБСЕ сопредседатели пользуются моей полной поддержкой в этой задаче", -  отметил действующий глава ОБСЕ.
Что касается освещения проблемы в европейских СМИ, то Euronews был первым медийным ресурсов в Европе, опубликовавшим видео о боевых операциях и уничтожении азербайджанског вертолета и танков. А британская BBC в свою очередь сослалась на историю конфликта и войну в начале 1990-ых годов.
Тем не менее, очень жаль, что большинство европейских СМИ были весьма поверхностны в освещении событий в НКР, не углубляясь в детали войны, мотивацию и т.д.