«Գազպրոմն» ընդունել է Հայաստան գազի տարանցման Վրաստանի պայմանները
Վրաստանը, ինչպես նախկինում, որպես տարանցման վճար կստանա Հայաստանին մատակարարվող ռուսական գազի ընդհանուր ծավալի 10 տոկոսը։ Ռուսական «Գազպրոմ» ընկերությունն արեն իսկ ստորագրել է տվյալ համաձայնագիրը, հայտնում է News Georgia-ն՝ Վրաստանի էներգետիկայի նախարարությանը հղումով:
«Վրաստանի էներգետիկայի նախարարությունը ռուսական ընկերությունից ստացել է տեքստի հաստատումը։ Պայմանագրի համաձայնեցված տեքստն ուղարկվել է արդարադատության նախարարություն՝ իրավական գնահատական ստանալու համար, ինչից հետո փաստաթուղթը կուղարկվի կառավարության հաստատմանը։ Միայն դրանից հետո փաստաթուղթը պաշտոնապես կմտնի ուժի մեջ», - հայտարարել է Վրաստանի էներգետիկայի նախարարությունը։
Կողմերին հաջողվել է պայմանավորվածություն ձեռք բերել նախորդ համաձայնագրի գործողության ժամկետի լրանալուց երկու ամիս անց: Բանակցությունները ձգձգվել են այն պատճառով, որ «Գազպրոմը» պնդում էր Հայաստան ռուսական գազի տարանցման համար Վրաստանին վճարել փող և ոչ թե գազ։

"Газпром" принял условия Грузии по транзиту газа в Армению
Грузия, как и прежде, будет получать 10% от общего объема поставок российского газа в Армению в качестве платы за транзит - соответствующее соглашение уже подписал "Газпром", сообщили "Новости-Грузия" в министерстве энергетики страны.
Стороны договорились о сотрудничестве на прежних условиях спустя два месяца после истечения срока последнего соглашения. Переговоры затянулись из-за того, что "Газпром" настаивал на оплате транзита деньгами, а не газом.
"Текст контракта согласован. Министерство энергетики Грузии получило от российской компании подтверждение по тексту. Согласованный текст контракта отправлен в министерство юстиции для получения правовой оценки, после чего документ будет представлен правительству на утверждение. Лишь после этого документ официально вступит в силу", — пояснили в Минэнерго.