Ուկրաինայում կանցկացվեն Հայոց ցեղասպանության 101-րդ ամյակին նվիրված միջոցառումներ
Ուկրաինայի հայերի միության Ցեղասպանության հատուկ հանձնաժողովի ղեկավար Դավիթ Դավթյանի խոսքերով՝ Հայոց ցեղասպանության 101-ամյակին նվիրված միջոցառումները նախատեսված են Ուկրաինայի բոլոր նահանգներում, հաղորդում է AnalitikaUA.net-ը:
Ցեղասպանության հատուկ հանձնաժողովը ծրագրում է կազմակերպել գիտաժողովների, համաժողովների, կլոր սեղանների, շնորհանդեսների, դասախոսությունների, ցուցահանդեսների իրականացում:
Նախատեսվում է նաև երկրի տարբեր քաղաքների գլխավոր պողոտաներում տեղադրել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ վահանակներ: Դրանք արդեն կան Պոլտավա քաղաքի փողոցներում:

Events Dedicated to the 101st Anniversary of the Armenian Genocide Has Launched in Ukraine
The thematic events dedicated to the 101st anniversary of the Armenian Genocide has launched in Ukraine, Head of the Committee on Historical and Cultural Heritage Affairs of the Union of Armenians of Ukraine David Davtyan said in an interview with AnalitikaUA.net.
According to him, the events dedicated to the 101 st anniversary of the Armenian Genocide are planned in all regions of the country.
Conferences, forums, round tables, presentations, lectures, exhibitions are planned to be held.
Deployment of banners, billboards and city lights are also to be organized. They already exist on the streets of the capital city and