Սիցիլիայի նահանգային խորհրդարանը միաձայն ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
Ապրիլի 20-ին Սիցիլիայի նահանգային խորհրդարանը միաձայն ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը` այսպիսով դառնալով Իտալիայի տեղական ինքնակառավարման մարմինների մակարդակով Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած 105-րդ խորհուրդը:
Ընդունված բանաձևում Սիցիլիայի նահանգային խորհրդարանն իր զորակցությունն ու համերաշխությունն է հայտնում պատմական իրականության ճանաչման և անքակտելի իրավունքների պաշտպանության համար հայ ժողովրդի պայքարին:
Բանաձևում կոչ է արվում Սիցիլիայի նահանգային և Իտալիայի ազգային կառավարություններին համատեղ աջակցելու Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միջոցառումներին և տարածելու պատմական փաստերի իմացությունը՝ հանուն խաղաղության, ժողովրդավարության և ազգերի ինքնորոշման իրավունքների պաշտպանության:
Բանաձևի նախագիծը ներկայացրել էին պատգամավորներ Կորդարո Սալվատորեն (Cordaro Salvatore), Դ’Ազերո Անտոնինոն (D'Asero Antonino), Պապալե Ալֆիոն (Papale Alfio) և Գրասսո Բեռնադետտե Ֆելիչեն (Grasso Bernadette Felice):
Բանաձևի վերաբերյալ պայմանավորվածություն ձեռք էր բերվել դեռևս 2015թ. նոյեմբերի վերջին Իտալիայում ՀՀ դեսպան Սարգիս Ղազարյանի Պալերմո այցի ժամանակ Սիցիլիայի նահանգային խորհրդի նախագահ Ջիովաննի Արդիցոնեի (Giovanni Ardizzone) հետ հանդիպմանը:
Տեղեկանք. Սիցիլիայի նահանգային խորհրդարանը աշխարհի հնագույն խորհրդարաններից է (հիմնվել է 1097թ.) և Իտալիայի ինքնավար շրջանների այլ խորհրդարանների համեմատ ամենալայն լիազորություններն ունի:
Իտալիայի խորհրդարանը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է 2000թ., իսկ Սիցիլիայի նահանգային խորհուրդը Իտալիայի տեղական ինքնակառավարման մարմինների մակարդակով Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած 105-րդ խորհուրդն է:

Парламент Сицилии признал Геноцид армян
Областной парламент Сицилии накануне единогласно признал Геноцид армян, став тем самым 105-й региональной структурой Италии, признавшей Геноцид армян на уровне органов местного самоуправления, сообщает Новости-Армения со ссылкой на пресс-службу МИД Армении.
В принятой резолюции парламент Сицилии выражает свою поддержку и солидарность борьбе армянского народа за признание исторической действительности и защиту неотъемлимых прав.
Документ призывает правительство Сицилии и национальное правительство Италии оказать совместное содействие в деле международного признания Геноцида армян и распространения исторических фактов во имя мира, демократии и защиты права наций на самоопределение.
Проект резолюции представили депутаты Кордаро Сальваторе (Cordaro Salvatore), Д'Азеро Антонино (D'Asero Antonino), Папале Альфио (Papale Alfio)  и Грассо Бернадетт Феличе (Grasso Bernadette Felice).
Договоренность о принятии резолюции была достигнута еще в конце ноября 2015 года на встрече Чрезвычайного и Полномочного посла Армении в Италии Саркиса Казаряна с председателем областного Совета Сицилии Джованни Ардиззоне (Giovanni Ardizzone), состоявшейся в ходе визита посла в Палермо.
Парламент Сицилии является одним из древнейших парламентов мира (основан в 1097 году) и по сравнению с парламентами других автономных регионов Италии имеет самые широкие полномочия.