Իրան-Ադրբեջան բանակցությունները չեն հակասի Ռուսաստանի դիրքորոշմանը
Առաջիկայում սպասվում է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի այցն Ադրբեջան: Ինչպես հայտնում է Trend գործակալությունը, այս մասին հայտնել է Իրանի փոխնախագահ Մասուդ Սոլթանիֆարը:
«Ռոհանիի այցն Ադրբեջան նախատեսվում է առաջիկա ամիսներին: Սպասվող այցը կբարձրացնի Իրանի և Ադրբեջանի միջև համագործակցության մակարդակը», - ասել է Իրանի փոխնախագահը:
Իրանցի պաշտոնյան հավելել է, որ Իրանի և Ադրբեջանի նախագահները վերջին երկու տարվա ընթացքում 6 հանդիպում են անցկացրել՝ նշելով, որ կողմերը մտադիր են խորացնել երկկողմ կապերը: Իրանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումների ընթացքում Թեհրանն ու Բաքուն պայմանավորվել են ավելի քան 40 համաձայնագրի շուրջ: Իրանի փոխնախագահը նաև հայտնել է, որ երկու երկրները մի շարք ծրագրերն են նախանշել տարբեր ոլորտներում՝ արդյունաբերությունից մինչև գիտություն և զբոսաշրջություն:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին այցը Թեհրան կայացել է այս տարվա փետրվարին: Այցի շրջանակներում կողմերը 11 պայմանագիր են կնքել: Իսկ ավելի վաղ՝ Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների չեղարկման շուրջ Ժնևյան համաձայնագրի կնքումից գրեթե անմիջապես հետո, Իրանի նախագահի առաջին տեղակալ, Էսհագ Ջահանգիրին այցելել էր Երևան:
Ղարաբաղյան քառօրյա պատերազմից հետո Իրանի նախագահի այցն Ադրբեջան բոլորովին այլ նրբերանգ է ստանում, և դժվար է այն դիտարկել միայն երկկողմ հարաբերությունների մակարդակում:
Նշենք, որ ապրիլի սկզբին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին ընթացող թեժ մարտերի ժամանակ, ինչպես նաև դրան հաջորդած օրերին, Իրանը խուսափեց հակամարտող կողմերից որևէ մեկին աջակցություն հայտնելուց: Միաժամանակ ակնհայտ էր, որ Իրանում հստակ գիտակցում են տեղի ունեցող իրադարձությունների տրամաբանությունը՝ փորձելով մեղմել հնարավոր բոլոր վտանգները և օգտվել ընձեռնվող հնարավորություններից:
Այս տեսանկյունից կարելի է ակնկալել, որ Իրանի և Ադրբեջանի միջև բարձր մակարդակով կայանալիք բանակցությունների գլխավոր թեմաներից մեկը լինելու է հենց Ղարաբաղյան հակամարտությունը: Չէ՞ որ չեզոքություն պահպանելուց բացի Իրանը նաև միջնորդական նախաձեռնություններով է փորձում հանդես գալ: Եվ Ռոհանիի առաջիկա այցի ընթացքում այս հարցը հավանաբար լինելու է օրակարգում:
Ընդ որում, կարելի նաև ակնկալել, որ Իրան-Ադրբեջան բանակցություններն իրենց տրամանաբանությամբ դժվար թե հակասեն նույն Ռուսաստանի մոտեցմանը՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ թե՛ Իրանը, թե՛ Ռուսաստանը հանդես են գալիս տարածաշրջանի գործերին արտաքին միջամտության դեմ, հետևաբար, չի բացառվում, որ նրանց միջև այս հարցի հետ կապված որոշակի փոխհամաձայնություն կա: Բացի այդ, ինչպես Ռուսաստանը, այնպես էլ Իրանը ցանկանում են պահպանել (հնարավորության դեպքում՝ նաև մեծացնել) իրենց ունեցած ազդեցությունն Ադրբեջանի վրա՝ կանխելով Բաքվի վրա Անկարայի ազդեցության մեծացումը:

Карабахский конфликт - главная тема ирано-азербайджанских переговоров
В ближайшее время ожидается визит президента Ирана Хасана Рухани в Азербайджан. Как сообщает Trend, об этом заявил вице-президент Ирана Масуд Солтанифар. "Визит Хасана Рухани в Баку ожидается в ближайшие месяцы. Предстоящий визит повысит уровень сотрудничества между Ираном и Азербайджаном", - сообщил вице-президент Ирана.
Солтанифар отметил, что президенты Азербайджана и Ирана - Ильхам Алиев и Хасан Рухани - встречались шесть раз за последние два года, подчеркнув, что главы государств намерены углубить двусторонние связи стран. По его словам, Тегеран и Баку договорились по более чем 40 соглашениям за период встреч между президентами. Также Солтанифар отметил, что две страны наметили несколько проектов по ряду сфер - от промышленности и науки до туризма.
Напомним, что последний визит Алиева в Тегеран состоялся в феврале этого года, в ходе этого визита стороны подписали 11 соглашений. А до этого практически сразу после подписания Женевских соглашений о снятии санкций с Ирана первый визит делегации Ирана, руководимой высокопоставленным чиновником – первым вице-президентом страны, Исхаком Джахангиром – был осуществлен в Армению.
После четырехдневной войны в Карабахе визит президента Ирана в Азербайджан получает совершенно другой оттенок, и невозможно его рассматривать только в контексте  двусторонних отношений.
Отметим, что в начале апреля во время ожесточенных боев на карабахско-азербайджанской границе Иран воздержался от поддержки той или иной стороны конфликта. При этом все сигналы из Ирана свидетельствовали о том, что в стране отчетливо понимают всю суть происходящего, стараясь смягчить все возможные риски и воспользоваться предоставленными возможностями.
С этой точки зрения можно ожидать, что одной из главных тем, обсуждаемых на переговорах между Ираном и Азербайджаном, станет карабахский конфликт. Ведь помимо нейтралитета, Иран также старается выступать с посредническими инициативами. И во время визита Рухани в Баку этот вопрос наверняка будет в повестке дня.
При этом логика ирано-азербайджанских переговоров вряд ли будет противоречить подходу России по этому вопросу, учитывая тот факт, что Иран и Россия выступают против внешнего вмешательства в дела региона. Кроме того, Иран, также как и Россия, попытается сохранить (а при возможности расширить) свое влияние на Азербайджан, предотвратив растущее влияние Анкары на Баку.