ԼՂՀ ԱԺ-ն կոչ է արել վերանայել Լևոն Հայրապետյանի դատավճիռը
Մի քանի օր առաջ Ռուսաստանի Դաշնության Զամոսկվորեչյան դատարանը հրապարակել է հայտնի գործարար և բարերար Լևոն Հայրապետյանի նկատմամբ դատավճիռը՝ մեղադրելով նրան ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 159 հոդվածի 4-րդ կետով և դատապարտելով 4 տարվա ազատազրկման, ասվում է ԼՂՀ ԱԺ խմբակցությունների ընդունած հայտարարության մեջ:
Արցախի խորհրդարանի պատգամավորական խմբակցությունները  իրենց անհանգստությունն են հայտնում Լևոն Հայրապետյանի ներկայիս առողջական ծանր վիճակի կապակցությամբ: Լուրջ մտահոգության տեղիք է տալիս նրա մոտ հայտնաբերված հիվանդությունների ցանկը (քաղցկեղ, շաքարային դիաբետ, արյան հիպերտոնիա, հետինսուլտային վիճակ), որը բանտային պայմաններում սպառնացող վտանգ է նրա կյանքի համար:
Լինելով հայրենասեր և իր ժողովրդի արժանավոր զավակ՝ Լևոն Հայրապետյանը տարիներ շարունակ Արցախում իրականացրել է բազմաթիվ բարեգործական ծրագրեր՝ նպաստելով հայրենի երկրի զարգացմանը: Նրա գործունեության մեջ կարևոր տեղ է զբաղեցրել նաև հայ-ռուսական բարեկամական կապերի ամրապնդումը:
Հաշվի առնելով Լևոն Հայրապետյանի օրեցօր վատթարացող առողջական վիճակը՝ ԼՂՀ ԱԺ պատգամավորական խմբակցությունները Ռուսաստանի Դաշնության իրավապահ մարմիններին հորդորում են մարդասիրական վերաբերմունքից ելնելով գործող օրենսդրության շրջանակներում վերանայել կալանքի պայմանները, օբյեկտիվ վերաքննությամբ էապես մեղմել սահմանված պատիժը և  ազատ արձակել նրան:

НС НКР призывает изменить меру пресечения Левону Айрапетяну
Национальное Собрание Нагорно-Карабахской Республики выступило с заявлением, в котором призвал пересмотреть условия лишения свободы, существенно смягчить наказание в отношении предпринимателя и мецената Левона Айрапетяна, сообщает пресс-служба НС НКР.
"Несколько дней назад Замоскворецкий суд Российской Федерации вынес приговор известному предпринимателю и меценату Левону Айрапетяну, обвинив его в особо крупном мошенничестве (ч.4 ст. 159 Уголовного кодекса РФ) и приговорив его к 4 годам лишения свободы.
Депутатские фракции парламента Арцаха выражают свою обеспокоенность по поводу нынешнего тяжелого состояния здоровья Левона Айрапетяна. Серьезное беспокойство вызывает перечень заболеваний, обнаруженных у него (рак, сахарный диабет, артериальная гипертония, постинсультное состояние), который в тюремных условиях представляет угрозу его жизни.
Будучи патриотом и преданным сыном своего народа, Левон Айрапетян на протяжении долгих лет осуществлял множество благотворительных программ в Арцахе, способствуя развитию родной страны. Важное место в его деятельности занимало укрепление армяно-российских дружественных связей.
Учитывая изо дня в день ухудшающееся состояние здоровья Левона Айрапетяна, депутатские фракции НС НКР призывают правоохранительные органы Российской Федерации из гуманных соображений в рамках действующего законодательства пересмотреть условия лишения свободы, существенно смягчить наказание при объективном пересмотре дела и освободить его", - говорится в сообщении.
Заявление подписали фракции Национального Собрания НКР: "Родина", "Демократия", "Дашнакцутюн", "Движение-88", "Возрождение".